Heidelbergas – romantiškasis Vokietijos miestas

Vokiška Florencija – toks apibūdinimas šovė į galvą žvalgantis po Vokietijos miestą Heidelbergą. Be romantiškų vaizdų Heidelberge radome daugiau įdomiai keistų dalykų:  didžiausią pasaulyje vyno statinę bei studentų kalėjimą.

Heidelbergą, miestą pietvakarių Vokietijoje, Badeno-Viurtembergo (Baden-Württemberg) žemėje, mums parodė draugai, gyvenantys šioje Vokietijos žemėje. Jie patys čia lankėsi jau ne pirmą kartą, ir norėjo mus, svečius, pavežioti po gražiausias apylinkes. Heidelbergas buvo vienas iš įdomiausių ir gražiausių miestų, aplankytų per mūsų neilgą kelionę po pietvakarių Vokietiją.

Penktas pagal dydį Badeno-Viurtembergo žemės miestas Heidelbergas žymus tuo, kad čia veikia seniausias Vokietijos universitetas ir kitaip nei kiti Vokietijos miestai, Heidelbergas beveik nenukentėjo per Antrąjį pasaulinį karą. Šis miestas nebuvo svarbus ekonominis ar transporto centras, tad sąjungininkams neapsimokėjo mėtyti ant jo bombų. Dėl to mieste išlikę pastatai – originalūs, neatstatyti, kaip kituose Vokietijos miestuose. Tai dar viena priežastis, kodėl Heidelbergas traukia turistus.

Heidelbergas per karą beveik nenukentėjo
Heidelbergas per karą beveik nenukentėjo

Heidelbergas turistus iš Europos savo žavesiu užbūrė, kai tik atsirado galimybė jį pasiekti – 1840 metais čia buvo nutiestas geležinkelis. Dabar šis miestas yra vienas patraukliausių Vokietijos svečiams ir patenka į turistų sudarinėjamus dešimtukus kaip vaizdingiausias šalies miestas.

Heidelberge teka Nekaro upė, miestas įkurtas šalia Odenwald kalnuose esančios viršukalnės Königstuhl.  Šio kalno žemojoje dalyje yra Heidelbergo pilis (Schloss Heldelberg), žymiausias pastatas mieste. Į pilį ir į viršukalnę galima pakilti Bergbahn funikulieriumi.

Heidelbergo pilis
Heidelbergo pilis

Funikulieriaus stotyje galima įsigyti bilietą kelionei funikulieriumi ir įėjimui į pilį – tai mums kainavo 6 eurus. Tačiau su šiuo bilietu funikulieriumi užkilti galima tik iki vidurinės kalno stotelės – nuo ten keleivius „perima“ senovinis funikulierius ir veža iki pat kalno viršūnės, 567 metrų aukštyje, tačiau už jį papildomai reikia sumokėti 7 eurus. Jei nenorite keliauti funikulieriumi, pilį galima pasiekti pėsčiomis, šiek tiek palipus į kalną, o iki pačios Königstuhl viršūnės galima nuvažiuoti automobiliu ar užlipti – link ten veda 1200 laiptelių takas.

Norint pasižvalgyti po miestą iš aukščiau nebūtina kilti į patį viršų – nuostabūs vaizdai atsiveria jau nuo Heidelbergo pilies sienų. Tas vaizdas šiek tiek priminė Florenciją nuo Mikelandželo kalvos – matyt, upė, tiltai, namų spalvos ir žaluma aplinkui sukūrė tokį panašumą.

Miesto vaizdas nuo pilies sienų
Senamiestis iš aukštai

Apgriuvusi Heidelbergo pilis stovi 90 metrų virš miesto, ji buvo statyta 400 metų ir turi gotikinių bei Renesanso architektūros stiliaus detalių. Apžiūrėti pilies interjerą galima tik užsisakius turą su gidu. Be gido galima apžiūrėti pilies kiemą, sodus, vaistinės muziejų bei pamatyti didžiausią pasaulyje vyno statinę.

Didžiausia pasaulyje vyno statinė (Großes Fass) stovi Heidelbergo pilyje. Šiuo metu statinės talpa – 219 tūkst. litrų. Kai statinė buvo sukonstruota 1751 metais, į ją tilpo daugiau kaip 221 tūkst. litrų vyno, bet per laiką džiūstant medienai statinė šiek tiek susitraukė. Ant 7 m aukščio ir 8,5 m pločio statinės viršaus pastatyta aikštelė, ant kurios galima užlipti.

Užlipęs ant didžiosios statinės, esi ... metrų nuo žemės
Užlipęs ant didžiosios statinės, esi 7 m aukštyje

Apžiūrėję pilį, leidomės atgal į miestą ir keliavome per senamiestį su tikslu aplankyti unikalią vietą – studentų kalėjimą. Eidami svarstėme, už ką studentai ten būdavo įkalinami, kadangi apie jokį kitą studentų kalėjimą nebuvome girdėję, mums kilo daugybė klausimų.

Studentų kalėjimas (Studentenkarzer) yra universiteto muziejaus patalpose. Nuo 1823 iki 1914 metų studentai čia buvo kalinami už tokius prasižengimus, kurie vokiškai vadinami Kavaliersdelikte: viešosios tvarkos pažeidimai, girtavimas, triukšmavimas naktimis.

 Priklausomai nuo nusikaltimo rimtumo, studentai būdavo įkalinami nuo kelių dienų iki keturių savaičių. Per tą laiką jie būdavo išleidžiami tik į paskaitas. Įkalinti studentai nepraleisdavo progos pasižymėti ir išreikšti savo nuomonę apie bausmę. Piešiniai, užrašai ant sienų bei lubų, išraižyti stalai ir kiti mediniai paviršiai iki šiol liudija apie šią neįprastą vietą. Suprantantiems vokiškai būtų įdomu tuos užrašus ant sienų patyrinėti ilgiau.

Studentų kalėjimas
Studentų kalėjimas

Nors kai kurie piešiniai atrodo lyg būti nupiešti ką tik, tačiau Heidelbergo universiteto muziejus teigia, kad stengiasi išsaugoti šią unikalią vietą tokią, kokia ji buvo. Įėjimas į studentų kalėjimą, universiteto muziejų ir didžiąją universiteto salę kainuoja 3 eurus.

Heidelbergas – kosmopolitiškas miestas, kuriame iš 150 tūkst. gyventojų beveik penktadalį sudaro yra atvykę studentai, beveik tiek pat – amerikiečiai, kurie čia apsigyveno po Antrojo pasaulinio karo, kai amerikiečių karinės pajėgos Heidelberge pastatė didelius barakus.

Apipaišytos net lubos
Apipaišytos net lubos

Heidelbergo senamiestis labai žavus – su akmenimis grįstomis gatvėmis, Renesanso ir Baroko laikų pastatais, aikštėmis, fontanais, skulptūromis. 200 metrų ilgio Heidelbergo tiltas per Nekaro upę irgi vertas dėmesio.

Prie tilto pasitinka dvi bronzinės pelytės, man labai priminusios Klaipėdoje stovintį norus pildantį peliuką. Šalia peliukų – įdomi beždžionės skulptūra (Brückenaffe), ir jei jums patiko Heidelberge, būtinai turite paliesti jos pirštus – pagal legendą tai lyg garantija, kad į Heidelbergą dar sugrįšite. Tilto beždžionė rankoje laiko veidrodį, kurį palietus, lydės turtai, o prisilietimas prie mažųjų pelių turėtų garantuoti vaisingumą.

Heidelbergo tiltas
Heidelbergo tiltas

Ši bronzinė beždžionė šalia tilto stovi tik nuo 1979 metų, tačiau beždžionė kaip miesto simbolis rašytiniuose šaltiniuose, susijusiuose su Heidelbergu, buvo minima jau keletą šimtmečių.

Pagrindinėje Heidelbergo gatvėje daug restoranų ir parduotuvių
Pagrindinėje Heidelbergo gatvėje daug restoranų ir parduotuvių

Heidelbergas – judrus miestas, kuriame yra ilgiausia pėsčiųjų gatvė Vokietijoje – 1,6 km ilgio gatvėje veikia parduotuvės, kavinės, barai, restoranai, kur galima gauti tiek vietinio maisto, tiek kitų šalių virtuvių patiekalų. Mes labai gerų vietinių šnicelių gavome netoli tilto esančiame Vetter Brauhaus.

Kitos lankytinos vietos Heidelberge: Botanikos sodai (Botanischer Garten), Filosofų takas (Philosophenweg).

Artimiausi oro uostai: Baden-Baden, Frankfurt-Hahn, Stuttgart.

Daugiau informacijos apie Heidelbergą galima rasti čia>> (vokiečių ir anglų k.) ir čia>> (anglų k.).

[wpsgallery]

2 thoughts on “Heidelbergas – romantiškasis Vokietijos miestas

  1. Ooo, Heidelbergas, nuostabus miestas prie upės. Teko pabuvoti prieš kelis metus. Nuostabu ten pasivaikščioti po pilį ir tų rūmų parką. O kitoje pusėje kranto irgi nuostabūs vaizdai atsiveria 🙂 Ir šiaip, toks istorinis miestas. Beje jis yra labai patogioje vietoj, netoli Manheimo. Iš Lietuvos skrado ryanair ir wizzair i Vokietijos miesto Frankfurt oro uostą Frankfurt Hahn, kuris yra labai netoli Heidelbergo. Labai patogu nuvykt aplankyti. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *