Atostogos Sirijoje, kol dar buvo saugu

„Neapsakomai graži šalis, su dar nuostabesniais žmonėmis, jų nuoširdumas užbūrė, būtume vėl ir vėl vykę į tą šalį, jei ne tie neramumai“, – taip apie Siriją kalba Buvauten.lt pašnekovė Lina. Ji su drauge pirmą kartą šalyje nepabijojo keliauti su internete sutiktais sirais.

Kelionės į pietvakarių Azijoje esančią Siriją planavimas prasidėjo nuo pažinties internete, pasakojimą pradeda Lina. „Kažkuriame tinklalapyje parašiau, kad domiuosi svetimomis kultūromis, tradicijomis, domina kelionės, bet tikrai ne gulėjimas paplūdimyje. Po kurio laiko gavau žinutę į Skype iš vyruko, kuris gyvena Sirijoje. Akimirką pagalvojau, kad vėl tie įkyrūs arabai su savo nešvankiais pasiūlymais, bet iš mandagumo atsakiau“, – pasakojo moteris ir pridūrė, kad pašnekovas pasirodė mandagus ir įdomus. Lina su juo bendravo apie metus, dalijosi savo kelionių įspūdžiais ir domėjosi Sirija.

„Pagaliau su drauge nusprendėm, kad reikia viską pamatyti savo akimis. Taigi parašiau draugui, kad norim pamatyti kuo daugiau Sirijos, nes su kelionių agentūromis tiek nepamatysi. Draugas pasiūlė mums nuomuotis mašiną, butą ant jūros kranto – taip bus pigiau, sakė jis“, – Lina teigė net akimirkai nesudvejojusi to vyro nuoširdumu.

Lina patikino, kad į Siriją vyko tikrai ne pažinčių ieškoti – ji esanti sėkmingai ištekėjusi moteris, o be to, jos draugui sirui buvo 28 metai, o jai ir jos draugei – virš 40-ies.

Lietuvės su draugais sirais
Lietuvės su draugais sirais

Lietuvės skrido iš Londono – čia gyvena Linos draugė Birutė. Bilietai į Sirijos sostinę Damaską kainavo 1200 litų vienam asmeniui, o vizas gavo oro uoste Sirijoje. „Damaske mus pasitiko draugas jau su išnuomuota mašina ir savo geriausiu draugu, kuris žinojo visas gražiausias Sirijos vietas, bet nemokejo anglų kalbos. O mano interneto draugo anglų kalba buvo nepriekaištinga“, – sakė Lina.

Moterys apsistojo Tartus mieste, trijų kambarių bute su vaizdu į jūrą. Nuo Tartus iki sostinės Damasko apie 2,5 valandos kelio automobiliu. „Zein – toks mano draugo vardas, pasiūlė mums kiekvieną rytą atvažiuoti iki mūsų buto, paimti mus ir leistis į pažintines keliones iki vakaro“, – Lina pripažįsta, kad jos su drauge buvo sužavėtos tokio pasiūlymo ir per 10 dienų aplankė daug nuostabių vietų, pilių, senovinių miestų, bažnyčių, vienuolynų. Per savo kelionę draugės aplankė Latakiją, Alepą, Damaską, Palmyrą ir dar daug kitų miestelių, kurių pavadinimų jau gerai neprisimena.

Sirija

Lina skaičiuoja, kad visos kelionės išlaidos su maistu, butu ir automobiliu jai kainavo apie 5000 litų. „Čia tik smulkmena palyginus su tuo ką ir kiek pamatėm – kiekvieną dieną vykom į skirtingus miestus“.

Lina sako galinti paneigti visus mitus apie arabų vyrus – iš sirų jos nesulaukė jokių nešvankių pasiūlymų. „Nei iš savo draugų, nei gatvėse ar restoranuose net mažiausios užuominos nebuvo. Jeigu eidavom pro vyrų susibūrimus, jie mandagiai nusukdavo nuo mūsų akis. O restorane, sužinoję iš kur mes, nemokamai pasiūlė paragauti jų tradicinės, senovinės košės ir saldumynų. Parduotuvėse ir gatvėse mums moterys šypsodavosi, klausdavo, iš kur mes ir ar esam patenkintos kelione. Moterys ten labai gerbiamos ir mylimos, turi darbus, rengiasi dar laisviau negu mes, na, tik senoviniuose miesteliuose matydavom moterų su apdangalais…“

Sirija
Per 10 dienų aplankė gražiausias Sirijos vietas

„Bendravom su vietiniais sirais ir negalejom nustoti žavėtis jų nuoširdumu, paslaugumu, neįkyrumu, mandagumu“, – tikino Lina. Paskutinį vakarą Lina su drauge buvo pakviestos į iškilmingą Zein šeimos vakarienę. „Susirinko seserys, broliai, močiutė, pasijautėm lyg pasakoj, tokio nuoširdumo ir geurumo nesu sutikusi niekur, jokioje šalyje, per visą savo gyvenimą. Kai reikėjo išskristi, abi su drauge verkėm, žinodamos, kad grįžtam į šaltų šypsenų kraštą…“.

Lygiai po metų po pirmojo apsilankymo, Lina vėl skrido į Siriją, su dar didesne draugų kompanija. „Planavome kiekvienas atostogas leisti tik Sirijoje, kai tai dar buvo saugi šalis. Tada visi žmonės gražiai sugyveno, su visomis religijomis, mylėjo savo prezidentą Basharą-Al-Asadą. Viskas, kas dabar vyksta, dabar yra griaunama ne pačių sirų rankomis, bet tai jau politika…“, – dabartinę situaciją Sirijoje vertino Lina, paskutinį kartą šalyje buvusi prieš septynerius metus.

Lietuvė su draugais Sirijoje vis dar bendrauja ir netgi buvo pakviesta į Zein vestuves, tačiau tuo metu jau buvo nesaugu vykti į šalį. Moteris tikina dėl neramumų Sirijoje išgyvenanti taip, lyg tai būtų jos kraštas. „Siūliau savo pagalbą, jeigu bus nesaugu ten gyventi, kvietėm atvykti į Lietuvą, bet vyrams ten garbė kovoti už savo šalį. Jis visada sakydavo, jeigu reiks, aš mirsiu dėl savo Sirijos ir tikrų sirų… Gaila, kad politikų žiaurumas ir godumas sunaikins paskutines žmogiškumo nepraradusias šalis ir jų kultūras“, – sakė Buvauten.lt pašnekovė.

Sirija sužavėjo lietuves
Sirijos gamta ir žmonės sužavėjo lietuves

Šiuo metu tiek Didžiosios Britanijos Užsienio reikalų biuras, tiek Lietuvos Užsienio reikalų ministerija pataria į Siriją nekeliauti. Informaciją apie keliones į Siriją galima rasti čia>> (anglų kalba), o žemėlapį su nesaugiomis šalimis skelbia Lietuvos URM čia>>.

[wpsgallery]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *