Malta – puikaus maisto ir aktyvių pramogų sostinė

Kuomet oro linijų bendrovė Ryanair pradėjo tiesioginius skrydžius Lietuva – Malta, susidomėjimas šia miniatiūrine sala, esančia vos už 96 kilometrų nuo Sicilijos, gerokai išaugo. Ir net jeigu jau kartą buvote Maltoje, ar net du, tikrai atrasite, ką naujo ir įdomaus nuveikti ar pamatyti šioje, įvairių kultūrų paliestoje saloje.  

Malta –
Malta – Europos kultūrinis ir istorinis paminklas

Kaip ir įprasta, atvykus į bet kurią šalį, yra privaloma aplankyti jos sostinę. Maltos sostinė Valeta yra mažiausia tarp Europos Sąjungos sostinių.  Šio miesto projektas gimė po didžiosios apgulties, kuomet džentelmenai nutarė pastatyti miestą džentelmenams. Valetos miestas buvo pastatytas 16 amžiaus viduryje, todėl yra puikus baroko architektūros pavyzdys. Nepamirškite apsilankyti Šv. Jono katedroje, Barakos (Barakka) aukštutiniuose ir žemutiniuose soduose. Taip pat Valetoje rasite ir vieną seniausių Europos teatrų – Manoel teatrą.

Malta – tai Europos kultūrinis ir istorinis paminklas. Tai dar kartą patvirtina pirmoji Maltos sostinė – Mdina, dar kitaip vadinama tylos miestu. Istorikai teigia, kad šio miesto ištakos siekia 4000 metų. Šis miestas įkurtas aukščiausioje salos vietoje, tad jūsų laukia puikūs panoraminiai vaizdai. Tikrai nenusivilsite, jeigu nuspręsite pasigrožėti vaizdais čia esančiose kavinėse, kur gomurį apsvaigins puikūs konditerijos gaminiai. O vakare miestą apgaubianti tamsa, tyla ir šešėliai jus nuneš į mistiškus viduramžius.

Jeigu nemėgstate saldumynų, ne bėda, prie pat įėjimo į Mdinos tvirtovę yra įsikūrusi seniausia saloje kepyklėlė, kurioje rasite tradicinius traškios tešlos pyragaičius Pastizzi su rikotos sūriu ar pupomis.

Mdina
Senoji Maltos sostinė Mdina

Malta yra puikus kelionės tikslas, nes be kultūrinio paveldo čia galite rasti daugybę kvapą gniaužiančių gamtos peizažų. Tikriausiai populiariausias iš jų yra Azūro langas (Azure Window), esantis Maltai priklausančioje Gozo saloje. Į šią salą lengvai nusigausite su keltu. Kad Maltos istorija siekia neatmenamus laikus įrodo ir Gozo saloje tebestovinčios Džganijos (Ġgantija) megalito šventyklos, kurios yra senesnės net ir už Egipto piramides.

Kaip, anot legendos, visi keliai veda į Romą, taip Gozo saloje visi keliai vedą į Viktoriją. Viktorija (Rabat) Gozo salos sostinė, kurioje dar vienas tautos paveldas – Citadela (Ċittadella). Kaip ir Mdina, Citadelos tvirtovė įkurta aukščiausioje salos vietoje, taigi galėsite pasigrožėti ne tik nuostabia Citadelos ir Viktorijos architektūra, bet apžvelgti visą Gozo salą.

Komino – tai dar viena įstabaus grožio sala, esanti tarp Gozo ir Maltos salų. Neskaitant vienintelio viešbučio esančio saloje, sala yra negyvenama, bet jeigu sugalvosite pernakvoti šioje 3,5 kvadratinių kilometrų dydžio saloje ir nenorėsite likti viešbutyje, galite apsistoti palapinių stovyklavietėje.

Populiariausia ir gražiausia salos vieta yra laikoma žydroji lagūna (Blue lagoon) su skaidriu lyg stiklas vandeniu. Komino sala – tai rojus tiems, kas nori pasidžiaugti saulės, žydro vandens ir balto smėlio sukurtu tobulu ansambliu.  Į šią salą lengvai nusigausite su vienu iš turistinių laivų, kurių apstu Maltos salos pakrantėse.

Tiems, kam vien paplaukioti ar panardyti su nardymo vamzdeliu negana, Maltos salų skaidrus ir žydras Viduržemio jūros vanduo yra ideali povandeninio nardymo vieta. Aplink šias salas esantys rifai, urvai bei įvairių laivų nuolaužos, padaro nardymą vieną įspūdingiausių Viduržemio jūros regione. Sau tinkamą vietą nardymui ras tiek pirmą kartą neriantis, tiek ir patyręs nardytojas (nardymo vietų gylis varijuoja nuo 12 metrų iki daugiau nei 50 metrų).

Dar vienas smagus užsiėmimas, trokštantiems aktyviai praleisti laisvalaikį Maltoje, tai nauja, sparčiai populiarėjanti vandens sporto rūšis, nereikalaujanti ypatingų įgūdžių ir išankstinio pasiruošimo. SUP (Stand Up Paddling), kitaip irklavimas stovint, tai karališkasis Havajų sportas, kuris šiuo metu tampa nauju išprotėjimu ir bene greičiausiai pasekėjų gretas auginančiu vandens sportu.

Jeigu mėgstate laisvalaikį leisti gryname ore ir norite įdarbinti savo raumenukus, šis irklenčių sportas kaip tik jums.  Irklavimas ant šios specialiai tam pritaikytos Paddleboarding lentos, veikia kaip puikus kardio pratimas, kurio metu treniruojami visi jūsų raumenys. O jeigu prie viso to dar pridėsime jogą, gausime visiškai naują šio sporto atšaką. Taigi atliekant SUP jogą, ant SUP lentos ne tik irkluosite, bet ir atliksite jogos pozas. Turbūt nėra geresnio būdo atrasti harmoniją, nei darant jogos pratimus ant SUP lentos, mėgaujantis jūra ir saule.

Aktyvus laisvalaikis Maltoje
Aktyvus laisvalaikis Maltoje

Šis sportas tai tikras iššūkis jūsų raumenims. Treniruojantis ant vandenyje plūduriuojančios SUP lentos ypač yra treniruojami jūsų pagrindiniai kūno raumenys (pilvo ir apatinės nugaros dalies). Kol plūduriuojate vandenyje ant šios lentos, jūsų kūnas nuolat privalo laikyti lygsvarą, kas ir priverčia dirbti net 85 proc. kūno raumenų. Galite tiesiog išsinuomoti SUP lentą valandai ar dviems ir mėgautis puikiais Maltos pakrantės vaizdais.

Maltoje SUP jogos ir fitneso užsiėmimai yra organizuojami keliautojams patogiose vietose, kaip Sent Džordžo įlanka, Sun & Fun vandens sporto centre, priešais Corinthia viešbutį Sent Džulianse ( St. George’s Bay, Sun & Fun Watersports Centre, St. Julians). Ir kas dar geriau, kad šie užsiėmimai yra vedami mūsų tautietės Rositos. Rosita yra sertifikuota jogos trenerė, kuri sėkmingai pristatė šį užsiėmimą Maltoje ir nuo šiol ši aktyvi pramoga tapo prieinama kiekvienam. Užsiėmimas trunka vieną valandą, ir jeigu nerimaujate, kad nesugebėtumėte atlikti nei vienos jogos pozos net ir ant žemės, nurimkite, nes treniruotė pritaikyta pradedantiesiems ir nereikalauja patirties. Daugiau informacijos apie jogos ir fitneso užsiėmimus Maltoje galite rasti: www.supyogafitnessmalta.com arba Facebook portale www.facebook.com/supyogamalta.

malta
Tradicinis Maltos patiekalas – triušienos troškinys

Soti tradicinė vakarienė – puikus būdas atgauti jėgas po aktyvios dienos, praleistos vandenyje ar saulės atokaitoje. Jeigu norite paragauti tradicinio maltietiško triušienos troškinio ar sraigių su česnakiniu padažu, Mdžaras (Mgarr) tam puikiai tiks. Mdžaras – tai mažas miestelis įsikūręs vakarinėje Maltos dalyje, apsuptas laukų ir vynuogynų. Pasirinkę vieną iš kavinių, esančių aplink Šv. Marijos bažnyčią, tikrai nenusivilsite maltietiško skonio patirtimi.

Jeigu prieš vakarienę nuspręsite palydėti saulę, žinoma geriausia tai atlikti vakarinėje salos dalyje. Nuostabiais saulėlydžio vaizdais galite pasigrožėti auksinio smėlio pakrantėje (Golden bay), o jeigu norite kiek ramesnės aplinkos galite paėjėti į sekančią pakrantę Ain Tufiha (Għajn Tuffieħa), esančią už kalvos nuo auksinės pakrantės ir jos šurmulio.

Saulėlydis Maltoje
Saulėlydis Maltoje

Blue grotto arba kitaip – mėlynasis urvas, esantis pietinėje salos pakrantėje neturėtų būti pamirštas. Geriausia šį gamtos stebuklą lankyti nuo pat ankstyvo ryto iki pietų, nes tuomet jūra būna ramesnė ir saulė nepakilus iki savo zenito, kas dar labiau išryškina povandeninę florą mėlynų spalvų atspalviuose. Atvykę čia, mažame uoste rasite spalvingus laivelius plukdančius į mėlynojo urvo gelmes.

Kol esat pietinėje salos dalyje įšokite atsigaivinti į vieną iš gražiausių gamtos sukurtų baseinų – Šv. Petro įlanką (St. Peter`s pool). Uolienų suformuotame baseine tyvuliuoja skaidrus, žalsvai mėlynas vanduo, tai puiki vieta norintiems smagiai pašokinėti nuo uolų ar panardyti su vamzdeliu. Nors ši vieta yra įstabaus grožio, bet dėl prasto kelio iki jo, čia dažniausiai nebūna labai daug žmonių, tad rasite vietos sau. Jeigu nuspręsite čia praleisti visą dieną pasiruoškite užkandžių, nes dėl lokacijos čia taip pat nerasite greito maisto kioskelių.

Mėlynasis urvas ir
Mėlynasis urvas ir Šv. Petro įlanka

Geriausia vieta pasimėgauti jūros gėrybėmis vienareikšmiškai yra laikomas mažas žvejų kaimelis salos pietryčiuose – Marsašlokas (Marsaxlokk). Čia galite rasti ne tik tradicinės maltietiškos Lampuki žuvies, bet taip pat pasimėgauti šviežiomis krevetėmis, midijomis ir kitomis jūros gėrybėmis.

Marsašlokas – žvejų kaimelis
Marsašlokas – žvejų kaimelis

Marsašloko pakrantė išmarginta spalvingais žvejų laivais Luzus, kurie taip pat puikiai nuspalvins ir jūsų nuotraukas. O nuo pat ankstyvo ryto, kiekvieną sekmadienį čia vyksta didžiausias Maltoje žuvies turgus, tačiau galite įsigyti ne tik žuvies – dėl didelio šio turgaus populiarumo sekmadieniais čia suvažiuoja patys įvairiausi prekybininkai.

Autorė: Giedrė Mitkevičiūtė, nuotraukos: viewingmalta.com

Leave a Reply