Atgimę Telšiai – pavyzdys kitiems Lietuvos miestams

Žemaitijos sostinė Telšiai yra geras pavyzdys, kaip iš niūraus provincijos miesto galima tapti moderniu, šiuolaikišku, europietišku miestu. Jei dar nebuvote, būtinai nuvykit į atsinaujinusius Telšius, čia netrūksta lankytinų vietų ir pramogų.

Į Telšius atvažiuoju gana dažnai ir ne kaip turistė. Mieste lankausi nuo mažų dienų, nes čia mamos gimtinė ir iki šiol gyvena labai artimi giminės. Į Telšius atvykdavau atostogoms, kai buvau vaikas ir dabar galiu palyginti, koks miestas buvo tada ir kaip pasikeitė dabar.

Kas lankėsi šiame mieste senokai ir atvyktų dabar, nustebtų – Telšiai yra geras pavyzdys kitiems miestams, kaip galima atsinaujinti ir tapti moderniu, šiuolaikišku, europietišku miestu.

Mes tą skirtumą pirmąjį kartą pastebėjome prieš gerus trejus metus, nuvykę į Masčio ežero pakrantę. Buvome labai maloniai nustebinti. Vietoj netvarkingos, apaugusios žolėmis ežero pakrantės, kur su pussesere bėgiodavom, kai buvom mažos, buvo moderniai sutvarkytas miesto vandens telkinys.

Telšių miestas turi ežerą tiesiog centre – tai privalumas, kurį turi nedaugelis miestų Lietuvoje. Jei mieste yra vandens telkinys – upė ar ežeras, miestas turi ramybės oazę. Nuvykus į bet kurį miestą, kur yra vandens, norisi pavaikštinėti po pakrantę. Daug maloniau, kai ta pakrantė prižiūrėta, išpuoselėta ir pritaikyta poilsiui. Būtent tokie dabar yra Masčio ežero krantai.

Masčio ežeras
Masčio ežeras

Masčio ežero pakrantėse įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, poilsio vietos – rotondos, takas pėstiesiems ir dviratininkams, apžvalgos aikštelė, laiptai ir liftas nusileisti nuo kalvos į pakrantę.

Dar viena Masčio ežero pramoga – šokantis fontanas, kuris lankytojus linksmina ne nuolat, o nustatytu laiku savaitgaliais arba išsiuntus trumpąją žinutę ir sumokėjus kelis eurus. Labai šiuolaikiškas variantas. Informaciją apie fontano įjungimą ir laikus, kada jis veikai nemokamai, rasite čia>>.

Masčio ežero fontanas
Masčio ežero fontanas

Šiltuoju metų laiku Mastis yra miesto vandens pramogų vieta. Čia galima išsinuomoti baidares, vandens dviračius, arba paplaukioti plaustu – tokią pramogą mes išbandėm šią vasarą.

Toks piknikas valtyje, su proga (mergvakaris, bernvakaris, gimtadienis, krikštynos) ar be progos, yra labai gera pramoga Telšiuose. Daugiau informacijos apie šį plaustą ir jo nuomą rasite čia: www.facebook.com/telsiuPlaustas.

O jei norisi aktyvesnių vandens pramogų – rinkitės baidares. Informacijos apie baidarių nuomą Masčio ežere galite rasti čia>>.

Jei neužtenka Masčio ežero, aplink Telšius yra ir kitų ežerų. Karštą vasaros dieną smagu pasipliuškenti Germanto ežere, vadinamame jūra arba Ilgės ežere. Nelabai toli nuo Telšių yra Varniai ir Lūksto ežeras.

Telšiai Masčio ežeras
Masčio ežero veidrodis

 

Masčio ežeras žiemą
Mastis žiemą

 

Telšių Masčio ežeras
Ant ežero žiemą įsikuria ir eglutė

Kad ir kaip smagu būtų prie Masčio ežero, bet reikia sukti link miesto, čia irgi yra ką pamatyti. Sutvarkytos miesto viešosios erdvės – autobusų stotis, Katedros aikštė, Turgaus aikštė, Durbės aikštė. Pagrindinėje Respublikos gatvėje galima rasti galerijų, parduotuvių, kavinių, likę tik keli apgriuvę  pastatai, visa kita tvarkinga.


Daugiau pramogų Žemaitijoje: Menčių karjeras: Marso kanjonai Akmenės rajone >>


Telšiai lyginami su Italijos sostine, amžinuoju miestu Roma ir neveltui – tam yra kelios priežastys. Abu miestai stovi ant septynių kalvų ir turi po amfiteatrą. Telšių amfiteatras modernus ir stilingas, pastatytas, kai buvo tvarkoma ežero pakrantė, čia vyksta renginiai, koncertai.

Telšių amfiteatras
Telšių amfiteatras

Romą ir Telšius sieja panašios legendos – kaip Romos įkūrėjus užaugino vilkė, taip meškos globojo ir auklėjo žemaičių vaikus. Telšių meškutės skulptūra stovi prie katedros kalvos. Sako, kad 2008 metais pastatyta skulptūra pildo norus – tereikia patrinti meškutės nosį.

Nuo meškutės skulptūros prasideda Didžioji žemaičių siena – tai gera vieta prisiminti Lietuvos istoriją. Įvykiai, svarbiausi Lietuvai ir Žemaitijai, yra pažymėti šioje sienoje. Visi užrašai žemaitiški, nežinau, ar iš kitų Lietuvos vietų atvykusieji juos supranta, bet mums visai įdomu užrašytą žemaičių tarmę matyti.

Žemaitijos meška
Žemaitijos meška

 

Du Didžiosios žemaičių sienos fragmentai
Du Didžiosios žemaičių sienos fragmentai

Vaikštinėdami po Telšius, tikrai pastebėsite, kiek daug mieste skulptūrų. Didesnių rasite Skulptūrų parke, ežero pakrantėje. Bet turbūt labiausiai nustebins mažosios, ir džiaugsitės jų atradę įvairiose miesto vietose. Telšių mažosios architektūros dirbiniai unikalūs, ir vaikštant mieste, labai smagu ieškoti nedidelių meno kūrinių.

Ypač daug jų Turgaus aikštėje, kur stovi ir laikrodžio bokštas: čia yra Žemaitijos gaublys, skalikas, rotušės šulinio meškutės, mažytės plokštelės su atvaizdais ant namų sienų ir dar daugiau, kurių jau turbūt nepastebėjom.

Telšiai Žemaitijos gaublys
Žemaitijos gaublys

 

Telšių skalikas
Skalikas – vienas iš mažosios architektūros eksponatų

 

Telšių mažoji architektūra
Mažas meno kūrinys ant namo sienos

Būdami Telšiuose, nepraleiskite progos aplankyti Šv. Antano Paduviečio katedrą ir Katedros aikštę. Katedros aikštėje yra bronzinis miesto maketas, ant laiptų, vedančių į aikštę – delnų įspaudai ir prasmingi žodžiai. Atkreipkite dėmesį ir į įspūdingas katedros reljefines duris, skirtas Žemaitijos krikšto 600-osioms metinėms.

Kita bažnyčia Telšių centre – Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia, stovi ant kalno, nuo kurio atsiveria puiki miesto ir ežero panorama.  Netgi nesidomint bažnyčiomis, čia verta užlipti ir pasigrožėti miesto vaizdais.

Telšių katedra
Telšių katedra

 

Telšių mažoji bažnyčia – bent jau taip girdim ją vadinant vietinius
Telšių mažoji bažnyčia – bent jau taip girdim ją vadinant vietinius
Telšiai
Telšiai nuo bažnyčios kalvos

Jei atvykę į Telšius norėsite užkąsti ar išgerti kavos, tikrai rasite jaukią vietelę. Praėjusį kartą mėgavomės kava išsinešimui. O ant kalvos, šalia Masčio ežero yra „Sūrio DŽIUGAS namai“ – parduotuvė-kavinė, kur galima ir sūrių paragauti, ir vyno atsigerti. Siūlom ten užsukti, jauki vieta ir puikūs ežero vaizdai.

Apsilankius Telšiuose, tampa aišku, kodėl telšiškiai didžiuojasi savo miestu. Bet toks miesto atgimimimas nebūtų įmanomas, jei gyventojams miestas nerūpėtų. O čia netgi jaunimui rūpi, ir tie telšiškiai, kuriuos pažįstu labai veiklūs ir myli savo miestą. Pavyzdžiui, jie ėjo į ekskursiją su gidu po savo gimtąjį miestą – atrodytų tai tinka turistams. Bet ne, vietiniai irgi mielai dalyvauja, sužino įdomių dalykų ir tuomet kitiems gali papasakoti. Taip ir populiarina žinią apie miestą, į kurį kiekvienam atvykti verta.

Telšiai
Sūrio Džiugas namai

Ieškote veiklos Žemaitijoje? Netoli Telšių yra Žvėrinčius, apie kurį jau pasakojome čia>>.

Informacija apie pažintinius takus aplinkui Telšius: www.telsiaitic.lt/5140/lankytinos-vietos/pazintiniai-takai.html.

8 thoughts on “Atgimę Telšiai – pavyzdys kitiems Lietuvos miestams

  1. Norėčiau aplankyti Telšius, tik tie norai niekai iš norų stadijos neišlipa. Va nusimato net keli ilgieji savaitgaliai šiemet, bet Telšiuose nakvynė labai brangi.

    1. Visai neprangi , yra zemaitukas kestučio gatvėj ten tikrai nebrangu, sinhrome gal ir brangoka, bet yra kur ir pigiau 🙂

    1. O su Klaipėda geras susisiekimas? Ten yra hostelis, tai nebrangiai nakvoti galima ir dienai atvažiuoti į Telšius.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *