Kelionė į Daniją: pasakomis kvepianti Kopenhaga

Kelionė į Daniją
Ši kelionė į Daniją – lyg kelionė per vaikystėje skaitytas pasakas. Čia karaliauja tvarka ir švara, čia jautiesi saugus, kaip vaikščiodamas po muziejų. Tačiau kaip kiekviena pasaka turi savo blogąjį herojų, taip ir Kopenhaga turi tamsesnę pusę – Kristianiją.
Kopenhagos stogai ir bokštai
Kopenhagos stogai ir bokštai

Kopenhagoje – pusiaukelėje tarp Lietuvos ir Anglijos – susitikome su tėvais. Planuodami šį kelių dienų susitikimą ne Lietuvoje ir ne Anglijoje, žvalgėmės po daugelį Europos šalių, bet Danija pasirodė labai geras variantas. Buvo įmanoma suderinti skrydžių laikus, kas būtų sudėtingiau norint vienu metu susitikti kokioje Italijoje. Taigi tėvai atskrido iš Rygos, mes – iš Londono, ir pradėjome žvalgytis po Kopenhagą ir jos apylinkes.

Danijos sostinė Kopenhaga – didmiestis su beveik 2 mln. gyventojų, bet čia jautiesi lyg vaikščiodamas kokiame istorijos ar meno muziejuje. Kopenhaga tvarkinga, išpuoselėta ir rami. Vos įvažiavę į miestą, pastebėjom tai, kas išsiskiria Kopenhagos panoramoje – bažnyčių, pilių bei rūmų bokštus. Pasakų miesto įspūdį kuria ne tik šie bokštai, bet ir vos ne ant kiekvieno kampo minimas Hanso Kristiano Anderseno vardas.

Pradėję vaikštinėti, greit supratome vieną taisyklę – Kopenhagoje kertant gatvę reikia saugotis ne automobilio, o dviračio. Kelis kartus užsižiopsoję išgirdom pypsėjimus, kol įsisąmoninom, kad ant dviračių tako geriau nesustoti. Dviratininkų Kopenhagoje labai daug, o ant kiekvieno kampo, kiekvienoje aikštėje stovi dviračiai, ir visai neprirakinti – mums, atvykusiems iš Lietuvos ir Anglijos, tai buvo gana netikėta.

Nyhavn - su spalvingais namais ir būriais vietinių bei turistų

Pirmiausia patraukėme į Nyhavn – naująjį uostą. Tai toks kanalas – prieplauka su spalvingais namais ir restoranais abipus jos. Iš čia turistiniai laivai plukdina miesto kanalais. Į vieną laivą sušokome ir mes. Už valandą trukusį paplukdymą su gidu sumokėjome po 75 daniškus pinigus vienam (~10 svarų arba 37 litai). Gidas apie miestą pasakojo trijomis kalbomis – danų, anglų ir italų. Šis turas mums patiko – per savo kelionę apeiti visas pakrantes pėsčiomis nebūtume spėję, o plaukdami apžiūrėjom visą Kopenhagos dalį, kuri prie vandens, ir dar sužinojom nemažai įdomių faktų iš gido.

Beje, jei plauksite šitais laivais Kopenhagoje, būkite atsargūs – kai kurie kanalų tiltai labai žemi ir plaukiant po jais, būtina sėdėti ir saugoti pakaušį (o vandeniui kanaluose pakilus – labiau pasilenkti). Gidas apie tai įspėjo prieš kiekvieną žemesnį tiltą, tačiau matėm pavyzdį, kaip užsižiopsojęs turistas šio įspėjimo neišgirdo ir vos nepasibučiavo su tiltu. Tik kapitonui garsiau užrikus, turistas spėjo atsisėsti, ir matėm, kad vėliau labai atidžiai klausėsi gido nurodymų.

Nyhavn priminė dar vieną danų įžymybę – pasakų kūrėją Hansą Kristianą Anderseną. Su šio rašytojo pasakomis užaugome mes ir dar turbūt užaugs daug kartų. Visi pavadinimai iki skausmo pažįstami: Princesė ant žirnio, Ledo karalienė, Bjaurusis ančiukas, Undinėlė, Coliukė ir dar daugybė kitų. Andersenas gyveno ir kūrė trijuose Nyhavn namuose, pažymėtuose numeriais 18, 20 ir 67.

Undinėlė - visi nori papozuoti šalia
Undinėlė – visi nori papozuoti šalia

Šio pasakų kūrėjo nuopelnas yra ir tai, kad Kopenhagos krantinėje sėdi populiariausia Danijos moteris, šiemet švenčianti šimto metų jubiliejų. Ją apžiūrėjome iš visų pusių – iš pradžių iki jos atplukdė laivas, o vėliau iki Langeliinje prieplaukos nukeliavome pėstute. Vieną žymiausių Kopenhagos simbolių – Undinėlės skulptūrą, sukurti įkvėpė H. K. Anderseno pasaka apie undinėlę ir princą.  Jos populiarumu įsitikinome patys – aplink stoviniavo būrelis žmonių ir reikėjo palaukti eilėje norint nusifotografuoti šalia vienišosios jūrų būtybės.

Bronzinę, maždaug metro aukščio Undinėlę, miestui padovanojo aludaris Carl Jacobsen – alaus kompanijos Carlsberg įkūrėjo sūnus. Undinėlė, Kopenhagos krantinėje sėdinti nuo 1913 metų, jau metus laiko turi draugą – pernai Danijos mieste Helsingør atidengta skulptūra, pavadinta Han (daniškai tai reiškia Jis). Iš nerūdijančio plieno pagamintas Princas sėdi ant akmens priešais Kronburg pilį labai panašia poza, kaip ir Undinėlė.

Mūsų gelbėtojo bažnyčios bokštas
Mūsų gelbėtojo bažnyčios bokštas
Dviratis - stilinga, ekologiška ir itin populiari transporto priemonė Kopenhagoje
Dviratis – stilinga, ekologiška ir itin populiari transporto priemonė Kopenhagoje

Labai noriu papasakoti apie vieną keisčiausių patyrimų Kopenhagoje – apsilankymą Kristianijoje (Cristiania). Šį, laisvą nuo Danijoje galiojančių įstatymų miestelį Kopenhagos Christianshavn rajone prieš kelis dešimtmečius įkūrė hipių bendruomenė.

Smalsu, bet šiek tiek nejauku – tokie jausmai maišėsi įžengus pro vartus į visiškai kitokį pasaulį.Pamatėme didžiulį kontrastą tarp išpuoselėtos, tvarkingos Kopenhagos ir šio kaimelio, kuriame pastatai suręsti iš bet ko, sienas puošia grafitti ir visokie užrašai, stovi daugelį metų nejudinti surūdiję automobiliai, metalinėse šiukšliadėžėse dega ugnis, vaikštinėja tvarkingus danus mažai primenantys tipai…

Kristianijoje yra kelios ekologiško maisto užkandinės, veikia turgus, kur galima įsigyti visokių niekučių. Tačiau įėjus į Pusher gatvę prasideda tai, dėl ko Kristianija yra tokia išskirtinė. Ten viešai ant stalų pardavinėjamos narkotinės medžiagos – žolė, hašišas, nežinau, gal ir dar kokie lengvesni narkotikai. Šių narkotikų platinimo ir vartojimo draudimas čia negalioja. Kaip negalioja ir draudimas rūkyti viešose patalpose.

Vartai į Kristianiją ir įspėjimas kitoje pusėje, išeinant, kad grįžtame į pasaulį, kur galioja ES įstatymai
Vartai į Kristianiją ir įspėjimas kitoje pusėje, išeinant, kad grįžtame į pasaulį, kur galioja ES įstatymai

Tačiau nėra taip, kad šioje bendruomenėje nėra įstatymų. Jie nesilaiko tik Danijoje ir ES galiojančių įstatymų, tačiau turi savų. Pavyzdžiui, turistams taikoma viena griežta taisyklė: nefotografuoti. Visur aplink pagrindinę gatvę – turgų šis įspėjimas bado akis. Dar turistams patariama vaikštinėjant po Kristianiją nekalbėti mobiliuoju telefonu – ten pasitaiko ir apiplėšimų, ir užpuolimų, ir net policija nepadės. Šito patirti mums neteko, bet tokių įspėjimų galima rasti internete, ieškant informacijos apie šią vietą.

Šis laisvasis miestas yra problema Danijos vyriausybei, vis kuriančiai planus, kaip priversti tą bendruomenę paisyti įstatymų. Šitoks gyvenimas verda Kristianijoje, nuo Kopenhagos atskirtoje grafitti apipaišyta siena.  Vieniems ši vieta – kaip šaukštas deguto medaus statinėje, kitiems –  linksmybių oazė tvarkingoje ir ramioje Kopenhagoje. Aš rinkčiausi pirmąjį variantą, tačiau pripažįstu – apsilankyti ir pamatyti Kristianijos gatves buvo smalsu.

Po kelionės draugai teiravosi ne tik apie tai, ką matėm ir girdėjom Kopenhagoje, bet ir kokios ten kainos. Miestas, užimantis 7-ąją vieną Europos ir 15-ąją pasaulio brangiausių miestų sąraše tikrai nėra pigus. Restoranuose ir kavinėse kainos šiek tiek didesnės nei Londone, ir kokius 5 kartus didesnės nei Lietuvoje. Tarkim, viename iš Nyhavn tradicinių daniškų restoranų dienos pietūs kainuoja apie 150 DK (~20 svarų arba 75 litus). Alaus bokalas – 40 DK, kava – apie 20 DK, o, pavyzdžiui, nuėję į kokią kavinę atsigerti kavos ir suvalgyti bandelių ar dešrainių, už penkis žmones sumokėdavom apie 500 DK (bandeles danai kepa skanias, ir labai rekomenduojam aplankyti tradicinę Anderseno kepyklėlę, visai šalia Tivoli sodų).

Amalienborg rūmų aikštė ir Marmurinės bažnyčios kupolas
Amalienborg rūmų aikštė ir Marmurinės bažnyčios kupolas

Kopenhagoje lankytinų vietų labai daug. Per trumpą vizitą neįmanoma suspėti visur, tai tenka dėlioti prioritetus ir rinktis tai, kas įdomiausia. Net ir iš anksto neturint kažkokio plano, tiesiog vaikštinėjant mieste, akys užkliūna už įdomių objektų, pastatų, sodų ir parkų.

Mes aplankėm Christiansborg rūmų kiemą, kuriuose įsikūręs Danijos parlamentas, ministerija, o priėmimo salėmis naudojasi danų monarchai. Amalienborg rūmai ir kiemas irgi išskirtiniai – tai danų karališkosios šeimos žiemos rezidencija. Netoliese – Frederiko bažnyčia (dar vadinama Marmurine bažnyčia – Marmorkirken) su įspūdingu kupolu.Rosenburg pilis ir Karaliaus sodai (Kongens Have) – seniausias ir labiausiai lankomas parkas centrinėje Kopenhagoje, tikrai puiki vieta, o štai netoliese esantys Botanikos sodai didelio įspūdžio nepadarė – aplinka sutvarkyta gražiai, galima pasižiūrėti į visokius augaliukus, tačiau į patį pastatą užeiti nesinorėjo – tikėjomės kažko panašaus į Žiemos sodą, o ten buvo nelabai tvarkingi šiltnamiai su daugybe augalų.

Spiralinis takas į bokštą
Spiralinis takas į bokštą

Įdomi vieta mieste – Apskritasis bokštas (Rundetarn) – seniausia Europoje veikianti observatorija. Kad atsidurtume ant 36 metrų aukščio bokšto viršaus, ėjome spiraliniu taku bokšto viduje (tako ilgis – 209 m). Iš viršaus gana gerai matosi centrinė Kopenhaga ir netgi Oresundo tiltas, jungiantis Kopenhagą su Švedija. Už įėjimą į Rundetarn mokėjome po 25 DK. Dar vienas Kopenhagos bokštas –  Mūsų Gelbėtojo bažnyčios (Vor Frelsers Kirke) – vienas įdomiausių mieste. Ant Christianshavn rajone esančios bažnyčios stogo pakilti galima išoriniais laiptais aplink bokštą ir pasigerėti vaizdais iš aukščiausio taško Kopenhagoje (kaina – 35 DK).

Dar viena vieta, kažkuo primenanti vaikystėje matytas animacines pasakas, kurių pavadinimų jau nepamenu, – Tivoli sodai – senas atrakcionų parkas. Atrakcionai ten spalvingi, bet be jokių šiuolaikiniams atrakcionų parkams būdingų šviesų ir garso efektų, ir kiek lėtesni už dabartinius, bet veikiantys. Įėjimas į Tivoli kainuoja 95 kronas, o jei nori suptis – 294 kronos.

 • Visas Kopenhagos lankytinas vietas galima rasti čia: www.visitcopenhagen.com
 • Atostogaudami Danijoje, aplankėme dar kelias vietas: Grundtvigo bažnyčią, Frederiksborg pilį ir įdomią vietą prie Baltijos jūros – Mons Klint.
[wpsgallery]

10 thoughts on “Kelionė į Daniją: pasakomis kvepianti Kopenhaga

 1. Nors man ir per 30 metukų, bet nejučia panorau Andersono pasakų paskaityti

 2. Miela Jolanta, rašydama apie Kopenhagą, žinoma, surašėte savo įspūdžius, bet gyvenant čia, norėtųsi nekvescionuoti jūsų patirtį, o bent jau patikslinti esmines klaidas.

  Pirmiausia, tai Kopenhaga iš tiesų nuostabus miestas, bet a) čia tikrai nėra nuostabiai tvarkingos gatvės apie ką rašote, danai siaubingai šiukšlina ir mėto viską, kur papuola, keista, kad jūs šiukšlių nematėte, b) visada rakinkite dviračius! ne vienam draugui ir ne po vieną jų pavogta Kopenhagoje (gal autorei klaidingai susidarė įspūdis, kad čia dviračiai neprirakinami, nes jie daug kur stovi paremti prie sienos, bet jie visi turi spynas aplink ratą (kaip ir pačios autorės foto. mėlynojo dviračio), c) Kopenhagoje tėra šiek tiek virš 1 mln. gyventojų, d) Kristianija nėra jokia juodoji dėmė Kopenhagos… Labai davatkiška autorės įžvalga ir mažai paremta faktais. Ko gero, yra žmonių, kurie jos nemėgsta ir tarp danų. Tačiau. Didžioji dalis šia vieta didžiuojasi ir kai buvo norima ją uždaryti, išvaikyti ir nugriauti, danai kūrė planus, kaip šią vietą išsaugoti, pirko simbolines Kristianijos akcijas. Taip pat čia ne vien lengvųjų narkotikų pardavėjai ir pirkėjai, čia gyvena daug vietos menininkų. Beje, Kristianija yra lankomiausias Danijos objektas. Pagaliau, valdžia nori šią vietą išardyti pirmiausia todėl, kad ji stovi ant brangios miesto žemės, prestižinėje miesto dalyje. Na, ir Kristianijos gyventojai, sklando gandai, nemoka už jokias paslaugas – elektrą, vandenį ir pan., bet vis tiek jais naudojasi.

  Visą kitą tebūnie turistiniai asmeniniai įspūdžiai, kuriuos kiekvienas susirenka pats 🙂

  1. Ačiū „M“ už komentarą, visada smagu gauti atsiliepimų iš gyventojo – turistas niekada geriau nepažins miesto už tą, kuris jame gyvena. Jūs esat visiškai teisus, tai buvo mūsų trumpos išvykos į Kopenhagą įspūdžiai, ir aprašėme tokį miestą, kokį matėme būtent tada 🙂

   Į gyvenamuosius rajonus nevažinėjome, o miesto centre, prie lankytinų objektų, tikrai stebino tvarkingos gatvės! Ginčytis su vietiniu nebūtų protinga, tačiau, pavyzdžiui, kai kurie Londono gyventojai savo miestą vadina šiukšlynu. Taip, šiukšlių gyvenamuosiuose rajonuose yra, tačiau miesto centrą pavadinti šiukšlynu man neapsiverstų liežuvis. Gal panašus atvejis ir su Kopenhaga?

   Dviračių spynų, eidami pro šalį, tikrai nepastebėjom! Aš dar ir dabar tyrinėju to mėlynojo dviračio nuotrauką, ieškodama spynos, nematau, nors tu ką! Galbūt dėl to, kad pas mus Londone dviračiai stovi apkarstyti didelėmis spynomis (arba be priekinio rato ar sėdynės), ir esam nepratę prie mažų, sunkiai pastebimų spynų 😉

   Dėl gyventojų skaičiaus pasidomėjau atidžiau, gali būti, kad abu esame neteisūs, arba abu teisūs 🙂 Kopenhagos metropolitene gyvena 1 956 278 žmogelių, Kopenhagos Sityje – 562 379, o Kopenhagos miesto zonoje – 1 230 728. Galima ir pasimesti 😉

   Kristianija, kaip ir rašiau, mums pasirodė labai išskirtinė 🙂 Bet nemaniau, kad tai lankomiausia miesto vieta, labiau apsupta turistų tuo metu pasirodė Undinėlė 😉

   1. Sveiki, siaip spyna melynam dviratyje kuo puikiausiai matosi, blokuoja galini rata. Danijoje tokios spynos populiariausios jos yra orginalios nuo dviracio nenusiima.
    Labai tikslus komentaras kuri parase ,,M,, !

    1. Tai jau sakėm, nesam pratę prie tokių mažų spynų, tai ir nepastebėjom 😉 Londone spynos didelės, bet vistiek kartais dviračiai be priekinio rato ar sėdynės lieka 😀

 3. Keleiviu vežimas i Danija.Vežame keleivius ir siuntas i Danija, iš Danijos.Vežame saugiai, greitai ir patogiai. Turime ilgalaike patirti. Keleivius paimame iš namu ir pristatome pagal adresa (nuo duru iki duru).Grupems galime derinti keliones kaina, maršruta ir data. Bagažo kiekis beveik neribotas.www.mikriukudanija.lt http://www.kelionesidanija.lt tel. 37061019363

 4. Pas mane namie kaip tik laukia kelios supakuotos siuntos i danija draugams. Čia pasiskaičius apie kelionę į Daniją, pagalvojau, kad visai neblogai būtų aplankyti šią netolimą šalį. Tai kogero siuntinius nesiųsiu, o nuvešiu asmeniškai. 🙂 Girdėjau, kad Danijoje gyvena patys laimingiausi žmonės pasaulyje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *