Kelionė po Europą: pirmoji dalis – slidinėjimas Italijoje

Slidinėti šią žiemą vykome į jau išbandytą ir Europoje gerai žinomą Italijos kurortą Livinją, į kurį slidinėtojus vilioja ne tik ilgos trasos, bet ir du žodžiai – „duty free“. Apsižvalgėme ir Bormijo kurorte, kur gyvenome, bet jo trasų išbandyti nepavyko – sniego buvo per mažai.

Pirmoji mūsų kelionės per Europą dalis buvo slidinėjimas. Į Italiją atvykome iš Londono, su sustojimu nakčiai Vokietijoje. Tuo metu, kai važiavome slidinėti, prieš pat Kalėdas, sniego Europoje buvo nedaug. Apsigyvenome Bormijuje (Bormio), gerai žinomame italų kalnų kurorte, bet slidinėti važinėjome į Livinją (Livigno), nes Bormijuje veikė tik kelios trasos.  Livinjo kurortas nuo Bormijo yra apie 1 val. kelio. Viena papildoma valanda miego ryte automobilyje nevairuojantiems  tikrai neprailgdavo 🙂

Apie pirmąjį kartą, prieš dvejus metus, kai buvome Livinjuje ir juo susižavėjome, pasakojome čia>>. Per tuos dvejus metus visi daugiau ar mažiau patobulėjome, aplankėme kitus kalnų kurortus, ir jau galime palyginti, kas kur patinka ir kas ne.

Livinjas
Livinjas

Livinjas ir Bormijus priklauso Alta Valtellina slidinėjimo regionui, kuriame dar yra Santa Caterina Valvurfa bei Valdidentro kurortai. Didžiausias iš jų – Livinjo, turintis 115 km trasų ir 30 keltuvų.

Livinjas įsikūręs 1816 m aukštyje, o keltuvais galima pakilti iki 2950 m. Livinjo slidinėjimo trasos yra ant dviejų kalnų, esančių vienas priešais kitą. Vienoje pusėje miesto pusėje yra Mottolino trasos, o priešais – Carosello 3000. Per tris slidinėjimo dienas išbandėm abiejų kalnų trasas.

Livinjas
Alpės

Kai šį kartą atvykom į Livinją, tai pirmiausiai bandėme pakilti ten, kur praėjusį kartą buvo geros trasos. Bet yra pasikeitimų trasų žemėlapyje – Mottolino kalno trasose nebėra vieno keltuvo, kuris keldavo į patį viršų, į mėlynos trasos pradžią.  Tai pirmieji nusileidimai buvo nuo raudonų trasų, kurios man pasirodė labai stačios. Bet vėliau susiradom kitokių būdų, kaip čiuožti mėlynom trasom, su trupučiu raudonų trasų atkarpų, tai buvo labai smagu.

Dauguma mėlynų ir raudonų trasų Livinjo labai plačios, tai  tas labai patiko. O draugai, kurie čiuožė ir juodomis trasomis, sakė, kad jos šalia skardžių, be jokių atitvarų, kaip ir priklauso, patyrusiems ir adrenalino ištroškusiems.

Plačios Livinjo trasos
Plačios Livinjo trasos

Livinjo kurortas labai vaizdingas, iš visų pusių miestelį supa kalnai, netoliese – ežeras (tiksliau, užtvanka, bet vadinama Livinjo ežeru). Vaizdai slidinėjant trasose puikūs: žemai matosi mediniai miestelio namai, aplinkui kalnai, o pasukus galvą į šoną – ežeras.

Vaizdais galėjom pasidžiaugti vien dėl to, kad oras buvo geras. Tiek tuomet, kai Livinjo kurorte buvome pirmąjį kartą, tiek visas tris dienas šį kartą švietė saulė, buvo giedra, ir vėjas buvo palyginti nedidelis. O palyginti turime su kuo – kai buvome Andoroje, tai kildami atvirais keltuvais per pūgą, jautėmės kaip Sibire (tik toks pasakymas, nė vienam iš tikrųjų Sibire būti dar neteko), o Prancūzijoje, Saint Gervais kurorte, pirmąją dieną taip sulijome, kad per naktį slidinėjimo apranga iki galo neišdžiūvo. O Livinjo jau antrą kartą džiugino idealios oro sąlygos.  Tai va, jei norit gero oro slidinėjimui – važiuokit į Italiją.

Alpių viršūnės
Jau ne pirmą kartą Livinjuje – idealus oras
Livinjo miestelis nuo viršūnių
Livinjo miestelis nuo kalnų viršūnių

Šiemet slidinėjimas neapsiėjo be traumų. Draugas susižeidė, tai teko kviesti pagalbą į kalną ir į ligoninę vykti. Atsidūrus tokioje situacijoje, pasikeitė mūsų nuomonė apie italus. Labai stebėjomės gydytojų ir seselių paslaugumu, nes anksčiau, lankydamiesi Italijoje (iš viso čia jau buvome penkis kartus), buvome susidarę nekokią nuomonę apie vietinius.

Kadangi buvo reikalinga tik pirmoji pagalba, viską padengė Europos sveikatos kortelė, kurią rekomenduojam turėti, vykstant į bent kurią ES šalį. Jei reikia daugiau informacijos apie slidinėjimą ir draudimus, skaitykite čia>>.

Tas susižeidimas įvyko įpusėjus antrai slidinėjimo dienai, tai trečią dieną, kai kiti draugai slidinėjo, mes su sužeistuoju tyrinėjom Livinjo ir jo apylinkes. Norėjome nuvažiuoti prie vieno vaizdingo ežero, bet privažiavom uždarytą kelią, tai teko suktis atgal. Tada nusprendėme pavaikštinėti aplink Livinjo užtvanką. Po gerų 5 km į abi puses, prisižiūrėję gerų miestelio ir kalnų vaizdų, grįžom į Livinją.

Vietos poilsiui šalia Livinjo ežero
Vietos poilsiui šalia Livinjo ežero

Livinjuje yra ką veikti ir neslidinėjant. Matėme daug dviratininkų su žieminiais dviračiais, galima išsinuomoti sniego motociklus, ir, aišku, aplankyti „duty free“ parduotuves. Muitais neapmokestintos prekės, ypač alkoholis ir degalai, čia daug pigesnės nei kitose Europos šalyse. Pavyzdžiui, litras benzino nekainuoja nė euro.

Livinjuje yra beveik visų žymesnių prekės ženklų parduotuvių, daug kosmetikos ir kvepalų, taip pat ir įdomių, į muziejus panašių parduotuvių. Į vieną tokią sendaikčių parduotuvėlę, įsikūrusią rūsyje po suvenyrų parduotuve, užklydom visai netikėtai, ir labai įdomių eksponatų ten pamatėme.

Sendaikčių parduotuvė Livinjuje
Sendaikčių parduotuvė Livinjuje

Dar vienas atradimas Livinjuje buvo aukščiausiai Europoje įsikūrusi alaus darykla 1816 La Birra di Livigno.  Restoranas ir alaus darykla yra adresu Via Pontiglia 37. Restoranas išskirtinis, tą pastebi vos įėjęs – čia lankytojams siūloma pagraužti žemės riešutų, o visi lukštai mėtosi visur – ant žemės, ant stalo ir t.t. Tik įėjus pasitinka malonus riešutų kvapas. Alus gaminamas ten pat, talpyklas galima apžiūrėti iš arti. Mes čia užsukom trumpam, įsigijom kelias rūšis alaus paragauti, bet tas vaizdas ir kvapas įstrigo ilgam.

Alaus darykla-restoranas Livinjuje
Alaus darykla-restoranas Livinjuje

Tai tiek apie Livinją. Kiekvieną vakarą, paslidinėję Livinjuje, grįždavom į Bormijų. Bormijo miestas, gerokai didesnis už Livinją, yra įsikūręs 1225 m aukštyje virš jūros lygio. Bormijus populiarus ne tik žiemos sportu, bet ir SPA, pirtimis ir terminėmis voniomis. Šiame mieste viešbučių pasirinkimas gerokai didesnis: kai Livinjuje buvo likę vienas kitas viešbutėlis už labai didelę kainą, Bormijuje gavome visai neblogus apartamentus už padorią sumą.

Nors Bormijus ir didesnis, bet tuo metu, kai mes ten buvome, miestas atrodė gerokai tuštesnis nei Livinjas. Galbūt dėl to, kad slidinėjimo sezonas Bormijuje dar nebuvo įsibėgėjęs. Tuo metu mieste sniego nebuvo visiškai, ir veikė labai nedaug trasų. Kai tik išvykome iš Alpių, iškart po Kalėdų, ėmė snigti kaip priklauso, tai dabar Bormijuje atidaryta 42 km trasų.

Bormijaus mieste – daug viešbučių
Bormijaus mieste – daug viešbučių

Bormijo trasos gerai žinomos profesionaliems slidininkams. Čia kasmet vyksta pasaulinės vyrų greitojo nusileidimo varžybos „Stelvio“ taurei laimėti. Bormijo kurorte yra 50 km trasų, 16 keltuvų, o aukščiausia viršukalnė – 3012 m aukštyje. Vertikalus trasų nuolydis Bormijuje yra net 1800 m.  Daugiau informacijos apie slidinėjimą Bormijuje, galima rasti čia: www.bormioski.eu.

Paliekam Livinją ir vykstam toliau apžiūrėti Europos
Paliekam Livinją ir vykstam toliau apžiūrėti Europos

Slidinėjimo dienos Livinjuje mums kainavo tiek:

Livinjuje slidinėjimo bilietas (Ski pass) dienai kainavo 41.50 €, perkant kelioms dienos išeina šiek tiek pigiau. Bormijuje Ski pass tuo metu būtų kainavęs tik 23 €, šaime kurorte sezono pradžioje ir pabaigoje taikomos nuolaidos. Įprastai Bormijuje slidinėjimo bilietas dienai kainuoja nuo 36 iki 43 eurų (priklausomai nuo datų, visą sąrašą rasite čia>>).

Už apartamentą Bormijuje 4 naktims, 7 žmonėms sumokėjome 780 €. Apartamentą užsisakėme iš čia>>. Slidinėjimo įrangą taip pat užsisakėm iš anksto internetu, tai gavom šiokią tokią nuolaidą, tad nuoma 3 dienoms vienam žmogui  vidutiniškai kainavo 70 €.

Daugiau informacijos apie Livinjo kurortą galima rasti čia>>.

[wpsgallery]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *