Piligrimų pėdsakai Portugalijoje

Portugalija – viena konservatyviausių Europos šalių, kur iki šių dienų išlikusios griežtos katalikų taisyklės. Čia dažnai užsakomos piligriminės kelionės. Portugalija gali pasiūlyti nemažai piligriminių kelionių taškų. Šventų vietų čia daugybė, todėl visų aplankyti vienos  kelionės metu gali pritrūkti laiko, tačiau bent keletą iš jų kartą gyvenime pamatyti savo akimis  privalu kiekvienam tikinčiajam. Booking.com

  • Oeiros vienuolynas. Pirmasis Portugalijos vienuolynas, kurį  1153 m. įkūrė tuometinis Portugalijos karalius.  Jis savo laiku buvo vienas prestiziškiausių ir labiausiai vertinamų vienuolynų visoje Europoje. Po pastatymo tai buvo pirmasis gotikinės architektūros paminklas šalyje. Nuo pastatymo dienos iki šių dienų Oeiros vienuolynas liko didžiausia bažnyčia visoje šalyje, kur kasmet per religines šventes suplaukia minios tikinčiųjų.
  • Almendres Cromlech. Tai istorinė ir šventa vieta Evoroje, kuri šiandien datuojama 4000-5000 m. pr. Kr. atsiradimu. Tai didžiausias Portugalijoje monolitinės kultūros paminklas, kuriame  sustatyti 96 didžiuliai ovalų formos akmenų luitai. Visi jie buvo pastatyti skirtingu laikotarpiu neolito epochoje, tačiau spėjama, jog jie yra astronomiškai suderinti ir buvo naudojami įvairių ritualų ar šventinimų metu.

  • Batalha vienuolynas. Tai 1385 metais metais kariniams tikslams pastatytas kompleksas, kuris šiandien yra tradicinis ir akivaizdus Portugalijos viduramžių laikų architektūros pavyzdys. Tai statinių kompleksas, kurie susijungia į didžiulį masyvą, naktį nušvintantį netikėtomis spalvomis. Turistai čia atkeliauja pamatyti pietinės dalies fasado, kuri tik vėliau buvo apjungta su pačiu vienuolynu ir jame esančia koplyčia. Pastato fasaduose įsitaisiusios gotikinės skulptūros. Vakarų pusėje prie įėjimo Jus pasitinka dvylikos apaštalų skulptūros, iš kurių kiekviena sukurta kitu stiliumi, o šone pamatysite patį  didžiausią vitražą visoje Portugalijoje.
Batalha vienuolynas
Batalha vienuolynas
  • Gerojo Jėzaus kalno šventykla. Braga miestas kartais vadinamas Portugalijos Roma, tad čia tikrai yra ką aplankyti. Populiariausia piligrimų lankytinė vieta – gerojo Jėzaus kalno šventykla, įsikūrusi  apie 400 metrų aukštyje virš jūros lygio. Šventykla pastatyta iš tamsaus granito ir papuošta šviesiu fasadu, taip išsiskirianti kaip baroko ir klasikinio stiliaus pėdsakas šiandienėje Portugalijoje. Šventykloje įrengti dveji laiptai simbolizuoja kadaise čia vykusį didelį judėjimą. Geriausias laikas aplankyti Gerojo  Jėzaus šventyklą yra Velykos arba Sekminės – septyni sekmadieniai po Velykų. Tuo metu čia aukojami atlaidai ir suvažiuoja piligrimai iš įvairių pasaulio šalių. Ant kalno galima patekti pėščiomis arba automobiliu. Prie šventyklos Jus pasitiks žydintys sodai, skulptūros ir fontanai. Pirmasis fontanas simbolizuoja Jėzaus žaizdas, kiti penki – jo pojūčius, o likę trys – Jėzaus dorybes.
Gerojo Jėzaus kalno šventykla
Gerojo Jėzaus kalno šventykla
  • Bragos katedra. Svarbi piligrimų kelionės po Europą stotelė – Bragos katedra. Tai taip pat yra vienas svarbiausių šventų pastatų visoje šalyje, turinčių ilgą istoriją ir tradiciją. Bragos vyskupijos gyvavimas skaičiuojamas dar kelis šimtus metų pr. Kr. Deja, vyskupija buvo užpulta vokiečių ir atkurta tiktai 1071 metais. Šiandien pristatoma kaip XII amžiaus statinys, Bragos katedra savo stiliumi paveikė daugybę bažnyčių ir kitų šventovių visoje Portugalijoje. Tarp katedros bokštų pirmiausia žvilgsnį patrauks įsitaisiusi Mergelės Marijos ir vaiko statula, simbolizuojanti gyvenimą ir vaisingumą. Čia dažnai atvyksta maldas išsakyti nevaisingos ir vaikų negalinčios susilaukti poros. Pačioje katedroje akina aukštos gotikinio stiliaus lubos, kurių viršuje matyti paauksuoti akcentai. Katedroje saugomas lobynas ir muziejus, kuris prižiūrėtojams leidus, atveriamas turistams ekskursijų metu.
  • Šv. Jono evangelisto bažnyčia. Tai XV a. vienuolyno bažnyčia, šiandien pripažįstama kaip gotikinio architektūrinio stiliaus pavyzdys. 1485 metais Grafo Rodrigo Melo įkurta bažnyčia buvo pastatyta prie Grafo rūmų ir kurį laiką veikę kaip šeimos sakralinė vieta. Iki šių dienų bažnyčia yra valdoma pagal privatumo teises, tačiau turistai čia maloniai įleidžiami. Pagrindinis bažnyčios  pasididžiavimas – nuo grindų iki lubų besitęsiantis vitražas, vaizduojantis Šv. Jono gyvenimą Loiso mieste.
  • Šventojo stebuklo bažnyčia. Netoli Fatimos, šiek tiek į šiaurę nuo Lisabonos esanti Šventojo stebuklo bažnyčia yra 13-asis eucharistijos stebuklas. Tai viena garsiausių tokio pobūdžio sakralinių vietų, kurią jau aplankė tūkstančiai piligrimų. Bažnyčios stebuklo istorija gana ilga ir ją turistams mielai pasakoja vietiniai prižiūrėtojai ar gidai. Ji susijusi su neištikimu vyru ir moters šventvagyste iš bažnyčios, kuri moteriai vos nekainavo gyvybės. Tačiau po šventojo apsireiškimo santuoka buvo išsaugota, o greitai pasklidusi žinia minėta įvykį išgarsino kaip stebuklą. Čia galima pamatyti visą stebuklo istoriją ir su juo susijusius daiktus, bylojančius apie buvusius įvykius.
Romėnų šventkla Evoroje
Romėnų šventykla Evoroje
  • Romėnų šventykla. Evoros mieste iki šių dienų išlikusi ir neblogai išsilaikiusi romėnų šventykla taip pat dažnai lankoma piligrimų. Tai puiki piligriminės kelionės pabaigos stotelė, kurioje ant didžiulių marmuro luitų laikosi 14 aukštų kolonų su viršuje esančiais drožiniais, apie kurių istoriją, simboliką ir prasmę vietiniai ir keliautojai spėlioja iki šių dienų.

Autorė: Justina Kabakaitė, nuotraukos: fotolia.com

[wpsgallery]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *