Čederio urvai ir tarpeklis – viena unikaliausių vietų Anglijoje

Čederio urvai

Unikali vieta Anglijoje – Čederio tarpeklis ir urvai Somerseto grafystėje. Urvai žavi iliuzijomis, juose guli žmogaus, gyvenusio prieš 9000 metų, skeletas ir brandinami Čederio sūriai. O užlipti ant tarpeklio kalvų, nors ir sunku, bet norisi ne vieną kartą.  

Mes kartais pavydim gyvenantiems Somerseto grafystėje – kiek daug gražių vietų jie turi aplinkui, o dar ir Kornvalis, Dorsetas ir Devonas netoli. Viena įdomiausių ir artimiausių atrakcijų jiems – Čederio tarpeklis ir urvai (Cheddar Gorge and Caves). Draugai ten buvę ne vieną ir ne du kartus – pirmiausia važiavo apžiūrėti patys, o dabar ten veža pas juos apsilankančius svečius.

Tas vietas jie žino kaip savo penkis pirštus, panašiai kaip mes žinom centrines Londono įžymybes. Matytos šimtus kartų, bet kaip pirmą kartą Londone viešinčiam svečiui neparodyti Buckinghamo rūmų ar Big Beno?

Siurrealistiški vaizdai mus pasitiko vos įžengus į Čederio urvus – keistų formų uolienos ir vandenyje atsispindinčios šviesos ir uolų dariniai. Tą dieną aplankėm tris urvus – Gougho, Coxo ir Kristalų urvus (Gough’s, Cox’s caves and Chrystal Quest). Pirmajame radome urvinio žmogaus, gyvenusio prieš 9000 metų skeletą. Tiesa, urve laikoma tik skeleto kopija, tikrieji palaikai saugomi Londono Gamtos istorijos muziejuje (Natural History Museum).

Čederio urvuose
Coxo urve – uolienų kriokliai

Coxo urvas, dar vadinamas šventove, mus nustebino, atrodo, kad patekom į kitą pasaulį. Skambant ramiai muzikai, užvertę galvas žiūrėjome į aukštus, sustingusius „krioklius“ ir uolienų atspindžius vandenyje.

Kristalų urvas, sujungtas su Coxo urvu, labiausiai tinka šeimoms su vaikais – tai pasakų, magijos ir stebuklų pasaulis, toks mini siaubo urvas, kur kartais tamsą perskrosdavo koks lazeris, užsidegdavo šviesa  ir pamatydavai ką nors netikėto. Šiaip tai nebaisu, bet tada klyktelėjau ir ne kartą.

Šiuose urvuose esanti drėgmė ir pastovi temperatūra idealiai tinka sūrių brandinimui. Tą pastebėjo britų protėviai – jau kokius  900 metų  urvuose brandinamas Čederio sūris. Šios rūšies sūris yra populiariausias Anglijoje ir gaminamas ne tik Čederyje, ir tie čederiai supermarketuose tikrai nėra brandinti šiuose urvuose. Tačiau sūrio iš šių urvų galima nusipirkti miestelio parduotuvėse, tik kainos šiek tiek kandžiojasi – už mažą gabaliuką gali tekti mokėti kokius 6 svarus.

Optinės iliuzijos Čederio urvuose
Optinės iliuzijos Čederio urvuose

Išnaršę šiuos urvus, keliavom ant apžvalgos bokšto (Jacob’s Ladder and Tower). Įėjimas yra pačiame miestelyje, reikia užlipti nemažai laiptelių, ir, kai vos atgaudamas kvapą pasieki viršūnę, ten dar laukia 274 laipteliai į bokštą. Nuo šio bokšto geriausiai matosi apskritimo formos Čederio rezervuaras, taip pat visas Čederio tarpeklis. Užlipus ant šios kalvos, galima keliauti maždaug 3 mylias tarpeklio kalvomis, tačiau mūsų planas buvo kitoks – užkopti ant kalvų norėjome kitu keliu.

Čederio miestelis - jaukus ir išpuoselėtas
Čederio miestelis – jaukus ir išpuoselėtas

Nusileidę nuo bokšto ir kalvos, pavaikščiojom miestelio centru – miestelis jaukus, bet su labai daug turistų. Nukeliavom į autobusų stotį laukti turistinio autobuso. Neilga kelionė atviru dviaukščiu autobusu su gidu buvo įskaičiuota į bendrą bilieto kainą. Šitas pasivažinėjimas įdomus dėl gido pasakojimų ir vaizdų, tačiau po tokių vėliau, užlipę ant tarpeklio kalvų, pamatėm daug puikesnių panoramų.

Pabaigai pasilikom sunkiausią užduotį – užlipti ant tarpeklio kalvų. Yra toks takelis, kuriuo dauguma lipa – gana status, kartais jau vos ne keturiom reikia kopti, kabinantis į uolienas. Yra ir kitas kelias, bet labai ilgas, ne toks status ir ne toks įdomus. Šitą kelią pasilikom nulipimui – lipti žemyn tuo stačiuoju šlaitu per baisu. Draugai sakė, kad drąsesni lipa žemyn tuo pačiu šlaitu, kuriuo ir užlipo ir tai trunka kokias 10-15 minučių, o aplinkui tenka eiti apie valandą. Tą kartą nusprendėm, kad geriau eisim valandą, bet pasieksim automobilį sveiki.

Stačios tarpeklio uolos
Stačios tarpeklio uolos

Toks buvo mūsų pirmasis vizitas Čederyje. Antrą kartą į Čederį užsukom trumpam –  ten dar nebuvusiems draugams parodyti, kaip tas žymusis tarpeklis atrodo. Laiko užkopti ant viršaus nebuvo, bet tikiuosi, kad jie ten dar grįš 🙂

Trečias kartas buvo visai neseniai. Vėl lipom į kalną, užlipę pamatėm nuostabų saulėlydį. Draugai, kurie gyvena netoliese, ir čia jau buvo daug kartų, sakė, kad daugiau nebelips. Bet aš jais netikiu 🙂 Tokį vaizdą norisi pamatyti dar ir dar kartą…

Čederio vaizdai
Čederio vaizdai

Čederio įžymybėms apžiūrėti reikėtų paskirti visą dieną. Pasivaikščiojimas urvuose truks porą valandų, užkopti ant tarpeklio kalvų irgi reiks 2-3 valandų. Tada dar pasivažinėti autobusu, užsukti pietų į kokį anglišką pabą ir apsilankyti muziejuose. Įeiti į visas Čedario atrakcijas galima su vienu dieniniu bilietu. Prie durų jis kainuos 18,95£, o užsisakius internetu – 16,11£.  Bilietus užsisakyti galima čia: www.cheddargorge.co.uk/buy-tickets

Jei norite ekstremalesnių pojūčių, galite išbandyti šias pramogas:

[wpsgallery]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *