Atsiskyrėlis Scoraig – Škotijos kaimas be kelių

Škotijos šiaurės vakaruose yra kaimelis, kurį galima pasiekti tik pėsčiomis arba laivu – keliai iki ten nėra nutiesti. Apsuptas kalnų ir vandens, atsiskyręs nuo aplinkinio pasaulio, šis kaimelis yra viena iš atokiausių gyvenamų vietų Škotijoje. Nuo artimiausio važiuojamo kelio iki Scoraig kaimelio – 8 km akmeniniu takeliu palei pakrantės skardžius. Eikime pažiūrėti, kaip ten žmonės gyvena.


Scoraig kaimelis yra vienoje iš gražiausių Škotijos vietų – aplink ežerai, kalnai ir jūra. 8 km takas nuo artimiausio privažiuojamo kelio veda palei uolėtus pakrantės skardžius. Vaizdai nuostabūs, bet pareiti šitaip iš parduotuvės ar baro namo būtų geras iššūkis!

Kai kuriose vietose atrodo, kad takeliu būtų įmanoma kokiu keturračiu pravažiuoti, bet kitur takelis taip susiaurėja ir pakyla arti statesnių skardžių, kad įmanoma praeiti tik pėsčiomis.

Vos priėję pirmuosius namus, pastebime, kad čia žmonės gyvena kitaip nei mes. Jų kasdienybė priklauso nuo gamtos ir oro sąlygų. Elektros energiją daugelis gauna tik iš nedidelių vėjo jėgainių arba saulės baterijų. Pusiasalyje dažnai vėjuota, tai jei vėjo jėgainė veikia, elektros pagrindinėms reikmėms bus. Kai gausim dvigubai didesnę sąskaitą už elektros energiją, turbūt patys užsimanysime gyventi kaime su nuosava vėjo jėgaine 🙂

Dauguma kaimelyje gyvenančių žmonių yra žvejai arba smulkūs ūkininkai (Škotijoje tokie vadinami ‘crofters’), bet įvedus internetą padaugėjo gyventojų, dirbančių nuotoliniu būdu. Scoraig yra 25 namai, ten gyvena apie 50-70 gyventojų, priklausomai nuo sezono. Kaimelyje yra mokykla, gydytojas atvyksta kas 6 savaites, o paštininkas – 3 kartus per savaitę.

Kaip ir reikėjo tikėtis, tokioje gyvenvietėje daug veiksmo nebuvo. Du gyventojai remontavo neveikiantį vėjo malūną, moteriškė pakrantėje rinko iš vandens išmestus jūrų dumblius. Parduotuvės ten nėra, tad verta pasirūpinti savo užkandžiais, jei po 8 km žygio norėsis pasistiprinti.


Priėję miestelio prieplauką, kur remontuojamos valtys, pasėdėjome ir pasigėrėjome vaizdu į Loch Little Broom ir kalnus – Scoraig gyventojai tikrai apdovanoti nuostabia panorama. Žygiuodami 8 km atgal prasilenkėme su vietinių šeima, mes į vieną pusę – atgal į civilizaciją, o jie – namo, į savo išorinio pasaulio mažai paliestą kaimelį.

Žygio pradžia: 57°52’26.4″N 5°16’50.2″W
https://goo.gl/maps/bXR9FswoxvJ6Whzc9

Atstumas: 16km

Laikas: 4 val.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *