Škotijos Isle of Skye – nežemiškos gamtos ir neįveikiamų kalnų sala

Kvapą gniaužianti Skye salos gamta užburia kiekvieną – nejaugi toks grožis atsirado savaime? Saloje kadaise vaikštinėjo dinozaurai, tada veržėsi vulkanai, atslinko ledynmetis ir sukūrė dramatišką salos reljefą. Gamtos jėgos šioje vietoje darbavosi iš peties, bet gal ir fėjų magijos ten būta? Nes tokių gamtos stebuklų, kokių yra Skye saloje, nepamatysi niekur kitur pasaulyje. 

Škotijai priklauso daugiau kaip 900 didesnių ir mažesnių salų, tačiau viena sala išsiskiria iš kitų. Tai pati žinomiausia ir lankomiausia – Skye sala (Isle of Skye). Keliautojai čia vyksta pamatyti gamtos stebuklų, kurių tokioje, palyginti, nedidelėje teritorijoje, labai daug.

Vienoje salos pusėje  – grėsmingi Cuillin kalnai, įveikiami tikrai ne visiems, kitoje – Quiraing nuošliauža, Old Man of Storr uolienos ir magiškas fėjų slėnis. Dramatiški pakrantės skardžiai Neist Point ir Kilt rock baugina arčiau priėjus, bet kartu ir kelia nuostabą – kokios galingos gamtos jėgos tai sukūrė!  O kur dar jaukūs paplūdimiai, įspūdingi kriokliai ir krioklių baseinai! Skye saloje gražių vietų tiek daug, kad net pabuvus ten kelis kartus, vis tiek norėsis sugrįžti.

Quiraing nuošliauža –  mums tai pati įspūdingiausia vieta Skye saloje. Pirmąsyk Quiraing (tariasi “Kureing”) pamatėme, kai nakčiai įsikūrėme su palapinėmis pakrantėje priešais šį nežemišką gamtos kūrinį. Turbūt ir violetinis saulėlydžio dangus prisidėjo prie to didelio įspūdžio, kuris atmintyje įsirėžė ilgam. 

Dramatiški skardžiai, nuo jų atsiskyrusios uolos, žole apaugusios kalvelės ir salos panoramos – patikėkite, šie vaizdai nepamirštami. Neįprastą Quiraing reljefą prieš daug milijonų metų suformavo saloje išsiveržę ugnikalniai –  anot mokslininkų, tai buvo didžiulė katastrofa, pakeitusi visos Žemės klimatą. Quiraing yra geologiškai aktyvi vieta – per metus pajuda po kelis centimetrus link jūros.

Visas takas palei Quiraing skardžius yra apie 6,5 km ilgio, eiti užtruks apie 3 valandas. Jei neturite tiek laiko, vis tiek verta atvykti ir pasivaikščioti bei pasigrožėti panoramomis nuo apžvalgos aikštelės. Mokamas parkingas čia.


Old Man of Storr – dar viena Skye salos įžymybė. Tai vienas populiariausių ir vaizdingiausių žygių Skye saloje, o pasiekus apžvalgos vietą, atsiveria kranto panorama su lyg iš žemės išdygusiomis smailiomis uolomis.  Žygis gana status, bet tikrai nesudėtingas, tinkamas įvairaus pasirengimo keliautojams. Atstumas – 4,5km, laikas – apie 1,5-2 valandas. Automobilį palikti galima čia.

Magiškasis Fėjų slėnis (Fairy Glen) atrodo lyg peizažas iš vaikystėje skaitytų pasakų knygų. Žalios kalvelės tokios švelnios ir minkštos, greitai jas pakeičia rūsteni uolų šlaitai. Slėnio centre – mistiškas apeigų ratas, kur turistai mėgsta padėti po akmenėlį ar monetą, kaip auką fėjoms. Tačiau vietiniai, siekiantys išlaikyti šią vietą tokią, kokia yra, juos vis nurenka.

Fėjų slėnį rasite netoli Uig miestelio. Mokamas parkingas čia, sezono metu geriau ateiti nuo miestelio, nes vietos automobiliui gana ribotos.

Balto smėlio paplūdimys šalia Staffin kaimelio žymus tuo, kad čia galima pamatyti dinozaurų pėdsakų, įsispaudusių ant paplūdimio akmenų. Geriausia jų dairytis, kai vanduo šiek tiek nuslūgęs, o atradus pėdsaką aplanko džiaugsmas ir suvokimas, kad tai gyvas įrodymas, jog dinozaurai egzistavo. Ir tuos įrodymus matai ne kokiame muziejuje, o ten, kur prieš milijonus metų gyveno šios priešistorinės būtybės.

Vieta: An Corran Beach

Saloje esantis Cuillin kalnynas – atšiaurus ir sudėtingas nepatyrusiems kopinėtojams. Skye saloje yra vienuolika kalnų viršūnių, kurios yra aukštesnės nei 915 m. Tokių kalnų Škotijoje yra 282 – jie vadinami munro kalnais. Viena viršukalnė saloje yra turbūt pati sudėtingiausia iš visų Škotijoje – tai 985 m aukščio Sgùrr Dearg, kurio aukščiausias taškas vadinamas nepasiekiama viršūne (Inaccessible Pinnacle). Į 50 metrų stačią viršūnės uolą įlipti reikia techninių žinių bei įrangos, tad dažniausiai į šį kalną veda gidai. 

Kol kas mes įveikėme tik vieną iš Cuillin kalnų – Bruach na Frithe 958 m aukštyje. 15 km žygis per 5 val. apdovanojo nuostabiais vaizdais ir keliais išbandymais viršūnėje. Žygis į šį kalną veda palei Sligachan  krioklius, vien jau šis takelis vertas dėmesio, tad jei nesiruošiate eiti visą žygį į kalną, aplankykite bent šiuos krioklius. Na, o mūsų laukia dar 10 kalnų, tarp jų – ir nepasiekiamoji viršukalnė.

Parkingas ir žygio pradžia čia.

Fėjų baseinėliai (Fairy Pools) yra pietinėje salos dalyje. Takas palei upę su krioklių ir baseinų pakopomis labai gražus ir patogus – žygis visiškai nesudėtingas geromis oro sąlygomis. Bet lietingu periodu gali būti nelengva pasiekti šį taką, nes keliose vietose reikia kirsti upę.

Jei upė patvinusi ir akmenys, kuriais įprastai galima pereiti upę, apsemti, tuomet teks bristi. Būtent taip nutiko mums, bridome per sraunią upę keliose vietose, į automobilį grįžome sušlapę, bet dabar tai prisimename kaip smagų nuotykį.

Parkingas ir tako pradžia čia.

Neist kyšulys (Neist Point) yra pats vakariausias Skye salos taškas. Šalia aukštų ir stačių kranto skardžių pasijauti toks mažas, ir aplanko jausmas lyg būtum ant pasaulio krašto. Ant kranto jau beveik 100 metų laivams kelią rodo Neist švyturys.

Ši vieta yra atokiau nuo kitų lankytinų objektų saloje, bet rekomenduotume jos nepraleisti – valanda kelio nuo Portree ar Sligachan tikrai neprailgs. Kelias per šią salos dalį visiškai laukinis ir apdovanos labai gražiomis kalnų ir pakrančių panoramomis.

Neist kyšulys yra čia.

Dar viena vieta, kuri atima kvapą Skye saloje, tai 90 m aukščio krantas – Kilt uola (Kilt Rock), taip pavadintas, nes vietiniams primena tradicinį škotų rūbą, klostuotą sijoną kiltą. Nuo uolos į jūrą leidžiasi Mealt krioklys, po lietingo sezono srovė būna labai stipri.

Vieną vasarą, kai kelias savaites nelijo, krioklio srovė buvo tokia menka, kad nuo apžvalgos aikštelės jo visiškai nesimatė. Bet Škotijoje tokių sausų periodų pasitaiko retai – didesnė tikimybė, kad ir lietaus bus, ir krioklį pamatysite.

Apžvalgos aikštelė čia.

Senasis Sligachan tiltas yra tikras Skye salos simbolis, pasitinkantis visus, ką tik atvažiavusius į salą ir išlydintys išvykstančiuosius. Šiuo metu tiltas, pastatytas daugiau kaip prieš 200 metų, skirtas tik pėstiesiems ir dviratininkams, o nauju tiltu važiuoja automobiliai.

Sklando legendos, kad vanduo, tekantis po tiltu yra magiškas – tai vartai tarp mūsų ir fėjų pasaulio. Tikima, kad nusiprausę veidą tuo vandeniu, bus amžinai jauni – tereikia labai norėti ir paprašyti fėjų pagalbos…

Amžiną jaunystę rasti galima čia.

Skye sala, nors ir populiari ir apgyvendinta, bet daugiausiai ten tik pavieniai namai. Pagrindiniame salos mieste Portree rasite daugiausiai civilizacijos, restoranų ir parduotuvių. Ten yra labai žavi prieplauka, apsupta spalvotų namukų. Verta papietauti viename iš prieplaukos restoranų arba tiesiog pasiimti Fish & Chips išsinešimui. Kaip ir kitose Škotijos salose, Skye restoranai siūlo šviežių jūros gėrybių patiekalų.

Didžiausia Škotijos sala yra lengvai pasiekiama – nereikia kelto, užtenka pervažiuoti nemokamą tiltą. O jei esate vakarinėje Škotijos pakrantėje netoli Mallaig, tuomet galima keltis keltu į Armadale uostą Skye saloje. Iš Skye salos galima pasiekti kitas Škotijos salas – iš Uig uosto keltai plukdina į North Uist, South Uist ir Harris salas.

Skye saloje yra nemažai viešbučių, kempingų, bet sezono metu, neužsisakius iš anksto, laisvų vietų rasti gali būti sudėtinga. Bet išeitis visada yra – saloje galima rasti gerų vietų laukinėms stovyklavietėms, tiek su palapinėmis, tiek su kemperiais.

Jei norite pamatyti daugiau vaizdų iš Skye salos, pažiūrėkite šį video, arba keliaukite pamatyti salą savo akimis!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *