Naujieji metai Madride: šventinis pasistumdymas ir 12 vynuogių (VIDEO)

Naujieji metai Madride

Naujieji metai Madride buvo įsimintini – šiek tiek chaoso ir panikos, o po to linksmybės, triukšmas ir dainos. Jei ieškote idėjų, kur sutikti Naujuosius metus, siūlome Ispaniją ir jos sostinę Madridą, kur žmonės švenčia iš širdies. Buvauten.lt pasakoja, kokių nuotykių galima tikėtis Madride ir kokios yra ispanų Naujųjų sutikimo tradicijos.

Keliaudami po Ispaniją pernai per žiemos šventes, dviejų savaičių maršrutą sudėliojome taip, kaip Naujuosius metus galėtume švęsti šalies sostinėje Madride.

Prieš iškeliaujant buvo įdomu, kokias Naujųjų sutikimo tradicijas turi ispanai.  Pasirodo, švenčia gana panašiai kaip ir visuose didžiuosiuose miestuose – Naujųjų metų išvakarėse (Nochevieja arba Fin de Año) prieš vidurnaktį dauguma miestiečių traukia į vieną vietą.

Ta vieta Madride, kur madridiečiai ir miesto lankytojai skaičiuoja paskutines senųjų metų sekundes, yra pats centras – Puerta del Sol aikštė, lietuviškai – Saulės vartų aikštė. Paskutinįjį 2013-ųjų metų rytą kaip tik keliavome į šią aikštę, žinodami, kad tuo pačiu keliu eisime vakare sutikti Naujųjų metų.

Ši aikštė sausakimša buvo jau ryte. Puerta del Sol yra svarbus taškas ne tik Madride, bet ir visoje Ispanijoje – čia prasideda 6 pagrindiniai Ispanijos keliai, tad ši vieta dar vadinama nuliniu kilometru. Aplink aikštę yra daug parduotuvių, ten stovi Madrido simbolis – lokys po žemuogių medžiu ir senojo pašto bokštas su laikrodžiu, į kurį visų akys krypsta prieš pat vidurnaktį paskutiniąją metų dieną. Mes irgi tikėjomės Naujuosius pasitikti žiūrėdami į šį laikrodį, bet išėjo šiek tiek kitaip.

Puerta del Sol aikštės detalė
Puerta del Sol aikštės detalė

Po vakarienės apartamentuose, kuriuose buvome apsistoję, apie pusę 11 vakaro iškeliavom į Puerta del Sol. Ėjom apie pusę valandos, kol priėjom Gran Via, tada pasukome į gatvelę, vedančią į aikštę. Šioje gatvelėje buvo pilna prekeivių, ant patiestų paklodžių pardavinėjančių viską, ko reikia šventei – spalvotų perukų pasipuošti, šaltųjų ugnelių, vynuogių ir netgi alkoholinių gėrimų.

Prieš įėjimą į aikštę visus tikrino apsauga – stiklinių gėrimų butelių įsinešti į aikštę negalima, tai savo šampaną teko susipilti į duotus didelius plastikinius puodelius. Gal ir gerai, pasvarstėm su kompanija, tokioje minioje neaišku kas kam gali užplaukti.

Bet bėda, į kurią vėliau pakliuvome, buvo ne kokie agresyviai nusiteikę šventikai su buteliais, o tiesiog per daug žmonių, norinčių tilpti į aikštę. Artėjant prie aikštės minia darėsi vis tirštesnė, kol galiausiai, visiems judant viena kryptimi – aikštės centro link, grupelė žmonių ėmė eiti priešinga kryptimi. Tada ir prasidėjo toks mini chaosas. Nėra vietos, visi vieni kitus stumdo, kažkas šaukia, vaikai aplink verkia, ne tik pajudėti, bet kvėpuoti jau buvo sunku – tiek buvome suspausti.

Trumpą video, kaip atrodė minia pakeliui į aikštę, įdėjome čia:

Mūsų septynetas buvo išskirstytas, teko eiti ten, kur nešė minia. Vienas draugas matėsi iš tolo, nes buvo pasipuošęs pakeliui į aikštę gautu ilgų rožinių plaukų peruku. Tuo metu supratom, kad tie spalvingi perukai labai praverčia ieškant draugų. Aš turėjau lapės kepurę, kuri irgi buvo neblogas skiriamasis ženklas.

Taip judant su visa minia, šiaip ne taip išsmukom į šalutinę gatvelę, kur buvo erdviau. Ten ir likom, nes pasiekti aikštės centrą būtų buvę neįmanoma. Buvom šiek tiek išsigandę po spūsties – vienu metu buvo nuoširdžiai baisu, kad nesutryptų.  O galbūt jie šitaip kiekvienais metais tyčia šventiškai pasistumdo?

Per tą spūstį šiek tiek apsigadino mūsų maišeliai su vynuogėmis, kuriais buvome pasirūpinę iš anksto. Tai dar viena ispaniška Naujųjų metų sutikimo tradicija. Laikrodžiui išmušus vidurnaktį, per 12 dūžių – 12 sekundžių, reikia spėti suvalgyti 12 sėkmės vynuogių (Las doce uvas de la suerte).  Jei per 12 sekundžių spėsi suvalgyti visas uogas, reiškia, kad Naujaisiais metais lydės sėkmė, pildysis norai ir apskritai bus geri metai. 12 vynuogių simbolizuoja 12 sėkmingų mėnesių. Dar viena ispanų sėkmės formulė – Naujųjų išvakarėse vilkėti naujais raudonais apatiniais.

Mes vynuoges pasiėmėm iš namų, bet jų buvo galima įsigyti ir iš gatvės prekeivių aplink aikštę. Jie prašė, jei gerai pamenu, po eurą už 12 uogų, o mes tą dieną parduotuvėje įsigijom visą kekę už eurą.

Šventinis Madridas
Šventinis Madridas

Vynuoges suvalgyti spėjome visi – jos buvo šiek tiek apsitraiškiusios po tos spūsties, tai  palengvino užduotį. Laikrodžiui paskelbus, kad jau prasidėjo Naujieji metai, ir suvalgius vynuoges, minia tapo dar triukšmingesnė, visi šaukė, dainavo, praeidami vieni kitus sveikino su nauja pradžia ir traukė švęsti šventę iki ryto.

Nors Naujuosius sutikome tarp namų šalia Puerta del Sol ir į bokšto laikrodį skaičiuodami paskutines sekundes žiūrėti negalėjome, bet vistiek buvo smagu – šventės atmosfera Madride puiki ir tai turbūt bus toks Naujųjų metų sutikimas, kurio niekada nepamiršim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *