Pasivaikščiojimai Londone: pietinis Temzės krantas

Londono centre, pietiniame Temzės krante – Bankside ir Southbank, yra įdomių vietų tiek turistams, tiek vietiniams. Štai sąrašas vietų, ką verta pamatyti patiems arba parodyti savo draugams, viešintiems Londone.

Vieną dieną pagalvojom, kad vis pasakojam apie kitus miestus, bet apie savo dabartinius namus – Londoną, ne taip daug esam rašę. O juk Londonas yra vienas įdomiausių Europos miestų, kur lankytinų vietų tiek, kad per dieną ar dvi nelabai spėsi aplėkti. Dėl to nusprendėm, kad reikia papasakoti apie vietas, tiek turistines, tiek mažiau žinomas, kur nusivedam draugus, atvykusius apžiūrėti Londono, ir kur mielai ne vieną kartą lankomės patys.

Viena iš pirmųjų vietų, kurią parodom savo svečiams, atvykusiems į Londoną, yra pietinis Temzės krantas,  centrinėje Londono dalyje. Dažniausiai savo turistinį turą pradedam nuo London Bridge stoties. Visai šalia yra Shard, aukščiausias pastatas Vakarų Londone (apie kurį pasakojome čia>>), ir Tower Bridge, žymiausias Londono tiltas, šiemet švenčiantis 120 metų sukaktį. Atvykę į London Bridge stotį, pereinam Hays Galleria, įdomią aikštę stikliniu stogu, šalia kurios prisišvartavęs karinis laivas-muziejus HMS Belfast.

Tada keliaujam per More London – modernų stiklo ir betono kvartalą šalia senų pastatų. Čia yra Londono mero buveinė, modernus amfiteatras Scoop, kuriame vyksta nemokami pasirodymai, kino filmų peržiūros ir pan. More London renginius verta peržvelgti tiek miesto lankytojams, tiek čia gyvenantiems: www.morelondon.com/events.

More London
More London ir miesto mero būstinė

Ne visiems šitie naujieji pastatai patinka. Jau iš kelių draugų, su kuriais kartu vaikštinėjom po Londoną, girdėjom atsiliepimus, kad per daug Londone pridygo stiklinių pastatų ir kad jie visai nedera prie senovinio Tower Bridge ir pačios Tower pilies, kuri yra kitoje upės pusėje, šalia tilto.

Tower Bridge yra vienas žymiausių Londono simbolių, ne ką mažiau žinomas pasaulyje nei koks Big Benas. Man su šiuo tiltu asocijuojasi pirmieji prisiminimai Londone. Šilti vasaros vakarai, kai su keliais draugais nueidavom tiesiog pasėdėti ant pievelės ir pasigrožėti tuo tiltu. Gyvenom netoliese,  ateidavom pėsti per mažiau nei 10 minučių… Dar ir dabar atvykus čia, šis tiltas primena pirmąsias akimirkas Londone, kai atvykdavom tik vasaroms, jauni, mažai pasaulio matę,  bet su plačiomis iš nuostabos akimis.

Tower Bridge
Tower Bridge, arba lietuviškai – Tauerio tiltas

Toliau dažniausiai einame palei Temzės pietinį krantą – angliškai šios vietos vadinamos Bankside (nuo London Bridge iki Blackfriars Bridge), o po to prasideda Southbank (nuo Blackfriars Bridge iki Westminster Brige).

Įdomios vietos čia išsirikiavusios viena šalia kitos ir sulaukia nemažai dėmesio – tai maisto turgus Borough Food Market, kur galima įsigyti šviežių produktų arba paragauti vadinamojo gatvės maisto; Southwark katedra ir šalia esantys Winchester rūmų griuvėsiai, istorinis laivas Golden Hinde, Šekspyro teatras. Čia, tarp Londono tiltų arkų, įsikūrę jaukūs restoranai, vyninės, kavinės, pubai, tad išalkus ar ištroškus, išsirinkti yra iš ko.

Instalialiacija šalia Borough Food Market
Instaliacija šalia Borough Food Market
Temzės pakrantėje net vakarais žmonių netrūksta
Temzės pakrantėje net vakarais žmonių netrūksta

Čia pat esančio modernaus meno muziejaus Tate Modern nepastebėti būtų sunku. Anksčiau veikusios jėgainės Bankside Power Station pastate įrengta meno galerija išsiskiria didžiuliu 99 m aukščio kaminu. Ši galerija nemokama ir verta užsukti bent trumpam,  pasižiūrėti modernaus meno kūrinių ir instaliacijų bei išėjus į terasą pasigrožėti upės vaizdais iš aukščiau. Beje, visai už Tate Modern kampo yra mūsų pamėgtas restoranas Vapiano, jei esam išalkę, užsukam čia.

Priešais Tate Modern yra pėsčiųjų tiltas, kurį perėjus galima pasiekti St. Paul’s katedrą, tačiau dabar eikime toliau palei upės pietinį krantą. Netoliese, tarp Blackfriars ir Waterloo tiltų,  yra viena jauki vieta, kurią aptikom visai neseniai. Tai Gabriel’s Wharf – skveras su parduotuvėmis ir restoranais. Čia ypač smagu, kai geras oras, ir galima valgyti ar gurkšnoti vienoje iš lauko kavinių arba prisėdus ant išdrožinėtų suoliukų.

Vaizdas iš Tate Modern balkono
Vaizdas iš Tate Modern balkono

Priėję Waterloo tiltą, būtinai užlipkite ant jo. Bent jau man šis tiltas Londone mėgstamiausias ˜– nuo jo atsiveria gražiausia Londono panorama. Vienoj pusėj Big Benas su Parlamento rūmais ir Londono akis, kitoje – St. Paul’s katedra ir kiti įspūdingi Londono pastatai.

Šalia Waterloo tilto yra Southbank Centre – šio centro pastatuose ir aplinkui dažnai vyksta įvairūs renginiai, festivaliai, parodos, pasirodymai. Būnant netoliese, verta pasižiūrėti, kad įdomaus vyksta tuo metu: www.southbankcentre.co.uk/whatson.

ReklamaToliau žymusis apžvalgos ratas – London Eye. Pakilti šiuo ratu ryžtasi ne visi – vien dėl to, kad reikia laukti ilgoje eilėje, bet apžiūrėti šį apžvalgos ratą iš arčiau labai įdomu. Jei vis dėlto norėtumėte pakilti apžvalgos ratu arba pasižvalgyti po Londoną iš aukštai nuo kitų pastatų bei kalvų, sąrašą rasite čia>>.

Londono apžvalgos ratas – įspūdinga konstrukcija
Londono apžvalgos ratas – įspūdinga konstrukcija
Big Benas ir Parlamento rūmai nuo pietinio Temzės kranto
Big Benas ir Parlamento rūmai nuo pietinio Temzės kranto

Einant toliau, prieitumėte Vauxhall ir Battersea, tačiau šitoje vietoje mes dažniausiai pereinam Westminster tiltą ir keliaujam į kitas žymias Londono vietas.

Apie šias vietas ir įdomybes kitame Temzės krante papasakosim kituose straipsniuose 😉

3 thoughts on “Pasivaikščiojimai Londone: pietinis Temzės krantas

  1. Kodėl Tower Bridge į LT kalbą verčiamas kaip Tauerio tiltas, o ne Bokšto tiltas? Ar tai kažkieno vardas, ar lietuviai nelabai moka versti iš anglų į lietuvių.

  2. Įdomu, kodėl visur lietuvių kalboje “towe Bridge” verčiams, kaip Tauerio tiltas, o ne bokšto tiltas. Tai kažkoki asmens, vietovės garbei, ar lietuviai nebemoka versti iš anglų?

    1. Kiek man žinoma tai vietovių pavadinimai ne verčiami, o sulietuvinami. Verčiama nebent grožinėje literatūroje. Bet pasiteiraukit VLKK, jie turėtų žinoti atsakymą 😉 Man tai patogiausia, kai rašomi originalūs pavadinimai, nesulietuvinti ir neišversti, ypač turistinėje literatūroje 🙂 Pavyzdžiui, lietuviškai Southwark (rajonas ir tiltas Londone) turėtų būti rašomas Sadarkas – niekaip negaliu sulygint šitų dviejų 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *