Spalvoti Italijos Rivjeros kaimai – Cinque Terre

Vernazza

Jei paklaustumėte, ką rekomenduojam pamatyti Italijoje, drąsiai patartume – Cinque Terre. Šie penki nedideli Italijos žvejų kaimeliai privertė stebėtis ir žavėtis, ir dėl šių vaizdų buvo verta kojeles pavarginti.

Nuo ko pradėti pasakoti, galvojau vos tik grįžusi iš kelionės po vidurinę Italijos dalį. Aplankėm Romą, Florenciją, Pizą, Apuano Alpes, dar kelis miestelius ir kaimelius. Vis tik vienas iš įsimintiniausių apsilankymų buvo penkiuose Italijos Rivjeros kaimuose, vadinamuose Cinque Terre (tariama Činkve Terė ir lietuviškai reiškia „penkios žemės“).

Penki mažučiai žvejų kaimeliai – Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ir Monterosso Al Mare yra vakarinėje Italijos pakrantėje, Ligūrijos regione. Aplankyti šiuos kaimus norėjau jau senokai, pamačiusi nuotraukas, kuriose spalvoti namukai atrodo lyg išdygę iš pakrantės uolų.

Šiuos, tarp stačių pakrantės uolų įsispraudusius, Ligūrijos jūros skalaujamus, kaimus geriausia pasiekti vietiniais traukiniais iš La Specijos (La Spezia) arba Genujos (Genova). Mums arčiau buvo La Spezia.

Monterosso – tokie vaizdai pasitinka išlipus iš traukinio
Monterosso – tokie vaizdai pasitinka išlipus iš traukinio

Buvo šeštadienis, spalio vidurys, turistų nemažai, bet į traukinį tilpom. Nusprendėm važiuoti iki paskutiniojo kaimo – Monterosso Al Mare, ir tada keliauti link pirmojo – Riomagiorre. Kelionė traukiniu iki Monterosso užtruko apie pusvalandį, važiavom tuneliais kalnuose, į dienos šviesą išlįsdavom tik privažiavę kaimelių stotis.

Kaimelius jungia pėsčiųjų takai. Trumpasis, 9 km pakrantės pėsčiųjų takas jungia visus penkis kaimus, o juo nueiti nuo pirmojo iki paskutiniojo kaimo būtų galima per 5 valandas. Tačiau šiuo metu dvi tako atkarpos uždarytos.

Monterosso Al Mare
Monterosso Al Mare vizitinė kortelė – uola jūroje

Išlipusius Monterosso stotyje mus pasitiko saulė ir karštis. Šiek tiek pasigailėjom, kad neturim maudymukų – vanduo nebuvo šaltas, saulė kepino, bet teko pasitenkinti pabraidymu.

Monterosso, didžiausias iš visų penkių kaimų, susideda iš dviejų dalių, atskirtų kalnu. Jas sujungia tik tunelis kalne ir pėsčiųjų takelis aplinkui kalną. Šis kaimelis turi gana platų paplūdimį, kurio neturi kiti kaimai-broliai, įsikūrę ant daug statesnių pakrantės uolų nei Monterosso. Tad jei vyksit į Cinque Terre šiltu metų laiku, puikų pliažą rasit būtent čia.Booking.com

Mes šiame kaime ilgai neužtrukom – užlipom ant uolos jūroje, kuri yra tarsi kaimelio vizitinė kortelė, ir patraukėm pėsčiųjų taku link kito kaimelio – Vernazzos. Žemėlapis, kurį gavom traukinių stotyje, rodė, kad tai 4 km kelias, o eiti reikės 2 val. Pff, pagalvojom, 4 km tikrai greičiau įveiksim, juk dideliais žingsniais einam. Bet tas kelias nebuvo toks jau paprastas ir tam, kad pamatytume tarp uolų įsispraudusį kaimelį iš viršaus, teko paprakaituoti.

Cinque Terre keliukai
Tokiais keliukais keliavome link Vernazzos
Takelis tarp Monterosso ir Vernazzos
Takelis tarp Monterosso ir Vernazzos

Greitai supratom, kad tos dvi valandos yra pats tas laikas nueiti keturis kilometrus. Per kur mes tik nėjom! Per citrinmedžių sodus, vynuogynus, uolėtus takelius, lipom begalę laiptelių į viršų (su keliais atsipūtimais ir pailsėjimais), ėjom palei pakrantę, per miškelius kalnuose, kol galų gale iš už kalvos mums pasirodė spalvotų namukų panorama – jau buvom netoli Vernazzos.

Šį kaimą iš Monterosso pasiekėm per maždaug 1 val. 45 min. Palei kelią pastebėjom keistą dalyką, tokį siaurą geležinį bėgį, šiek tiek pakilusį nuo žemės. Vėliau išsiaiškinom, kad prie jo vynuogių augintojai kabindavo tokią transporto priemonę su varikliuku ir taip transportuodavo vynuogių derlių iš kalnų.

Vernazza yra vienas iš žymiausių Cinque Terre kaimų, įkurtas daugiau kaip prieš tūkstantį metų. Turi nedidelį uostą, kuriame daug restoranų, siūlančių šviežių jūros gėrybių patiekalus.  Visa aikštė šalia uosto kvepia žuvies patiekalais… Tikras rojus jūros gėrybių mėgėjams.

Vernazza
Spalvotų namų apsupta Vernazzos aikštė

Pavaikštinėję Vernazzoje keliavom į stotį laukti traukinio – mūsų planas buvo važiuoti iki Manarolos kaimo, apsižvalgyti ten ir tada eiti vieną kilometrą vadinamuoju Meilės taku (Via Dell’Amore) iki pirmojo kaimo Riomaggiore.

Kelionės traukiniu tarp šių kaimelių trunka vos kelias minutes, ilgiausiai – apie 10 minučių. Tad netrukus išlipome Manarolos traukinių stotyje ir patraukėme kaimelio centro link. Turistų čia buvo žymiai mažiau nei Vernazzoje, daugiausiai žmonių sėdėjo ir ilsėjosi ant kalvelės, nuo kurios puikiai matosi visas miestelis.

Cinque Terre

Manaroloje turistų buvo mažiau nei Vernazzoje
Manaroloje turistų buvo mažiau nei Vernazzoje
Kalvose virš namų - vynuogynai
Kalvose virš namų – vynuogynai

Apsižvalgę Manaroloje, norėjom keliauti pėstute į Riomaggiore kaimą, bet mūsų planas neišdegė. Pėsčiųjų takas Via Dell’Amore buvo uždarytas. Žemėlapyje, kurį gavome stotyje, buvo pažymėta, kad uždaryta tik Corniglia – Manarola atkarpa, jokios žinios apie kito tako uždarymą. Iš lapukų, pakabintų šalia uždaryto tako, sužinojom, kad keliu negalima eiti, nes ant tako užgriuvo kažkiek uolienų. Tik įdomiausia, kad tas įvyko jau daugiau kaip prieš pusmetį… Ir niekas nieko netvarko, informacijos irgi neatnaujina.

Vėliau, laukdami traukinio, matėm dar kelias turistų grupes, stoviniuojančias prie to užtverto kelio, taip pat, kaip ir mes, nusivylusių, kad nueiti to 1 km iki Riomaggiore nepavyks. Eiti aplinkeliu, ilguoju keliu, per kalną, būtų užtrukę kelias valandas, o buvo jau pavakarys. Traukiniai važiuoja tik kas valandą, tai iš Manarolos teko traukti atgal į La Spezia, nebesustojant Riomaggiore kaimelyje.

Meilės takas, deja, toliau uždarytas
Meilės takas, deja, toliau uždarytas

Dabar galvoju, kad šiems penkiems mažiems kaimams dienos nelabai užtenka. Daugiau pamatyti, aplankyti muziejus, bažnyčias, pilis kalnuose, aliejaus spaudyklas, pats tas būtų dvi dienos.

Mes ir ta viena diena Cinque terre kaimuose likom labai patenkinti, negalėjome atsistebėti, kaip anksčiau kaimelių gyventojai sugebėdavo susisiekti su aplinkinėmis vietovėmis tik tais siauriais keliukais, ir, aišku, jūra. Po kelių valandų pasivaikščiojimo tarp kaimų grįžom maloniai pavargę, ir su geriausiais prisiminimais.

Geležinkeliai tarp kaimų
Geležinkeliai tarp kaimų

Plačiau apie nuvykimą į Cinque Terre (atnaujinta 2023 m.)

Iš pradžių planavome į kaimus važiuoti automobiliu, tačiau pasikliovėme patarimais internete, kad geriausia vykti traukiniu. Automobilį palikę stovėjimo aikštelėje La Spezia mieste, nukeliavom į La Spezia Centrale traukinių stotį. Traukiniai išvyksta maždaug kas valandą, internete radome tvarkaraštį, bet atvykus į stotį paaiškėjo, kad traukinių laikai visiškai ne tokie. Juk čia Italija!

Pėsčiųjų takai  tarp kaimų yra mokami.  Prieš prasidedant mokamo kelio atkarpai, stovi medinė būdelė, kurioje sėdi kasininkas ir tikrina bilietukus. Informaciją apie pėsčiųjų takų būklę rasite čia.

Keliaujant į šiuos kaimus, patogu įsigyti Cinque Terre Card, su kuria tą dieną galima eiti visais takais, į muziejus ir kitas lankytinas vietas, bei naudotis ekologiškais autobusais nacionaliniame parke, jei laipteliai aukštyn į kalną pasirodo per statūs. Ši kortelė 2023 m. kainuoja 7,5€.

Su kita kortele – Cinque Terre Train Card, dar papildomai galima ir važinėtis traukiniu tarp kaimų, La Spezios ir Levanto stočių kiek tik nori kartų tą dieną. Mes pirkome šitą kortelę traukinių stotyje, mokėjome po 12€. 2023 m. kaina – 18,30€. Be kortelės, vienkartinis traukinio bilietas – 5€.

Šiuo metu neveikia pakrantės tako atkarpos Corniglia – Manarola ir ManarolaRiomaggiore. Darbai šiose atkarpose žada būti baigti 2024 m. – gal pagaliau bus įmanoma nueiti visą spalvotųjų kaimų taką!

13 thoughts on “Spalvoti Italijos Rivjeros kaimai – Cinque Terre

  1. Artimiausias būtų Pizos oro uostas (Pisa), nors galima būtų skristi į Genują (Genova) ir keliauti pakrantėmis 🙂 Mes skridome į Romą, po to važiavome į Florenciją, Pizą ir tada į Cinque Terre – labai puikiai tai kelionei tiko šie kaimeliai, buvo atsvara dideliems miestams 🙂

 1. Italijoj tenka pabuvoti kasmet, kadangi lankau ten gyvenancius tevus ir visada keliauju Ligurijos pakrantem – Genujoj, La Specijoj, Portofino.. jau tiek kartu buta.. Bet jei atvirai – niekada neatsibosta. Visada norisi dar ir dar 🙂 Jau tradicija tapo issirinkti koki nors auksciausia kalna ir kilti i ji papiknikaut 🙂 Tie siauriai keliukai smagiai baugina 🙂

 2. Sveiki,

  Paskaičiau jūsų įspūdžius ir užsinorėjau aplankyti penkis kaimelius.
  Gal galite patarti? Mes leidžiames Pisoje ir ketinome apžiūrėję bokštą, gal dar Lucca, traukti į Florenciją viešuoju transportu. Iš viso turime tris dienas šiame regione. Dabar supratau, kad Pisos bokštui labai daug skirti laiko nereik, o Lucca galima paaukoti kaimelių sąskaita.

  Jei mes vyktume iš Centrinės Pisa stoties iki La Spezia traukiniu, tada regioniniu traukiniu į kaimelius, ir atgal – ar užtektų vienos dienos, kad vakare jau būtume Pisoje, ar geriau planuoti kažkur La Spezia pernakvoti ir kitos dienos ryte traukti link Florencijos?

  Būčiau labai dėkinga, jei atsilieptumėte – Pisoje leidžiames jau 15 dieną ir dabar labai parūpo tie kaimeliai.

  1. Sveika, Kristina, suspėti per vieną dieną tikrai įmanoma, bet reiks paskubėti, paskutiniai traukiniai iš kaimelių, jei gerai pamenu, išvyksta apie 18 val. Tai grįžti iki Pizos tikrai užteks laiko 🙂

   Geros kelionės!

 3. Labuka, nezinau ar pasieks Jus mano komentaras ar ne. Dekui uz puikia apzvalga! Netycia pamaciau sitas nuotraukas ir mano prota galutinai uzkariavo CT! pasakiau kad butinai noriu pamatyti siuos namelius! Planuojame ten praleisti dvi pilnas dienas ir viena nakti. kaip ir rekomendavot- vaziuosim su traukiniu is La Spezia iki toliausio kaimelio. Turesim viena nakti- ir galvojam kur verta apsistoti? Kur graziau, kur galima iki velumos vaikscioti, stebeti saulelydi?
  O gal kitaip reiktu ziureti- jei eisime pesciom nuo kaimo iki kaimo- kurioj atkarpoje yra patys sunkaiusi keliai(ir patys idomiausi as speju?), kad po to butu malonu grizti namo. Ir kita diena pratesti, itariu kazkur pusiaukely?
  Dekui !

  1. Labas, Natalija,

   Mes įveikėme atkarpą nuo Monterosso iki Vernazza, o toliau iki Manarola važiavom traukiniu ir iš ten ketinom eiti Meilės taku iki Riomaggiore, bet tas takas, deja, neveikė.

   Pasirodė, kad Vernazoje būtų ką veiki iki sutemų, užlipus į kalvą tikrai gražų saulėlydį pamatytumėte, bet ir Monterosso būtų puiku apsistoti, jei vyksit šiltuoju metu, tai dėl turbūt geriausio paplūdimio iš visų 5 kaimų.

   Didesnę dalį laiko pasivaikščiojimams turbūt reikėtų skirti pirmąją dieną, kai jau pasidėsit daiktus viešbutyje, o antrąją dieną, išsiregistravę, su daiktais pakrantės kalnais turbūt nevaikščiosite… Nebent būtų kokia saugykla stotyje?

   Siūlyčiau apsistoti arba Monterosso arba Vernazza ir tą dieną pėsčiomis nukeliauti iki Corniglia, ir galbūt grįžti į savo kaimelį traukiniu, o antrajai dienai važiuoti iki Manarola ir, jei Meilės takas jau veiks, nueiti iki Riomaggiore 🙂

   Jei reikėtų viešbučių pasiūlymų tose vietose, rašykit info@buvauten.lt, pažiūrėsim 🙂

   1. Dekui uz atsakyma! Spejau perskaityt pries kelione. Vakar grizome. Oj ir turiu ir as ka papasakoti – pirma karta susidurem su italijoj streikais, maratonais del kuriu sustabde eisma, nesnekanciais anglu kalba italais ir aisku italijos groziu! Tai atpirmo visus vargus ir nors taip jau sisikloste kad pabuvom tik viena diena TC bet tas buvo to verta!
    Reikes ir man kazkur papasakoti visa istorija 🙂
    Jei kas dar svarste ar vaziuoti- tikrai taip! keista kad ne vieni is mano pazistamu ten dar nebuvo, ir as pirma karta apie TC perskaiciau is jusu posto.
    noriu atgal!

    1. Natalija, smagu, kad patiko, pritariu, kad verta ten važiuoti, unikali vieta 🙂 Kaip suprantu, buvo trukdžių, bet visko nutinka kelionėse, svarbiausia, kad viskas galiausiai baigėsi gerai ir liko daug įdomių prisiminimų ateičiai 🙂 Jei nuspręstumėt papasakoti ir parodyti, ką matėte ir patyrėte, mielai patalpinčiau jūsų pasakojimą Buvauten.lt 🙂 tik duokit žinią! info@buvauten.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *