Čekijos didysis kanjonas – Velka Amerika karjeras

Vos 30 km nuo Čekijos sostinės Prahos yra puiki vieta pasivaikščiojimams gamtoje su daugybe vaizdų, vertų rėmelio. Tai Velka Amerika – apleistas karjeras, kur mums labai pasisekė, nes atvykome tuomet, kai buvo galima patekti į karjero apačią.  

Savaitgalį, su draugais lankydamiesi Čekijos sostinėje Prahoje, žinojome, kad būtinai nuvyksime į Velka Amerika – Didžiąja Amerika pavadintą uždarytą kalkakmenio karjerą. Šį karjerą čekai laiko savo didžiuoju kanjonu, galbūt dėl to pavadinime sąsaja su Amerika?

Ši vieta yra prie Morina kaimelio, apie 30 km į vakarus nuo Prahos, netoli Karlštejn pilies (Hrad Karlštejn). Šis karjeras mums buvo labai pakeliui, nes iš Prahos kaip tik vykome į Vokietiją.

Šiek tiek paklaidžioję, nes iš pradžių Google Maps nuvedė prie uždaryto kelio, galiausiai radome stovėjimo aikštelę, jau beveik pilną automobilių ir autobusų. Vienas autobusas buvo iš Lietuvos, o kiti turistai daugiausiai vietiniai.

Nežinau, ar tokio susidomėjimo šis karjeras sulaukia kiekvieną savaitgalį, tačiau nuvykę sužinojome, kad tas sekmadienis – išskirtinis. Ne tik dėl to, kad džiugino šiltas pavasariškas oras, bet ir dėl to, kad visi norintys galėjo patekti į karjero apačią. Internete konkrečios informacijos apie šios vietos lankymo galimybes nebuvo, tad tik atvykę sužinojome šiek tiek daugiau.

Pirmiausia pasivaikščiojome karjero pakraščiais, negreitu tempu apeiti visą karjerą užtrukome kiek daugiau kaip pusvalandį. Keliose vietose kabo įspėjamieji ženklai, kad eiti arčiau krašto draudžiama, tačiau jokių atitvarų nėra, tad atėjus reikia saugotis patiems ir dėl gražesnių nuotraukų ar geresnio vaizdo į apačią, sveikata nerizikuoti. Net keliose vietose šalia karjero krašto matėme kryželius su žvakutėmis ir gėlėmis, matyt, karjeras yra pasiglemžęs ne vieną auką.

Vaizdai nuo karjero šlaitų išties pavojingai viliojantys. Norisi prieiti arčiau, pasidairyti į visas puses. Aišku, iki tikro kanjono, ypač iki Amerikos Didžiojo kanjono, šiam karjerui labai toli, tačiau visgi vaizdai ir dydis daro įspūdį.

Pasivaikščioti karjero pakraščiais ir pamatyti vaizdų iš aukštai galima bet kada. Jokių įėjimų ar darbo valandų tam nėra. Tačiau nusileisti žemyn į karjero apačią, tuneliu, iškastu darbininkams ir sunkvežimiams, kai karjeras dar buvo veikiantis, galima tik porą kartų per metus.

Bent jau taip mums paaiškino apačioje, kai nusileidusius mus sutiko ten susitikimą susiorganizavę nardytojai, kurie tame apleistame karjere susitinka bent du kartus per metus. Tačiau, kaip supratom, tikslių datų, kada vyksta susitikimai nėra skelbiama. Tad jei pataikysite, bus gerai, o jei nardytojų ten nebus, teks pasitenkinti pasivaikščiojimu aplink karjerą.

Beje, iš visų, nusileidusių į karjerą, nardytojai paprašė susimokėti po 25 CZK (apie 1 €) už ėjimą. Maži pinigai už tokią pramogą.


Booking.com

Karjero, kurio ilgis yra apie 1 km, o plotis apie 150 metrų, yra pusiau apsemtas – apačioje tyvuliuoja viliojantis turkio spalvos tvenkinys, kurį toliau pildo lietaus vanduo. Ten ir tyrinėjo tie nardytojai, kuriems už įėjimą sumokėjome.

Netoli tvenkinio yra keli urvai, į vieną iš jų įėjus, pabaigos taip ir nepriėjome, buvo visiškai tamsu, šalta ir drėgna. Kitas urvas atsivėrė į nuostabų vaizdąį karjero sienas ir egzotiškos spalvos tvenkinį. Tikras rojus ieškantiems įspūdingų vietų nuotraukoms!

Tai, kad patekome į karjero apačią buvo visiškas atsitiktinumas, kaip suprantu, įprastai tunelio durys būna užvertos, o vienintelis nusileidimas takeliu nuo viršaus iki pat karjero apačios taip pat užblokuotas. Galbūt ir atsiranda drąsuolių, besileidžiančių stačiais šlaitais, nežinau, ar pasisektų. Tie kryželiai šalia stačių šlaitų ne be priežasties stovi.

Šis karjeras nėra vienintelis karjeras apylinkėse. Netoliese yra du mažesni karjerai, pavadinti Mažąja Amerika (Lom Mala Amerika) ir Meksika (Lom Mexiko). Kalkakmenio gavyba šiame regione prasidėjo dar XIX a., o didysis – Velka Amerika karjeras, buvo uždarytas 1963 m.

Kaip nuvykti į Velka Amerika:

Tikslią stovėjimo aikštelės vietą rasite į Google Maps suvedę kodą 8FXPX663+FF arba pagal koordinates 49°57’40.3″N 14°12’13.3″E.

One thought on “Čekijos didysis kanjonas – Velka Amerika karjeras”

  1. Labai gražu. Bet apačioje stovi automobiliai, vadinasi kazkaip galima ten patekti, gal yra kitas privažiavimas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *