Skandinaviška idilė – Švedijos salos Vakarų pakrantėje

Iš didžiulio modernaus Švedijos miesto Geteborgo per nepilną valandą galima pasiekti mažas salas, kur aplinkui tik jūra ir nuostabūs gamtovaizdžiai.  Šios salos idealios ir tingiam poilsiui pajūryje, kur nevargins minios turistų, ir aktyvesnėms  atostogoms – su žvejyba ir vandens pramogomis. 

Švedijos krantus puošiančių salų ir salelių neįmanoma nepastebėti leidžiantis lėktuvu. Kai pirmą kartą keliavome į Švediją ir leidomės Stokholmo oro uoste, prilipę prie lėktuvo lango stebėjomės, kokia nevientisa šalies pakrantė.  Salos išsibarščiusios netoli kranto lyg dėlionės detalės, kurias kažkas pamiršo sudėti…

Panašus vaizdas ir vakarinėje Švedijos pakrantėje, kur yra tūkstančiai didesnių ir visai mažyčių salų. Trims dienoms atvykę į antrą pagal dydį Švedijos miestą Geteborgą, buvom pasiryžę bent pusdieniui išplaukti apžiūrėti Geteborgo pakrantėse esančių salynų.

Šalia Geteborgo yra du salynai – šiaurinis ir pietinis. Abu gana lengvai galima pasiekti iš miesto viešuoju transportu. Mums tas buvo itin aktualu, nes atvykę į Geteborgą savaitgaliui, automobilio nesinuomojome.

Geteborgas keltai

Pietinio salyno salos yra skirtos tik pėstiesiems arba dviratininkams. Su automobiliais ten neįleidžia ir automobilių keltai neplukdina. Iš Salthomen prieplaukos, kurią iš Geteborgo galima pasiekti 11 tramvajumi, išplaukia Styrsöbolaget keltai į šešias pietinio salyno salas: Asperö, Brännö, Köpstadsö, Styrsö, Donsö, Vrångö. Sezono metu keltai pludina ir į mažesnes Knarrholmen ir Stora Fotö salas. Tie patys bilietai, kuriuos naudoji tramvajuose ar autobusuose, galioja ir keltuose. Plaukiant didžiuoju keltu, kuriuo plaukėme mes, kelionė iki paskutinės stotelės Vrångö, trunka 55 minutes, o greituoju keltu/ kateriu – tik 30 minučių.

Nors šias Švedijos salas planavom panaršyti aktyviau, bet buvom priversti visą pusdienį praleisti ramiai. Žodis „ramiai“ prie mūsų atostogų dažniausiai netinka…  Taigi nors planas tą dieną buvo pavaikštinėti keliose salose, bet neapskaičiavom kelto laikų, todėl teko pasilikti vienoje.

Kai nuplaukėm į paskutinę stotelę, į piečiausią vakarinio salyno salą Vrångö, kur plukdina maršrutiniai keltai, pažiūrėję į tvarkaraštį ant kranto supratom, kad liksim čia porai valandų. Kitas keltas atplauks tik po dviejų valandų, ir tai bus paskutinis keltas, plukdinantis į Geteborgą tą dieną.  Na ką gi, teks pailsėti ir pasimėgauti ramybe, nes nieko daugiau toje saloje ir nebuvo – tik jūra, skalaujanti nelygius salos krantus, ir idiliški nameliai.

Vrångö sala

Vrångö sala

Švedijos salos

G0314725-001

IMG_6611

Šioje saloje yra vieni  geriausių pietinio salyno smėlio paplūdimių ir vietų maudynėms: Vättna, Skärholmen, Rödeviken ir Nötholmen, tad atvykus į Geteborgą vasarą, šią salą tikrai verta aplankyti. Vrångö, kaip ir kitose salose, populiariausias užsiėmimas yra žvejyba, o kelionės laiveliais į jūrą organizuojamos ir turistams.

Saloje nuolat gyvena tik 380 žmonių, jų namai išsidėstę salos viduryje, o iš šiaurės ir pietų juos supa gamtos rezervatai ir paplūdimiai. Atvykus čia ne vasarą, yra gera tikimybė, kad sutiksite vos kelis žmones, bet vasarą tiek smėlio, tiek uolėti paplūdimiai pritraukia nemažai lankytojų.

Netoli Geteborgo krantų yra Šiaurinis salynas, į kurį plukdina keltai iš Lilla Varholmen uosto. Šiauriniame salyne yra 10 apgyvendintų salų, į jas keltai plukdina pėsčiuosius, dviratininkus, taip pat keliautojus automobiliais ar autobusais.

Informacijos apie salas netoli Geteborgo krantų galima rasti čia: www.goteborg.com/en/archipelago.

[wpsgallery]

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *