Juodkalnija – savarankiškoms atostogoms be rūpesčių

Mažytė Balkanų pusiasalio šalis, kurioje lengva keliauti, atvykusius sužavi daugybe įdomių lankytinų vietų. Čia gali žvalgytis po kalnus, o po kelių akimirkų mėgautis šilta Adrijos jūra. Be to, kaip mūsų patirtis rodo, tai labai gera kryptis keliaujant su mažais vaikais. Trumpai apie pirmuosius įspūdžius Juodkalnijoje ir keli praktiški patarimai ten keliaujantiems.

Juodkalnija mūsų kelionių planuose atsirado prieš keletą metų. Laukėme suplanuotos aktyvios kelionės, bet dėl pandemijos teko viską atšaukti. Praėjus keliems metams, vėl išsiruošėme į šią Balkanų pusiasalio šalį, tik šįkart ne dviese, o tryse – su šešių mėnesių kūdikiu.

Juodkalnija yra viena mažiausių ir beveik jauniausia valstybė Europoje, nepriklausomybę paskelbusi tik prieš 17 metų. Šalies plotas ~4.5 karto mažesnis už Lietuvos – tik 13 812 kv.km. Net 80% šio ploto užima kalnai!

Juodkalnija arba vietos kalba Crna Gora nėra Europos Sąjungoje. Lietuviai be vizos šalyje keliauti gali 90 dienų per 180 dienų laikotarpį. Ar žinote, kokia valiuta Juodkalnijoje? To paklausėme savo Instagramo sekėjų. Atsakymo variantai – Pekara, Montenegrinas ir Euras surinko atitinkamai 33 proc., 29 proc. ir 38 proc. balsų.

Teisūs buvo tie, kurie sakė, kad Juodkalnijos valiuta yra euras. Juodkalnija eurą įsivedė vienašališkai – šalis jokių sutarčių su euro zona neturi, o prieš eurą kaip valiutą naudojo Vokietijos markę. Taigi, kelionei po Juodkalniją reikia eurų, o į pekarą – montenegrinų arba juodkalniečių kepyklėlę, verta užsukti šviežių bandelių.

Juodkalnija turi du oro uostus. Tivato oro uoste leidžiasi daugiausiai užsakomųjų sezoninių reisų, o pagrindinis tarptautinis šalies oro uostas yra šalia sostinės Podgoricos. Mūsų skrydis iš Jungtinės Karalystės leidosi sostinėje.

Kadangi Juodkalnijoje ruošėmės keliauti savarankiškai, mobilus internetas mums būtinas. Juodkalnijoje skambučiai ir mobilūs duomenys atvykusiems brangūs, tai verta įsigyti vietinę SIM kortelę. Mes pirmoje vos atvykę, parduotuvėlėje oro uoste, M:TEL ryšio SIM kortelę turistams. Galima rinktis 7 arba 15 dienų paketus su 500GB duomenų, arba 1TG duomenų mėnesiui. Kainuoja atitinkamai 10€, 15€ arba 20€. Mums užteko vienos, kai reikėjo, dviese naudojome per hotspot’ą.

Norint keliauti savarankiškai Juodkalnijoje, verta išsinuomoti automobilį. Mes galime rekomenduoti Respecta Car vietinę įmonę – aptarnavimas ir sąlygos daug geresnės, nei didžiosiose autonuomos bendrovėse.

Į Juodkalniją vykome rugsėjo pabaigoje – tuo metu oras dar pakankamai šiltas vasariškoms atostogoms. Viena iš 10 kelionės dienų buvo lietinga, bet visos kitos lepino 25-30 laipsnių šiluma. Pats vasaros sezono pikas Juodkalnijoje, kaip ir kitose Viduržemio jūros šalyse, liepa ir rugpjūtis. Tuo metu šalyje gali būti nelengva keliauti – labai daug turistų iš Serbijos, Bosnijos ir Hercegovinos ir kitų aplinkinių Europos šalių. Pastaraisiais metais padaugėjo ir ilgalaikių turistų iš Rusijos.

Juodkalnijoje viešbučių ir privačiai nuomojamų apartamentų pasirinkimas didžiulis – pagal kiekvieno poreikius ir galimybes. Juodkalnijos turizmo centras – Budva, su šimtais viešbučių, ir dar nemažai jų ten yra statoma. Kituose miestuose apgyvendinimo vietų tikrai netrūksta. Keliaujant savarankiškai, užsisakyti viešbučius ir apartamentus Juodkalnijoje patogiausia buvo per Booking.com ir Airbnb.com.

Lankytinų vietų Juodkalnijoje labai daug – atrodo, kaip tokioje mažoje šalyje tiek sutelpa? Rinkdamiesi, kur apsistoti Juodkalnijoje, norėjome pamatyti šiek tiek daugiau vietinių gyvenimo, todėl aplenkėme didžiuosius kurortus Budvą ir Kotorą.

Per 10 dienų apsistojome trijose skirtingose vietose. Pirmoji vieta buvo Adrijos pakrantės miestelis Šušanj, netoli Juodkalnijos uostamiesčio Bar. Iš čia patogu aplankyti Skadaro ežero nacionalinį parką, Petrovac pakrantės miestelį ir apylinkes, senąją Bar tvirtovę, Ulcinj ir kitus paplūdimius bei miestus arčiau Albanijos sienos.

Juodkalnija turi 294 km pakrantę ir net 117 paplūdimių – tai atrodo labai daug, bet sezono metu vietos rasti gali būti sunkoka. Rugsėjo pabaigoje poilsiautojų gretos jau išretėjusios, tai vietos daugiau tiek ant kranto, tiek vandenyje. Tačiau jūros vanduo vis dar labai maloniai šiltas – toks laikas yra labai geras atostogoms Juodkanijoje.

Po to keliavome į Kotoro įlanką, įspūdingą gamtos kūrinį, vadinamą piečiausiu Europos fjordu. Tai įlanka, apsupta aukštų kalnų, kylančių tiesiai iš vandens – į daugiau kaip pusantro kilometro aukštį. Apsistojome Baošići miestelyje prie Kotoro įlankos. Iš čia patogu aplankyti Kotoro senamiestį ir kitus įlankos miestelius – Risan, Perast, Herceg Novi ir prestižinį Portonovi kurortą. Kroatijos miestas Dubrovnikas irgi visai netoli – tik už 60 km.

Kotoro įlanka, pats Kotoro miestas ir kiti miesteliai, Lovčeno nacionalinis parkas su aukščiausiai pasaulyje įkurtu mauzoliejumi – grožėjomės ir gėrėjomės visomis šiomis vietomis savo atostogų metu.

Kad ir kokios įspūdingos būtų Juodkalnijos pakrantės, šalies kalnai ir kanjonai mums visgi padarė dar didesnį įspūdį. Durmitoro nacionalinis parkas dar nėra perkrautas turistų – prieš keletą metų britų laikraštis Telegraph jį pavadino mažiausiai lankomu nacionaliniu parku Europoje. Juodkalnijos turizmo departamentas skaičiuoja, kad šiuo metu parką per metus aplanko apie 270 tūkst. žmonių. Tai labai nedidelis skaičius, kai Juodkalnijoje apsilanko 2,5 mln. turistų per metus.

Apsilankiųsių čia laukia Pivos kanjonas, Taros kanjonas, kalnų kelias Prevoj Sedlo, kalnų ežerai ir didingų kalnų viršūnės – mėgstatiems atostogauti aktyviai, veiklos čia bus ir žiemą, ir vasarą.

Dar vienas dalykas, mus nustebinęs Durmitoro kalnų parke – keliai nutiesti beveik iki pat viršūnių! Aukščiausia 52 km vaizdingo kelio Prevoj Sedlo vieta – net 1907 metrai virš jūros lygio. Tad norėdami pamatyti kalnų grožį, nebūtinai turite būti alpinistai – Juodkalnijoje kalnai lengvai pasiekiami.

Juodkalniečiai – įdomūs žmonės. Turizmo srityje dirbantys dažniausiai kalba ir angliškai, ir rusiškai, mandagūs, paslaugūs ir draugiški. Piktinasi, kad per pastaruosius metus į šalį privažiavo rusų, tai nemenkai sukėlė nekilnojamojo turto kainas – dėl to vietiniams sunku.

Beje, juodkalniečiai – vieni iš aukščiausių žmonių Europoje (juos aplenkia tik Nyderlandai). Tai pastebėjom net nežinodami šio fakto, galvojom, kad prasilenkėm su krepšininkų šeimomis.  

Jei dar galvojate, ar verta aplankyti Juodkalniją – nedvejokite! Turėsite galimybę tokioje mažoje šalyje pamatyti tiek daug skirtingų vietų – tokia kombinacija tikrai nedažnai pasitaiko 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *