Barlė: keisčiausios pasaulyje sienos dviejų valstybių mieste

Baarle Nassau

Barlė yra toks miestas, kurį norėjom aplankyti, vos pamatę jo žemėlapį. Miesto teritorinis suskirstymas atrodo nelogiškas, keistas ir kelia smalsumą. Šis miestas yra kaip dėlionė, kurios dalys priklauso dviems valstybėms – Nyderlandams ir Belgijai.

Savaitgaliui atvykę susitikti su draugais į Nyderlandų miestą Eindhoveną, kitą dieną aplankėme labai įdomią vietą, vos 60 km nuo Eindhoveno. Galėčiau sakyti, kad aplankėme dar vieną Nyderlandų miestą, bet tai būtų tik pusiau tiesa – šis miestas yra ir Belgijos. Ir tai yra viena įdomiausių ir keisčiausių vietų, kur pastaruoju metu teko būti. Netgi talpinant pasakojimą apie Barlę į Buvauten.Lt teko pasukti galvą, prie kurios valstybės kategorijos jį priskirti. Vis dėlto pasirinkau Nyderlandus – perskaitę straipsnį, suprasite, kodėl.

Nedidukas miestas Barlė išskirtinis ne tik tuo, kad jis priklauso tiek Nyderlandams, tiek Belgijai. Nėra taip, kad dviejų valstybių siena tiesiog eina per miesto vidurį ar tik jį perskiria į dvi dalis. Šiame miestelyje valstybių teritorijos padalintos daug sudėtingiau. Nyderlandų teritorijoje esantys Belgijos žemės lopinėliai atrodo kaip puzlė.  Valstybių sienos eina per gatvės vidurį, perskiria namą ar suolelį, padalija parką, atkerta pastato kampą ir t.t.

Baarle Nassau & Baarle Hertog
Šuo – Belgijoje, šeimininkas – Nyderlanduose

Barlės miestelyje, kuris yra Nyderlandų teritorijoje, yra 22 Belgijos eksklavai. Tokių vienos valstybės teritorijų, įsiterpusių į kitą valstybę, pasaulyje yra nemažai, bet nė vienas eksklavas neturi tokių keistų sienų, kaip Barlės miestelyje.

Dėl to, kad priklauso dviems valstybėms, Barlės miestelis turi du pavadinimus – olandiškoji dalis yra Barlė-Nasau (Baarle-Nassau), o Barlė-Hertogas (Baarle-Hertog) – Belgijos teritorija.

ReklamaToks sudėtingas teritorinis suskirstymas yra viduramžių laikų sutarčių, pardavimų ir apsikeitimų žemėmis tarp olandų lordų ir belgų kunigaikščių padarinys. Barlės miestelio teritorinę situaciją išspręsti bandoma nuo 1839 m., kai Belgija ir Nyderlandai buvo galutinai atskirti.  Nors Mastrichto sutartimi 1843 m. valstybių sienų klausimas buvo išpręstas, bet Barlės miestelio reikalai – ne.

XX a. dėl teritorijų Barlės miestelyje buvo kilę tokių nesutarimų, kurie atsidūrė Tarptautiniame Hagos teisme. Galiausiai  trečiąjį kartą įkurta sienų komisija per 15 darbo metų sugebėjo priimti sprendimus dėl sienų, kurie nuo 1995 m. galioja iki dabar.

Šiame mieste didžiausia pramoga yra būtent tų valstybių sienų ieškojimas. Valstybių teritorijas čia skiria balti pliuso ženklai ant žemės ir šalia jų – raidės, žyminčios, kurios tai valstybės teritorija: B = Belgija, NL = Nyderlandai.

Teritorijų žymėjimas
Teritorijų žymėjimas Barlėje
Viena koja Belgijoje, kita – Nyderlanduose
Viena koja Belgijoje, kita – Nyderlanduose

Tiek kartų kirsti valstybės sieną, kaip vaikščiojant šitame mieste, turbūt neįmanoma niekur pasaulyje (nebent eitum pirmyn-atgal per pasienį). O čia taip: eini Nyderlanduose, už kelių metrų jau Belgijoje, tada po poros minučių vėl kerti sieną ir atsiduri olandų teritorijoje.

Yra tokių namų, kur siena eina tiesiai per namą. Tuomet namo adresas yra tos valstybės, kurios teritorijoje yra paradinės namo durys. Vienintelis namas Loveren gatvėje, kurio durys yra padalintos pusiau valstybių sienų, turi du namo numerius – 2 pagal  belgus ir 19 pagal olandus. Vienoje durų pusėje ant sienos kabo namo numeris su belgų vėliava, kitoje – olandiškas namo žymėjimas.

Tame pačiame mieste – ir olandiški, ir belgiški adresai
Tame pačiame mieste – ir olandiški, ir belgiški adresai

Vaikštant miestelyje pasidaro labai įdomu, kaip dirba Barlės valdžia ir tiekia gyventojams tokias paslaugas kaip elektra, gatvių valymas, ir pan,. juk yra tokių atvejų, kai žemės padalijimas atrodo visiškai nelogiškas – visas namas priklauso vienai valstybei, tik viena namo siena – kitai. Panašių keistų variantų matėme ne vieną. Barlė-Nasau ir Barlė-Hertogas turi atskiras savivaldybes ir merus, po policijos stotį ir po savo bažnyčią. Bet kai kuriose vietose dirba jungtinė savivaldybė, besirūpinanti kelių tvarkymu, elektros, dujų, vandens tiekimu, šiukšlių surinkimu.


Daugiau apie keliones Nyderlanduose: https://buvauten.lt/nyderlandai >>


Bendras, tiek Belgijai, tiek Nyderlandams priklausantis oficialus pastatas yra kultūros centras ir biblioteka.  Šis pastatas turi du įėjimus – vienas priklauso Belgijai (adresas: 5 Pastoor de Katerstraat), kitas – Nyderlandams (adresas: 7 Pastoor de Katerstraat). Abi valstybės miestelyje turi bendrą turizmo centrą.

Pastatas, kuris priklauso abiems valstybėms
Pastatas, kuris priklauso abiems valstybėms

Kelių valandų šiame miestelyje pilnai užtenka. Pamatyti įdomiausias sienas (jas galima rasti įsijungus Google Maps), išsirinkti vieną iš daugelio kavinių ar restoranų, prieš tai nusprendus, kur norisi pietauti – Belgijoje ar Nyderlanduose. Dar siūlome paragauti ar įsigyti puikių olandiškų sūrių – vieną puikią sūrių ir kitų delikatesų parduotuvę radome Barlė-Nasau teritorijoje.

O belgiškoje dalyje, Barlė-Hertoge, populiarios ne sūrio, bet tabako parduotuvės – kainos čia lygiai tokios pat žemos, kaip ir pagrindinėje Belgijos teritorijoje.

Pas olandus – sūriai ir kiti delikatesai, o pas belgus – tabakas, šokoladas ir fejerverkai
Pas olandus – sūriai ir kiti delikatesai

Dvigubas Barlės miestelis, nepaisant visų problemų jį valdant, pritraukia turistų vien dėl keistojo teritorinio suskirstymo. Mus irgi čia atviliojo pirmiausiai smalsumas, o atvykę radom ne tik valstybių sienas, bet ir jaukų bei gyvybingą miestelį, kur puikiai praleidome sekmadienio popietę.

Barlės miestelis
Barlės miestelis
Miestelio belgiškoji dalis
Miestelio belgiškoji dalis

Užsukti į Barlę visai patogu ir lankantis Briuselyje – miestelis yra tik apie 100 km nuo Belgijos sostinės. Arba, vykstant maršrutu Lietuva – Anglija – maršrutas išeitų tik keliolika kilometrų ilgesnis.

[wpsgallery]

5 thoughts on “Barlė: keisčiausios pasaulyje sienos dviejų valstybių mieste

  1. Man labai idomu kaip mokami mokesciai, kai siena eina per parduotuve. Kurioje puseje kasos apratas tai valstyvei ir mokami mokesciai? 😀 labai idomi vieta, idomu, koki telefono operatoriu naudoja gyventojai kai taip kerta sena 😀

    1. Tikrai, labai daug panašių klausimų kyla vaikštinėjant tame miestelyje 🙂 kažkiek informacijos ir atsakymų į tuos klausimus pavyko rasti internete ir patalpinti į šį reportažą, bet visų iškilusių klausimų atsakymus turbūt tik to miestelio gyventojai žino 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *