Turkija – ir draugiška, ir bauginanti

Studentas Vilius Turkijoje praleido keturis mėnesius. Pripažįsta, kad nors turkai ir draugiški, bet gyvenimas toje šalyje kiek bauginantis. „Aš tave nužudysiu – tokią frazę išgirsti klube yra normalu“, – prisiminė Buvauten.lt pašnekovas, ir papasakojo, kodėl į Turkiją atostogų dabar nevažiuotų.
Stambulas - labiau vakarietiškas meistas negu kitos vietovės šalyje
Stambulas – labiau vakarietiškas meistas negu kitos vietovės šalyje

Vilius pažino kiek kitokią Turkijos pusę, nei pamato turistai, atvykę pailsėti į šalies kurortus. Pagal studentų mainų programą į Turkiją atvykęs Vilius apsigyveno Šiaurės Turkijos mieste Trabzon, šalia Juodosios jūros. Per tą laiką pamatė, kokia skirtinga turkų kultūra nuo mūsiškės. „Žmonės ten visiškai skirtingi, kaip diena ir naktis, kultūra labai įdomi, bet tuo pačiu ir truputį bauginanti.

Vilius ir draugų grupė, studentai iš kitų šalių, linksmybes klubuose mėgstantys jaunuoliai, gyvendami Turkijoje to šiek tiek pasigedo. „Sunkiai pripratau prie jų ramaus gyvenimo būdo. Į Turkiją atostogų tikrai nevykčiau, nebent, kai pasensiu. Gali atvykti ir puikiai pailsėti, jei tik domina kur nors ant saulės pakritus gulėti ar įžymias vietas apžiūrinėti, o jei nori padalyvauti, tai tikrai nėra tinkama vieta“, – sakė linksmybių mėgėjas. Pagyvenęs Turkijoje, Vilius tikina pradėjęs labiau vertinti lietuvaites – Turkija nėra tinkama vieta ieškoti merginos.

„Susipažinti su merginomis ten nėra lengva, nebent su atostogauti atvykusiomis europietėmis. Tenai vyrų pasaulis, jie savo moteris labai saugo. Turkės, jei ne religingos, būna gana malonios, jei pabandai pakalbinti, pašokdinti, tai jos nieko prieš. Bet turkai vyrai labai prieš – net jei ji ne jo mergina. Klube, nei mergina atėjo ne su tavimi, tai vadinasi, su kažkokiu kitu vyru. Teko ir mums išgirsti grasinimų. Supratau, kad Turkijos klube išgirsti frazę „aš tave nužudysiu“, yra normalu“, – bendravimo tarp priešingų lyčių Turkijoje ypatumus prisiminė Vilius.

Tačiau Vilius pastebėjo, kad kitokias galimybes susirasti antrą pusę Turkijoje turi atvykėlės merginos. „Viena lietuvė panelė, ne itin simpatiška, na, priklauso nuo skonio, jau kitą dieną atvykus į Turkiją rado prie durų raštelį su 50 rožių. Ji turėjo ne pamokų, o pasimatymų tvarkaraštį“, – pasakojo vaikinas. Tačiau ir pats Vilius Turkijoje nepastebėtas neliko. Aukštas, 206 cm ūgio vaikinas, atkreipdavo visų dėmesį. „Kartais panelės pribėgdavo tik norėdamos kartu nusifotografuoti“, – juokėsi pašnekovas ir pridūrė, jog europiečiui likti nepastebėtam Turkijoje sunku – „atrodo, lyg visi į tave žiūri kaip į aukso puodą“.

Trabzono miesto krantus skalauja Juodoji jūra
Trabzono miesto krantus skalauja Juodoji jūra

Kol reikalai nepakrypsta moterų link, turkai labai draugiški, šilti ir, anot Viliaus, jau antrą kartą matydami, vadina geriausiu savo draugu. Lietuvį turkų draugiškumas ir svetingumas nustebino. „Kadangi aš lietuvis, prie to nepratęs, žiūrėdavau į tą jų svetingumą įtartinai. Pavyzdžiui, draugai Turkijoje norėjo pamatyti daugiau, tai važinėjo autostopu, miegodavo pas sutiktus turkus namuose, juos labai svetingai priimdavo. Užtekdavo užsukti į kokį kaimą apžiūrėti įžymių vietų, patys turkai pradėdavo klausinėti, norėdavo bendrauti, pasiūlydavo nakvynę“, – stebėjosi Vilius.Savo viešnagės Turkijoje metu, Vilius su draugais studentais savaitę praleido sostinėje Stambule.

„Trabzoną ir Stambulą skiria 1000 kilometrų, tad skridome lėktuvu. Bilietas pirmyn atgal kainavo apie 100 lyrų (140 Lt). Kainos Stambule ir Trabzone labai nesiskiria. Vis tiek tiems turkams visada permokėsi, jie moka taip apsukti tave, kad net pats nesijauti apgautas. Kad ir perkant kebabus – vieną dieną mokėsi 8 lyras, kitą – 6, o trečią – 10 paprašys. Derėtis galima, priklauso nuo to, ką perki, jei daiktas geros kokybės, daug nenuderėsi. Draugai apsipirko gana pigiai, man nepavyko – dėl savo ūgio ten buvau kaip milžinas“, – prisiminė Vilius.

Europietiškas Stambulas Viliui patiko labiau nei Trabzonas, kurio gyventojai religingesni, gyvenimas ten daug ramesnis. Stambule per savaitę studentai palankė visas žymiausias vietas – Sofijos soborą, Mėlynąją mečetę, Galatos bokštą ir, aišku, Stambulo naktinius klubus. Jaunuoliai Turkijos sostinėje apsigyveno hosteliuose, šešiaviečiame kambaryje lova ir pusryčiai kainavo apie 7 eurus. Dar vienas europietiškas miestas Turkijoje – Izmiras, jį aplankiusiems Viliaus draugams, paliko gerą įspūdį.

Smagus vaizdelis iš Stambulo gyvenimo
Smagus vaizdelis iš Stambulo gyvenimo

Mažesniame mieste Turkijoje angliškai su turkais susikalbėti gali būti sunku. „Teko išmokti šiek tiek turkiškai, be turkų kalbos maistą sunku užsisakyti. Pietinės Turkijos gyventojai lengviau kalba rusiškai, o Stambule su keliais turkais netgi vokiškai bendravom“, – pasakojo Vilius.

Apie turkų maistą jaunuolis atsiliepia teigiamai. „Daug vištienos, avienos – turkų maistą užskaitau. Pavalgyti galima už 8 lyras – apie 10 litų. Trabzone aplankiau visas kavines, išsirinkau vieną, kur geriausiai maistą ruošė, tai tapom nuolatiniai lankytojai, jau garbės svečiais mus laikė. Pasiūlyčiau viešint Turkijoje išragauti visokio maisto, ne tik vieno regiono. Ir apskritai, Turkijoje geriau neapsistoti vienoje vietoje, o keliauti per visą šalį kiek įmanoma daugiau – ten daug įspūdingų vietų“, – ragino Vilius.

Stambulo šventyklos - įspūdingos
Stambulo šventyklos – įspūdingos

Keliaujantiems į Turkiją gali praversti šios nuorodos:

[wpsgallery]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *