Nantes, industrinis miestas, išsidėstęs šalia ilgiausios Prancūzijos upės Luaros (Le Loire), turi meno projektą, dėl kurio tikrai verta užsukti į šį miestą. Tokių karuselių ir mašinų, primenančių Frankenšteino laikus, niekur kitur pasaulyje nėra. Štai Nantes ir jo įspūdingos Les Machines de l’île.
Nantes miestas, kuris yra Prancūzijos Bretanės (Bretagne) regione, mūsų maršrute atsidūrė todėl, kad buvo labai pakeliui, važiuojant iš Mont Saint-Michel link La Rochelle ir Bordeaux miestų.
Ilgesniam sustojimui Nantes turbūt nerekomenduotume, bet jei esate netoli, siūlytume užsukti. Bent jau vieną vietą mieste norėjosi pamatyti savo akimis. Dažniausiai tie dalykai, kurie mus priverčia sustoti ar išsukti iš kelio, būna gamtos įdomybės, bet šį kartą tai žmogaus rankų ir vaizduotės kūrinys.
Kūrėjų vaiduotė šioje vietoje labai laki, turistus tikrai priverčia išsižioti, tai kartu ir gražu, ir įdomu, ir beprotiška. Šioje Nantes miesto vietoje tarsi atgyja XIX a. rašytojo Jules Verne’o, romano „Aplink pasaulį per 80 dienų“ autoriaus, mokslinės fantastikos ir išradimų pasaulis. Dar šios mašinos ir karuselės primena menininko Leonardo da Vinci mechaninius brėžinius.
Les Machines de l’île projektas yra dviejų prancūzų vaizduotės vaisius. Tai François Delarozière, bendrovės La Machine meno direktorius. Ši bendrovė vienija menininkus, inžinierius, dizainerius, ir specializuojasi didžiulių judančių instaliacijų gamyboje. Prisipažinsiu, mane kai kurie jų išradimai tikrai įbaugintų, pavyzdžiui, voras-gigantas, pavadintas Princese, apkeliavęs nemažai pasaulio: https://en.wikipedia.org/wiki/La_Princesse.
Kitas projekto bendraautoris yra Pierre Orefice, bendrovės Manaus association meno direktorius. Ši įmonė užsiima pasirodymų ir renginių kūrimu ir vykdymu miestų erdvėse.
Šis meno ir kultūros projektas Nantes miesto saloje (Île de Nantes) turistams atviras nuo 2007 metų. Čia galima rasti dramblį (LE GRAND ÉLÉPHANT), povandenio pasaulio karuselę (LE CARROUSEL DES MONDES MARINS), garnių medį (DE L’ARBRE AUX HÉRONS), mašinų galeriją ir dirbtuves.
Į mašinų galeriją ir dirbtuves įeiti galima bet kada darbo laiku, bet pats įspūdingiausias laikas tuomet, kai pasivaikščioti išeina medinis dramblys. Dramblio pasirodymą galima stebėti iš šono nemokamai, arba sumokėjus 8,50 € suaugusiam, keliauti kartu ant dramblio nugaros.
Toks pasijodinėjimas ant medinio dramblio daug humaniškesnis nei ant tikro dramblio kokiam Tailande, tad jei svajojat pajodinėti drambliu, geriau keliaukit į Nantes 😉 Šis dramblys yra 12 m aukščio ir gali panešti 49 žmones. Dramblio greitis – apie 1-3 km per valandą. Daugiau informacijos apie mašinas, laikus ir bilietų kainas: www.lesmachines-nantes.fr/en.
Mes dramblio laukėm gal 30 min., ir per tą laiką apžiūrėjom kitas karuseles ir kūrinius. Nusprendėm nejoti, o pažiūrėti iš šono ir po to pamatėm, kad mūsų sprendimas geras. Ant dramblio lipti turbūt smagiau šeimoms su vaikais, o mums įdomiau buvo matyti tą architektūros ir mechanikos kūrinį iš šono. Dramblys eina labai lėtai, ir mums pakako kokių 10 minučių jį judantį apžiūrėti iš visų pusių, nusifotografuoti, nufilmuoti, būti aptaškytiems vandeniu iš dramblio straublio.
Palikę jojikus ant dramblio lėtai judėti toliau, keliavom ieškoti, kur papietauti. Daugiau išskirtinių vietų Nantes mieste neaptikome. Senamiestis ten dailus, bet niekuo neišsiskiriantis iš kitų Prancūzijos miestų, Luaros upė plati, bet pakrantėse veiksmo nedaug. Miesto erdvės gana didelės, gal dėl to atrodė, kad žmonių visai nedaug.
Vėliau daugiau miesto gyventojų pamatėm
(Château des ducs de Bretagne). Ten buvo turbūt viena dailiausių miesto vietų, kur susirinkę miestiečiai sekmadienį leido ilsėdamiesi ir pramogaudami skvere prie fontanų, kurį supa Nantes pilies pastatai.Pamatyti, kaip medinis dramblys atrodo judėdamas, galima šiame filmuke, maždaug ties 4 min. 30 s. O jei turit daugiau laiko, siūlom peržiūrėti vis filmuką – čia daug įdomių vietų, kurias atradom važiuodami per Europą:
[wpsgallery]
Nuostabiai parasyta, buvo idomu skaytiti