
Maroko mėlynasis miestas Šefšouenas (Chefchaouen) traukia keliautojus iš viso pasaulio. Mūsų kelionė į Šefšoueną buvo su nuotykiais, o nuvykę ten, radome ne tik mėlynai dažytus namus, bet ir kanapių plantacijas. Norite ne tik pasigrožėti mėlynais namais, bet ir patirti nuotykių? Skaitykite toliau ir sužinosite, kodėl verta Šefšoueną įtraukti į savo kelionę po Maroką!
Į Šefšoueną atvykome automobiliu iš Feso miesto, vienu prasčiausių kelių, kuriais yra tekę važiuoti. 200 km kelionė truko 4 valandas, bet jokių sustojimų nedarėme, nes sustoti nelabai norėjosi. Ilgais atstumais kelio sąlygos buvo labai blogos, didžiulės duobės, asfalto likę tik pusė važiuojamos dalies, reikia prasilenkti su kitais automobiliais, praeiviais, asiliukais. Atokiuose kaimuose duobėtais keliais važiavome labai lėtai, automobilį puldinėjo vietiniai vaikai, vėliau sustabdė policija… Tai buvo vienintelė bloga atkarpa per visą mūsų kelionę Maroke ir galiausiai, po šių išbandymų, laimingai pasiekėme miestą kalnuose, kuris iš tolo šviečia savo mėlynais namais.


Patys vietiniai nesutaria, kodėl miestelio namų sienos ir gatvės dažomos mėlynai. Apie tai yra kelios teorijos, o viena iš jų pasakoja, kad namai ir gatvės pradėtos dažyti mėlynos spalvos atspalviais nuo XV amžiaus, kai į miestą atkeliavo sefardų žydai. Jie tikėjo, jog mėlyna spalva simbolizuoja dangų ir dvasingumą, todėl šia spalva dažė savo namus.



Dabar Maroko mėlynasis miestas dėl savo vienspalvių namų ir gatvių tapo turistų traukos objektu. Šefšoueno senamiestis – medina, yra vienas gražiausių Maroke. Siauros, vingiuotos gatvelės, mėlynos namų sienos ir gatvės, jaukios aikštės sukuria unikalią atmosferą. Čia rasite tradicinių riadų, kavinių, restoranų ir amatų dirbtuvių, kuriose galima įsigyti rankų darbo kilimų, odos gaminių ir keramikos.




Išties labai įdomu pašmirinėti tomis gatvėmis, kurias namais laiko daugybė šunų ir kačių, pafotografuoti, užlipti į aukštesnę vietą ar terasą pažiūrėti saulėlydžio. Jei norite pamatyti kvapą gniaužiančią panoramą, užkopkite į netoliese esančią mečetę Mosquée Bouzafar, iš kurios atsiveria vaizdas į visą Šefšoueną. Tai viena geriausių vietų stebėti saulėlydį ir pasigrožėti miesto mėlynais tonais.
Šis miestas fotografijos mėgėjams yra tikras rojus, kiekviena gatvelė bei namas prašosi į kadrą. Geriausia išlįsti į gatves anksčiau ryte, kai dar nėra turistų ir gatvės prekeivių. O užtektinai prisivaikščiojus po medinos gatveles, paragavus vietinio maisto, pats laikas leistis į kalnus.


Visai šalia Šefšoueno yra Rifų kalnai, jie ne tik gražūs, bet ir pilni kitų įdomybių. Rifų kalnai garsėja kaip pagrindinis kanapių auginimo regionas Maroke. Ši veikla čia egzistuoja jau kelis šimtmečius, o regionas išlieka vienu didžiausių hašišo tiekėjų pasaulyje.
Mūsų nuotykiai Rifų kalnuose prasidėjo, kai sugalvojome užlipti į vieną iš kalnų viršukalnių – Jebel el-Kelaa, 1616 m aukštyje virš jūros lygio. Vos išėjus į kalnus, už nugaros liko Maroko mėlynasis miestas, civilizacijos aplink nebebuvo, tik kelios vietinių kalnų gyventojų lūšnelės. Vienoje iš jų gyveno ir pulkas palaidų šunų, tai jie ne juokais mus apipuolė ir aplojo, kol iš namelio išlindęs šeimininkas nenugynė jų šalin.


Eidami toliau, matėme kitų civilizacijos pėdsakų, apleistų automobilių ir didesnių, aukšta tvora aptvertų fermų, kuriuose šmirinėjo nemažai vyrų. Gal čia ir buvo tos kanapių plantacijos?
Kepinant gruodžio saulei, žygiuoti į kalną nebuvo labai lengva, o arčiau viršūnės tapo statu ir dingo takelis, teko brautis per dygliuotus krūmynus, bet galiausiai vaizdas nuo viršūnės ir jausmas įveikus kalną buvo vertas visų šių pastangų. Iš viso, nuo miesto centro iki viršūnės ir atgal, suvaikščiojome 15 km.




Grįžus po žygio, prie stalo arbatos ir pabendrauti mus pasikvietė svečių namų savininkų giminaitės, jos norėjo pasipraktikuoti anglų kalbą, o mums buvo įdomu šiek tiek pasimokyti arabiškai. O vakare, stebėdami Šefšoueno šviesas mėlynų namų fone iš svečių namų terasos, jautėmės pamatę ir patyrę daugiau, nei tikėjomės iš šio Maroko miesto, ir nusipelnę skanaus marokietiško vyno taurės.


Rekomendacijos Šefšouene:
- Dar Kisania – viešbutis vaizdingoje miestelio aikštėje, su terasa, nuo kurios atsiveria puiki miesto ir kalnų panorama
- Riad Alhambra – tradicinis riadas, su balkonėliais ir terasa.
- Afra House – nedideli ir jaukūs svečių namai, kuriuose buvome apsistoję.
Turite klausimų apie savarankišką kelionę po Maroką? Parašykite mums į info@buvauten.lt!