
Atostogos Albanijoje? Dar taip nėra buvę, kad pasakius, kur vykstame atostogų, sulauktume tokių keistų reakcijų. “O ko ten?’, “Ar nepavojinga?”, ar net “buvo smagu tave pažinoti…”. Išbandėme atostogas Albanijoje ir sugriovėme kai kuriuos girdėtus mitus apie albanus ir jų šalį.
Balkanų pusiasalio valstybė Albanija keliautojų žemėlapyje atsirado dar palyginus neseniai, o plėtojamas turizmo sektorius ir draugiškos kainos į Albaniją pritraukia vis daugiau turistų. Ilgą laiką šalis buvo uždara atvykėliams ir pasaulyje sklandė daug neigiamų stereotipų apie albanus, siejant juos su organizuotu nusikalstamumu, ypač kitose Europos valstybėse. Tad nenuostabu, jog ši šalis daugeliui atrodo tolima ir pavojinga.
Laikai keičiasi ir Albanija vis dažniau matoma kaip svetinga ir graži šalis, turinti labai daug pasiūlyti: kalnus, nuostabią pakrantę, istorinių objektų, skanų maistą ir puikų orą. Iš kitos pusės, Albanijai dar reikia apsitvarkyti, keliautojams akis bado šiukšlės ir pastatai vaiduokliai, kažkada pradėti, bet taip ir nebaigti statyti.
Bet jei šis paskutinis sakinys neatbaidė jūsų nuo kelionės į Albaniją, skaitykite ir planuokite kelionę toliau! Nuraminsime – braidyti šiukšlėse tikrai neteks, o gal apstulbę nuo šalies gamtos grožio, tų netobulumų net nepastebėsite!



Kaip susiplanuoti kelionę po Albaniją?
Albanija nedidelė, plotu neužimtų nei pusės Lietuvos, tačiau tegul tas nesuklaidina planuojantis kelionę po šalį. Visos šalies aplankyti per savaitę nepavyks. Beveik visoje šalyje dominuoja kalnai, eismas lėtesnis, dažnai norisi sustoti gražiose panoraminėse vietose, į tai būtina atsižvelgti planuojant maršrutus.
Mes kelionei turėjome savaitę ir teko rinktis pietinę arba šiaurinę salos dalį, nes norint pamatyti viską, būtume pralėkę ir nepamatę nieko. Šiaurėje gražesni kalnai, bet ne tokie įspūdingi paplūdimiai, o pietuose – nuostabi pakrantė ir kalnai, tik ne tokie stulbinantys kaip šiaurėje. Sunkus pasirinkimas!


Rugsėjo pabaigoje norėjome vasariškų atostogų, tad pasirinkome pietus. Nuvažiavome virš 1000 km, apsistojome keturiose skirtingose vietose – Himare, Sarande, Gjirokastra ir Berat. Buvo įdomu patirti įvairių patogumų, tai rinkomės skirtingas apgyvendinimo vietas: išbandėme viešbučius, apartamentus ir kambarį pas vietinius žmones.
Kainos Albanijoje
Albanijos valiuta – Albanijos lekai, juos galima išsikeisti valiutos keityklose šalyje. Orientacinis kursas: 1 euras = 100 lekų. Už nakvynes dviems su vaiku mokėjome apie 30-50 eurų už naktį, maistas restoranuose – maždaug trečdaliu pigiau nei vidutinio lygio maitinimo vietose Italijoje ar Ispanijoje. Džiugino ledų kainos, netgi kurortinėse vietose, skanūs ledai tik po 1 eurą!
Kas nėra pigiau tokiose valstybėse kaip Albanija ar Juodkalnija, tai automobilio nuoma. Mums kelerių metų senumo automatinė Hyundai Elantra iš vietinės įmonės Easydrive kainavo 40 eurų dienai, visi draudimai įskaičiuoti ir kredito kortelės nereikia.


Albanų kalba
Kelionėje po Albaniją nustebins ne tik vaizdai, bet ir garsai. Visur girdisi kalba, kuri skamba visiškai kitaip nei bet kuri kita Europoje. Tai – albanų kalba, kitaip vadinama shqip. Kelis kartus teko pakartoti “ačiū” albaniškai, kol šis žodis įsiminė. Faleminderit (ačiū), Përshëndetje (labas), Të lutem (prašau), Mirupafshim (viso gero) – vos keli žodžiai, kuriuos išmokę, sulauksite vietinių šypsenų.
Albanų kalba yra viena unikaliausių kalbų pasaulyje, ir nors priklauso indoeuropiečių kalbų šeimai, bet neturi artimų „giminaičių“. Šiuolaikinė albanų kalba išsivystė iš senovės ilyrų ar dakų kalbų – genčių, gyvenusių šiose žemėse dar prieš Romos imperiją.
Prietarai
Albanai – prietaringa tauta, tą pastebėjome nuo pirmųjų dienų šalyje. Pirmiausia dėmesį atkreipėme į pliušinius žaislus keisčiausiose vietose. Didžiuliai meškinai pakabinti prie statomų ar remontuojamų namų, sėdi restoranuose ar namų koridoriuose. Kodėl, klausėme vietinių? Pasirodo, jie tiki, kad pliušiukai, vadinami “majmune” (beždžionėlė), yra sėkmės talismanas ir apsaugo nuo blogos akies. Panašiai veikia ir česnakas, jo pynes galima pamatyti ant išorinių namų sienų, kur įprastai kabėtų signalizacija.


Bunkeriai
Dar viena Albanijos ypatybė – betoniniai bunkeriai, išsibarstę po kalnus, paplūdimius, miestus. Šie netolimos praeities liudininkai buvo statomi XX a. viduryje, komunistų lyderio Envero Hoxhos valdymo laikotarpiu, kai šalis gyveno nuolatinėje įsivaizduojamo karo baimėje.
Pasak skirtingų šaltinių, bunkerių šalyje yra nuo 170 000 iki 750 000! Daugelis jų apleisti, bet kai kurie yra tapę meno kūriniais, kavinėmis ar tiesiog turistų traukos objektais. Pavyzdžiui, šalies sostinėje Tiranoje veikia populiarūs bunkeriai-muziejai Bunk’Art1 ir Bunk’Art2.

Lankytinos vietos Albanijoje
Mums labiausiai patikusios vietos centrinėje ir pietinėje šalies dalyse, kurias rekomenduojame įtraukti į savo kelionės planus.
Langarica kanjonas – tikrai viena įspūdingiausių vietų ne tik Albanijoje, bet ir visoje Europoje. Čia pasiruoškite nuotykiui – pabraidžioti šalta upe tarp aukštų tarpeklio sienų, patyrinėti paslaptingą olą ir po to atsipalaiduoti karštųjų versmių baseinėliuose. O dar kai į visą šią patirtį įsikomponuoja osmanų laikų akmeninio tilto ir kalnų vaizdas, patikėkite, jausmas būnant ten – neapsakomas!




Himare
Pakrantės miestelis ir kurortas, kur nereikia skubėti, nes viskas po ranka – paplūdimiai, restoranai, ledainės, o aplink yra įdomių vietų, ir nereikia važiuoti toli. Tai Gjipe paplūdimys ir kanjonas, Porto Palermo, Panorama Llogara, Dhermi – tik kelios vietos, kurias aplankėme aplinkui.
Labiausiai Himare mums patiko ta vieta, kurioje buvome apsistoję. Ant kalno šlaito, su nuostabia panorama į pakrantę ir miestelį. Vos nusileidus į papėdę, prasideda kilometrus besitęsiantys skaidraus Jonijos jūros vandens paplūdimiai. Jei ieškosite vietos, kur apsistoti Himare, rekomenduojame Stonevilla Buta apartamentus.



Dhermi
Albanijos rivjeros perlas, kad ir kaip nuvalkiotai skambėtų, bet be turistų srautų, kurie tikrai būtų tokioje vietoje kitoje Europos šalyje. Kai lankėmės rugsėjo pabaigoje, kaimelyje nesutikome nė vieno turisto! Viena iš mums labiausiai patikusių vietų Albanijoje, kur vaikštinėdami jautėmės lyg Graikijoje, ir ne be reikalo – šiose vietose graikų kultūra tikrai turėjo daug įtakos.
Dhermi turi ir 5 km paplūdimį, o kaimelyje yra apžvalgos vieta-balkonas, nuo kurio galima grožėtis jūra ar net sulaukti saulėtekio. Gražiausi kaimelio vaizdai atsiveria pakilus laiptais iki vienuolyno.




Gjirokastra – Albanijos akmeninis miestas, turėtų būti kiekviename maršrute po šalį. Miestas tiesiog užbūrė – akmenimis grįstos gatvelės puikiai išsilaikiusiame senamiestyje, didžiulė pilis-muziejus ant kalvos, osmanų laikų architektūra ir kvapą gniaužiantys kalnų vaizdai.



Blue Eye (Syri i Kalter) – šią vietą aplankėme, nes buvo pakeliui vykstant iš Sarande į Gjirokastrą. Labai didelio įspūdžio nepaliko, Albanijoje matėme ir puikesnių kraštovaizdžių, o žmonių buvo tikrai daug. Tad mūsų rekomendacija – jei būsite netoli, užsukite, bet vykti vien tik ten nepasirodė verta.


Berat – vienas seniausių Albanijos miestų, vadinamas “tūkstančio langų miestu” dėl tipiškų osmanų laikų namų su baltais fasadais ir daug langų. Aplankėme ant kalvos virš miesto esančią Berato pilį, kurioje vis dar gyvena žmonės. Tai viena iš nedaugelio apgyvendintų pilių, išlikusių Europoje.


Ksamil – gražiausias pietų Albanijos kurortas, netoli Sarande miesto ir Butrint archeologinio parko. Ksamil tikrai sužavi balto smėlio paplūdimiais, nedidelėmis salomis ir vaizdu į priešais esančią Graikijos Korfu salą. Tačiau aplink Ksamil nėra laukinių ar viešai prieinamų paplūdimių, visa pakrantė apstatyta infrastruktūra, gultais, barais, restoranais. Būtent dėl šios priežasties mums labiau patiko Himare.


Butrint nacionalinis parkas – viena žymiausių kultūrinių vietų Albanijos pietuose, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Čia galima pamatyti puikiai išsilaikiusį amfiteatrą, gynybines sienas, romėnų pirtis ir kitus statinius. Senovės miesto istorija siekia daugiau kaip 2 500 metų, čia susipina senovės graikų, romėnų, bizantiečių ir venecijiečių kultūrų pėdsakai.
Be istorinės reikšmės, Butrintas sužavi ir aplinkine gamta – įsikūręs šalia Butrinto ežero ir Jonijos jūros. O ir Graikijos pasienis visai netoli – vos už 20 km.


Norite aplankyti Albaniją? Patikėkite savo atostogų maršrutą mums – suplanuosime jums nepamirštamą kelionę! Susisiekime – info@buvauten.lt