Anglijos miestai: smilkalais kvepiantis Glastonberis

Glastonberis (Glastonbury), labiausiai žinomas dėl kasmetinio didžiulio muzikos festivalio, yra labai neįprastas ir paslaptingas miestas. Jo gatvėmis vaikšto raganos, pagonys, hipiai, o apie patį miestą ir jo apylinkes sklando daug legendų ir mitų.

Glastonberis – miestas Somerseto grafystėje, pietvakarių Anglijoje, kurio pavadinimas kasmet linksniuojamas dėl čia vykstančio muzikos festivalio. Tačiau Glastonberį verta aplankyti ne tik festivalio metu.



Booking.com

Vos įvažiavę į Glastonberį pamatėme, kad jis kitoks nei kiti Anglijos miesteliai.  Vaikštant mieste juntama kažkokia ypatinga aura – ją kuria vien jau kitaip atrodantys žmonės, lyg iš filmų apie raganas ir vampyrus. Spoksoti norisi ne tik į įdomiai atrodančius praeivius, bet ir į vitrinas – ten begalybė įvairiausių keistų dalykų.

Viena iš daugelio unikalių parduotuvių Glastonberyje
Viena iš daugelio unikalių parduotuvių Glastonberyje

Viena parduotuvė dedikuota raganystėms, angliškai vadinamoms witchcrafts, kitoje siūloma išsiburti ateitį, trečioje – suvenyrai, sendaikčiai, talismanai. Visa gatvė dvelkia smilkalais, kurių kvapas sklinda iš tų parduotuvių.

Einame pro šias, panašios tematikos,  bet viena už kitą įdomesnes ir paslaptingesnes parduotuves, išsirikiavusias visoje gatvėje, kol pasiekiame įėjimą vienuolyną.

Glastonberio ragana?
Praeiviai Glastonberyje

Glastonberio vienuolynas (Glastonbury Abbey), tiksliau jo griuvėsiai, yra viena iš lankomų vietų mieste. Apskritai, tiek vienuolynas, tiek kitos vietos mieste traukia piligrimus iš Anglijos ir kitų šalių.

Įėjimas apžiūrėti vienuolyno griuvėsių kainuoja £7 (įskaitant savanorišką £1 auką). Vienuolyno, kuris pradėtas statyti prieš  daugiau nei 14 šimtmečių, likę tik griuvėsiai. Vienintelis neblogai išsilaikęs pastatas – viduramžių vienuolyno virtuvė. Aplinkui vienuolyno griuvėsius – didžiulis parkas su keliais tvenkiniais.

Glastonberio vienuolyno griuvėsiai
Glastonberio vienuolyno griuvėsiai

Su Glastonberio vienuolynu susijusi gerai žinoma anglų folkloro legenda apie karalių Artūrą, tą, su mums tikrai girdėtais apskritojo stalo riteriais. Su šia istorija jau susidūrėme lankydamiesi Vinčesteryje bei Kornvalio miestelyje Tintagelyje. Sakoma, kad šio vienuolyno teritorijoje yra karaliaus Artūro kapas. Daugiau informacijos apie Glastonberio vienuolyną: www.glastonburyabbey.com.

Glastonburyje taip apsirėdžiusių žmonių sutiksite ne vieną
Glastonberyje taip apsirėdžiusių žmonių sutiksite ne vieną

Dar viena turistų ir piligrimų lankoma vieta – Glastonberio kalnas (Glastonbury Tor), su kuriuo siejama daug legendų ir mitų. Skaičiau, kad pasak vienų legendų, jame gyvena požemio karalystės valdovas Gwyn ap Nudd. Ant kalno stovi Šv. Michaelo bokštas (St Michael’s Tower). Šis kalnas – vartai ne tik į požemio, bet ir į fėjų pasaulį, bei siejamas su mitine Avalono sala.

Kai kurie krikščionys tiki, kad Glanstonberio kalne yra paslėptas Šventasis Gralis, taurė, iš kurios Jėzus Kristus gėrė per Paskutinę vakarienę, tad kriščionių mitilogijoje šis kalnas laikomas šventu.

Viena iš naujausių legendų – šis kalnas reprezentuoja Vandenio ženklą Glastonberio zodiake. Ši teorija buvo sugalvota visai neseniai – 1927 metais. O feministinio dvasinio judėjimo Goddess Movement atstovai šį kalną laiko viena savo deivės krūtimi.

Viršūnė jau netoli
Viršūnė jau netoli

Į Glastonberio kalną galima užlipti laipteliais, ir patariama link jo nuo miestelio centro ateiti pėsčiomis – kadangi automobilių parkavimas labai ribotas. Mes privažiavome šiek tiek iš kitos pusės, negu laipteliai, tai didžiąją dalį kopėme tiesiai į kalną. Nors vietomis gana status, šis kalnas apaugęs minkšta žole, tai įlipti į jį galima iš bet kurios pusės.

Kalbant apie Glastonberį, neįmanoma nepaminėti ir žymiojo festivalio. Už 7 mylių nuo Glastonberio esančioje privačioje Worthy fermoje Glastonberio festivalis organizuojamas nuo 1970 metų. Bilietas į pirmąjį dviejų dienų renginį prieš 44 metus kainavo £1, kiekvienas lankytojas su bilietu gavo stiklinę pieno iš fermos 🙂

Festivalio idėja fermos savininkui Michael Eavis kilo iš hipių judėjimo, ir šis festivalis, pradėjęs nuo 1500 lankytojų išaugo į vieną didžiausių muzikos renginių pasaulyje – šiuo metu suskaičiuota, kad festivalį aplanko virš 175 tūkst. žmonių.

Glastonbury Tor
Bokštas ant Glastonberio kalno

Kasmet į birželio mėnesį vykstantį festivalį visi bilietai, kainuojantys virš dviejų šimtų svarų, išparduoti būna prieš kelis mėnesius. Norintys dalyvauti šiame didižiuliame pasaulyje garsiame festivalyje turi suskubti iš anksto, vos tik bilietai pasirodo prekyboje.

Išskirtinai Centrinio Somerseto gyventojams kasmet suteikiama proga įsigyti pigesnius bilietus tik paskutinei festivalio dienai.  Anot organizatorių, taip vietiniams atsidėkojama už paramą.

Daugiau informacijos apie festivalį: www.glastonburyfestivals.co.uk

Maršruto idėja savaitgaliui: Somersete siūlome nuvykti į Čederį (Cheddar), kuriame rasite labai įdomius urvus ir pamatysite kvapą gniaužiančių vaizdų nuo Čederio tarpeklio, ir tada užsukti į Glastonberį – šie du miesteliai yra tik 15 mylių atstumu vienas nuo kito.

[wpsgallery]

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *