Šitame mieste, senojoje Anglijos sostinėje, gali pradėti pažintį su šios šalies istorija. Vinčesteris – žavus viduramžių miestas, nekukliai pavadintas tobulu Anglijos miestu. Buvauten.lt bando išsiaiškinti, ar ne per drąsiai šiam miestui klijuojama tokia etiketė.
„Tobulas Anglijos miestas“ – šitaip Vinčesterį (Winchester) apibūdina turistams skirtas tinklalapis www.visitwinchester.co.uk. Nors į šitą miestą niekada nevykau turistauti, tačiau dažnai tenka užsukti darbo reikalais. Pietų pertraukų pasivaikščiojimų užteko pamatyti Vinčesterio žavesį ir pajusti Viduramžių Anglijos dvasią.
Su dabartine sostine, Londonu, Vinčesterio lyginti net neverta. Vinčesteris mažas, jaukus, kaip nedidelė dalelė istorinio Londono centro. Šis miestas buvo Anglijos sostinė iki XI amžiaus, kol sostinės vardas neatiteko Londonui.
Daugelio apklausų, kur Britanijoje geriausia vieta gyventi, duomenimis, Vinčesteris patrauklus daug kam, o vienais metais jis buvo netgi pirmoje vietoje. Tyrimo rezutatai buvo sumuojami pagal penkis kriterijus: nusikalstamumo lygį, švietimo įstaigas, darbo galimybes, aplinką ir kultūrą.
Panašiai apie Vinčesterį atsiliepia ir nekilnojamojo turto ekspertai. Pavyzdžiui, portalas housetohome.co.uk, išrinkęs geriausių Britanijos gyvenamųjų vietų 30-tuką, teigia, kad Vinčesterio gyventojai yra vieni daugiausiai uždirbančių Britanijos gyventojų. Vinčesteryje ir aplink jį yra labai gerų švietimo įstaigų – mokyklos, koledžai, universitetas, taip pat geros ligoninės ir kitos medicinos paslaugos. Apskaičiuota, kad Vinčesterio gyventojų gyvenimo trukmė ilgesnė, nei kai kurių kitų Britanijos dalių gyventojų.
Kaip didelis pliusas miestui pažymima tai, kad Vinčesterį supa gamta, kaimiškos vietovės ir parkai, tačiau susisiekimas su Londonu idealus – tik valanda kelio traukiniu iki Londono Waterloo stoties. Tačiau, skirtingai nei dauguma ramių Anglijos vietovių, Vinčesteris nevadinamas pensininkų miestu – daugiau kaip 60 proc. gyventojų yra jaunesni nei 49 metų.
Be viso to, tai labai angliškas miestas, imigrantų jame nėra daug, galbūt tai dar viena priežastis, kodėl britams taip patinka Vinčesteris?
Visgi aš labiau domėjausi miesto turistine ir istorine puse nei apsigyvenimo galimybėmis. Vienas žymiausių Vinčesterio objektų – katedra (Winchester Cathedral). Tai viena didžiausių ir pati ilgiausia gotikinio stiliaus katedra Europoje. Šalia jos – parkas, kur geru oru susirenka nemažai lankytojų: darbuotojai – papietauti, studentai – po paskaitų susitikti su draugais, o turistai – pailsėti ir pasigrožėti katedra. Sėdi jie visur – ir ant žolės, ir ant suoliukų, ir šalia antkapių ar net ant betoninių kapų.
Šios senos kapavietės primena, kad katedroje palaidoti keli svarbūs Anglijai asmenys: rašytoja, populiariojo romano „Puikybė ir prietarai“ autorė Jane Austen, karalius Viljamas II ir dar nemažai kunigaikščių, kuriuos žinotų tik tie, kurie labai domisi Anglijos istorija. Daugiau informacijos apie katedrą: winchester-cathedral.org.uk.
Vinčesteryje rasite ne tik istorinio ir kultūrinio paveldo, bet ir legendų. Šis miestas žymus karaliaus Artūro legenda – Didžiojoje menėje (The Great Hall), vienintelėje išlikusioje Vinčesterio pilies dalyje, jau 700 metų laikomas žymusis Artūro apskritasis stalas, prie kurio rinkdavosi jo riteriai. Pagal mitus, šį stalą sukūrė burtininkas Merlinas, tačiau istorikai linkę tikėti, kad stalas buvo pagamintas karaliaus Edvardo I, kuris buvo susidomėjęs legenda apie karalių Artūrą, užsakymu.
Aplankyti Didžiąją menę ir pamatyti ant sienos pritvirtintą Apskirtajį stalą (Round Table) galima nemokamai. Įprastai menė atvira lankytojams nuo 10 val. iki 17 val., tačiau kartais gali būti uždaryta dėl renginių, pavyzdžiui, santuokos ceremonijų. Daugiau informacijos: www3.hants.gov.uk/greathall
Istoriniai pastatai, vartai, skulptūros ir Viduramžių dvasia lydi kas žingsnį. Atokesnėse gatvelėse galima rasti mažų, labai senų bažnyčių, namų, aukštų akmeninių sienų.
Miesto centre – jauki ir gyvybinga pėsčiųjų alėja su parduotuvėmis, tarp kurių – ne tik žinomų tinklų parduotuvės, bet ir mažos, vietinės, specializuotos parduotuvėlės. Pagrindinėje gatvėje veikia turgus, kuriame galima rasti įdomių daiktų, rūbų, rankdarbių, meno dirbinių, o kai kuriomis dienomis turgaus palapinėse įsikuria pasaulio šalių maisto pardavėjai.
Pasukus į mažesnes gatveles, rasite daug kavinių, restoranų, pabų ir vyno barų – pakankama pasiūla išsirinkti mielą vietelę, užkąsti ar išgerti netoli katedros.
For starters, the residents are amongst the highest earners in the UK and as a result the place is rammed with excellent schools, hospitals and all the benefits of country living, including a minuscule crime rate and a long life-expectancy.
It’s a breeze to get to London, Brighton and the North – you can get to Waterloo in under an hour – but council tax prices are cheaper than some London boroughs. With all that in mind, you might expect a town full of retired accountants but over 60% of the 110,000 strong population are under 49.
Average house price: £346,680
Read more at http://www.housetohome.co.uk/product-idea/picture/best-places-to-live-in-the-uk-our-top-30/21#LH0pOy0tUSZlGYF3.99
Tai ar iš tiesų Vinčesteris tobulas miestas? Gyventi su šeima – turbūt. Jei negyvenate ten ar nesiruošiate apsigyventi, rekomenduoju bent jau apsilankyti. Jei mėgstate keliauti po Angliją, popietė Vinčesteryje turėtų palikti gerą įspūdį. O jei buvote karališkajame Vindzore ir ten patiko, tai neabejoju, kad patiks ir viduramžių miestas Vinčesteris.
Galėčiau sakyti, kad iki tobulumo šiam trūksta jūros, bet ir pajūris netoliese – vos už pusvalandžio kelio… Dar vienas, jau mano pastebėtas pliusas Vinčesteriui – oras ten dažnai geresnis negu Londone. Kartais, kai Londone lyja ir siaučia vėjai, išlipus iš traukinio Vinčesteryje, pasveikina saulė ir giedras dangus. Nors du miestus skiria tik valandos kelionė traukiniu!
[wpsgallery]
Buvau Vinčesteryje, likau sužavėta. Nuostabi katedra, gražios apylinkės, skanus Cornish pasty 🙂
Tikrai, neveltui jis ir laikomas vienu iš geriausių miestų gyventi Anglijoje 🙂
Dara nepaminejote Wincester science centre ir planetariumo.