Kelionė po Ispaniją tęsiasi sostinėje Madride. Didingas, bet šiek tiek šaltas miestas, kur jaukumo reikia paieškoti – tokia mums pasirodė Ispanijos sostinė žiemą. Bet nepaisant to, Madride radome vietų, kurios vilioja vėl aplankyti miestą.
Į Madridą atvykome jau antrojoje savo kelionės po Ispaniją pusėje. Kelionės draugai sakė, kad Madridas iš visų aplankytų miestų Ispanijoje jiems patiko mažiausiai – labiau įstrigo mažesnė ir spalvingesnė Barselona, o paskui – modernioji Valensija.
Tam turbūt buvo kelios priežastys – Madride lankėmės per naujuosius metus, tad miesto apžiūroms nebuvo tiek galimybių, kiek turėjome, pavyzdžiui, Barselonoje. Be to, pirmosiomis sausio dienomis Madride buvo labai šalta ir pylė kaip iš kibiro – iš po skėčių daug miesto grožybių nepamatysi. Buvom girdėję, kad žiemos mieste šaltos ir tuo įsitikinom patys. Tai buvo šalčiausios atostogų Ispanijoje dienos (išskyrus slidinėjimo dienas Pirėnų kalnuose).
Bet jei teigčiau, kad Madride nieko įdomaus neradome, būčiau paskutinė melagė. Aptikome tokių vietų, į kurias norisi sugrįžti dar kartą.
Į miestą atvykę iš Saragosos, ir įsikūrę visai geroje vietoje miesto centre, iškeliavome apsižvalgyti po Ispanijos sostinę. Netoli tos vietos, kur gyvenome yra puiki vieta saulėlydžiams stebėti – Oeste parkas (Parque del Oeste) ir Debod šventykla (Templo de Debod). Ši, ant vandens pastatyta egiptiečių šventykla, buvo padovanota Ispanijai 1960 metais už pagalbą išsaugojant įvairius istorinius statinius Nubijos regione.
Ši šventykla didingai atrodė tiek besileidžiant saulei, tiek visiškai sutemus, kai iš toli matėsi tik apšviesti blokai, atsispindintys vandenyje.
Nuo to kalno, ant kurio yra ši šventykla, galima pasigrožėti Madrido panorama su karališkaisiais rūmais ir Almudenos katedra, kuriuos aplankėme jau kitą dieną.
Ta kita diena buvo paskutinioji 2013-iais metais. Susiruošėme į patį Madrido centrą – Puerta del Sol aikštę, lietuviškai – Saulės vartų aikštę. Vakare čia turėjo vykti Naujųjų metų sutikimas, ir mes jau tada, ryte, eidami link aikštės, žinojome, kad vakare žygiuosime tuo pačiu maršrutu pažiūrėti, kaip ispanai Naujuosius sutinka. Apie tai, kokių nuotykių turėjome ir ką ispanai veikia paskutinėmis metų sekundėmis, pasakojame čia>>.
Puerta del Sol aikštė buvo sausakimša jau ryte – tai viena pagrindinių ir labiausiai lankomų Madrido aikščių. Žmonės būriavosi aplink aikštės centre esantį fontaną, ir apie Madrido simbolio – Lokio ir braškių medžio (El Oso y El Madroño) skulptūrą. Šioje aikštėje yra ir žymus bokšto laikrodis, į kurį visų akys krypsta skaičiuojant paskutines senųjų metų sekundes.
Aplink aikštę yra daug parduotuvių, taip pat ši aikštė yra taškas, kur prasideda 6 pagrindiniai Ispanijos keliai, dar vadinamas nuliniu kilometru.
Tačiau ne Puerta del Sol yra pagrindinė Madrido aikštė. Svarbiausią, centrinę aikštę priėjome netrukus, pakeliui į karališkuosius rūmus. Pačiame Madrido centre esanti istorinė aikštė (Plaza Mayor) iš visų pusių apsupta pastatų su balkonais, žiūrinčiais viduryje į jos viduryje stovinčią Philipo III skulptūrą. Į aikštę patekti galima per arkas tuose pastatuose.
Tą dieną aikštėje vyko šventinė mugė, bet žmonių ten nebuvo net trečdalio tiek, kiek jų buvo Puerta del Sol.
Išėję iš Plaza Mayor, netrukus priėjome ir vienus žymiausių Madrido pastatų – šalia vienas kito stovinčius karališkuosius rūmus (Palacio Real) ir Almudenos katedrą (Cathedral de la Almudena).
Apžiūrėję rūmus ir katedrą, pasukome iki Latina rajono (Barrio de la Latina). Tai vienas seniausių rajonų Madride, kurio siaurose gatvelėse ir aikštėse yra daug kavinių, barų ir restoranų.
Jau buvo po vidurdienio, tačiau nuėję ten nustebom – reikėjo dar palūkėti, kol atsidarys barai. Vienas jų, Trip Advisor lankytojų išrinktas vienu geriausių Madride, atsidarinėjo tik apie 13 val. dienos. Palaukėm ir nepasigailėjome. Jaukus ir stilingas tapų baras La Musa Latina yra ta vieta, į kurią mielai nukeliautume dar ir dar kartą.
Ten, toje vietoje, ragavom turbūt įdomiausią patiekalą per visą savo kelionę Ispanijoje. Iki soties prisiragavus visokiausių paeljų, šis valgis buvo kaip šviežaus oro gūsis burnoje. La Bomba – taip pavadintą užkandį iš meniu išsirinkom dėl pavadinimo, šiaip, pasižiūrėti, kas čia bus.
Gavome patiekalą iš bulvės, įdarytos faršu ir apkeptos aliejuje su džiūvėsiais, užpiltą burnoje tirpstančiais padažais. Tai šio tapų baro firminis patiekalas, kurio receptą jie labai saugo. Šitam bare dar ragavom kroketų, kurie irgi buvo labai geri, turbūt geriausi, kokius valgėme Ispanijoje.
Kitą dieną, jau atšventę Naujuosius metus, keliavom į kitą Madrido centro pusę. Ėjom Gran Via gatve, iš abiejų pusių apstatyta įmantriais pastatais, kol priėjome Cibelės aikštę (Plaza de Cibeles) su fontanu viduryje ir šalia stovinčiu Madrido simboliu – Cibelės rūmais, kur buvo pagrindinis miesto paštas, paskui pašto ir telegrafo muziejus, o šiuo metu čia yra miesto rotušė. Nuo šių rūmų stogo galima pasigrožėti Madridu iš aukštai. Įėjimas į apžvalgos aikštelę (Mirador de Cibeles) kainuoja 2 eurus.
Čia pasukome į vadinamąją meno alėją – Paseo el Prado, kur yra lankomiausias Ispanijos meno muziejus – Museo National el Prado. Toje pačioje alėjoje ir aplinkui yra 7 svarbūs Madrido muziejai.
Į Prado muziejų įeiti negalėjome – sausio 1-ąją jis buvo uždarytas. Tad pasukome į žymiausią Madrido parką, kuris yra labai netoli. Vaikštinėti Buen Retiro parke (Parque Del Buen Retiro) apsiniaukusią, lietingą ir šaltą dieną nebuvo taip malonu, kaip ten būtų smagu šviečiant saulei, bet parko didybės net niūrus oras nepaslėpė.
Skulptūros, fontanai, ežeras, įmantriai apkarpyti krūmai – visa tai primena, kad Buen Retiro parkas kadaise priklausė Ispanijos monarchams. Viešu ir visiems atviru parku ši vieta tapo prieš kiek daugiau nei šimtmetį. Ten kur ilsėjosi karaliai, dabar vaikštinėja visi madridiečiai ir miesto svečiai.
Paskutinę dieną, išvykstant iš Madrido lietus vėl pliaupė nuo pat ryto. Toks žiemos oras labai priminė Londoną, kur po švenčių teks sugrįžti. Priminė ir tai, kad atostogų buvo likusios dvi dienos.
Jei ieškote, ką nuveikti Madrido apylinkėse, aplankykite Segovijos miestelį ir senovinį akveduką. Daugiau informacijos: http://visitsegovia.turismodesegovia.com.
Daugiau informacijos apie lankytinas vietas Madride: www.esmadrid.com.
Gera žinia keliauninkams iš Lietuvos – Madridą pasiekti bus lengviau. Šia kryptimi iš Vilniaus oro uosto nuo 2015 m. kovo 29 d. skraidins „Ryanair“.
[wpsgallery]
Na, Madrido architektūra nėra daugiausiai dėmesio vertas objektas. Jei norisi įmantrios architektūros – tam yra Barselona 🙂 O Madridas dar ir be to futbolo miestas. Tik kažkodėl apie tai visai nepaminėta. Bet, patikėkite, jei tik vyksta įdomios rungtūnės ir patogiu laiku – praktiškai nerasi pigių skrydžių į Madridą , nesvarbu kad keliomis dienomis nuo to laiko bilietai bus daug pigesni. Yra ir lietuvių susidomėjimas tuo Madride 🙂