Ruduo Italijos kalnuose: Apuano alpės

Vagli ežeras

Keliaudami po vidurinę Italijos dalį šį rudenį, labai norėjom nuvykti į kalnus. Nors ir per lietų, bet pamatėm spalvingą kalnų gamtą ir ežerą, slepiantį paskendusį kaimą. Įdomiausia, kad 2014-aisiais šio kaimo gatvėmis galės pasivaikščioti kas tik norės…

Pakeliui į Apuano Alpes
Pakeliui į Apuano alpes

Italijos regione Toskanoje, kur buvome apsistoję, šalia Florencijos ir Pizos,  yra Apuano alpės, žymios marmuro produkcija. Šis kalnų masyvas, kuris yra Apeninų kalnų dalis, iki tol mums nebuvo žinomas.

Internete pakankamai informacijos apie vietas šiuose kalnuose neradom, tai nusprendėm visų pirma nuvažiuoti į miestelį kalnuose ir ten, suradę turizmo centrą, pasiimti žemėlapių ar lankstinukų. Nuvykom į Castelnuovo di Garfagnana, vieną iš kalnų kaimelių. Tokie maži Italijos kaimeliai turi savo žavesio, ir kas mus visada nustebina, kad ir kokie maži jie būtų, ten visada bus ir restoranų, ir visokių įdomių objektų bei gražių vaizdų.

Tą sekmadienį miestelis buvo gana tuščias, turbūt dėl oro, pagrindinėje aikštėje buvo keli vietos gyventojai ir vienas kitas turistas.  Aplankius tokius didelius ir triukšmingus miestus kaip Roma, Florencija, Piza bei gausiai turistų lankomus penkis kaimus (Cinque Terre), buvo keista vaikštinėti tokioje ramybėje.

Castelnuovo di Garfagnana
Castelnuovo di Garfagnana

Turizmo centras veikė, tačiau ten dirbusi moteris, mums paprašius žemėlapių su pėščiųjų takais kalnuose, nustebo „jūs čia šiandienai norite?“. Atsakėm teigiamai ir ji mus nuteikė, kad šiandien nieko nepamatysim, nes apsiniaukę ir lyja. Nuo viršūnės geriausiu atveju pamatysim debesis aplinkui. Giedrą dieną, kai matomumas geras, nuo Apuano alpių galima pamatyti netgi Toskanos ir Ligūrijos pakrantę.

Mums ta diena kelionei po kalnus išties buvo nekokia. Nors didžiąją kelionės dalį džiaugėmės šiltu ir saulėtu itališku rudeniu, bet priešpaskutinę dieną užklupo lietus. Bet, kaip sakoma, nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga 🙂 Tad nusprendėm savo planų neatsisakyti ir  susiruošėm pamatyti rudeniškų kalnų.

Ruduo ateina į kalnus
Ruduo ateina į kalnus

Nors daug pavaikščioti po kalnus negalėjom, vos tik išlipdavom, į automobilį pargindavo prapliupęs lietus. Stebėjomės, kaip dažnai gali keistis oras – protarpiais apniukusį dangų pakeisdavo saulė, paskui vėl dangų užtraukdavo pilki debesys ir imdavo lyti.  Ir, aišku, lyti pradėdavo kaip tik tada, kai susiruošdavom kur nors pavaikštinėti.

Castelnuovo di Garfagnana pajudėjom link Vagli ežero – rezervuaro (Lago di Vagli). Tai dirbtinis ežeras, prieš 60 metų iškastas italų elektros tiekėjų bendrovės, stačusios užtvanką netoliese, kad galėtų aprūpinti elektra aplinkinę kalnų teritoriją.

Truputį pašvietė saulė
Prie ežero truputį pašvietė saulė

Įdomus faktas, susijęs su šiuo ežeru – jame yra paskendęs miestas, į kurį galima patekti kas dešimtmetį. Fabbriche di Careggine – šio kalnų miestelio gyventojai buvo perkelti į Vagli Sotto miestelį, nes jų gyvenvietė turėjo būti užlieta vandeniu. Šiomis dienomis atoslūgio metu galima pamatyti miestelio skenduolio bažnyčios bokštą.

Kas dešimt metų vanduo iš rezervuaro yra išleidžiamas, kad būtų galima atlikti reikalingus remonto darbus, ir tuo metu turistai gali pamatyti visą kaimą, 10 metų prabuvusį po vandeniu. Paskutinį kartą vanduo buvo išleistas 2004 metais, tad kitąmet – 2014-aisiais, verta planuoti kelionę į Apuano alpes ir aplankyti tokią neįprastą vietą. Dauguma kaimo pastatų – akmeniniai, statyti labai seniai – XII amžiuje.  Italai šį kaimą skenduolį vadina Paese Fantasma – vaiduoklių kaimu.

Dirbtinis Vagli ežeras
Dirbtinis Vagli ežeras, savo gelmėse slepiantis visą kaimą

Apie Apuano alpes:

  • 1946 m aukščio Monte Pisanino yra aukščiausia viršukalnė Apuano alpėse.
  • Apuano Alpėse, netoli Italijos miesto Kararos (Carrara) galima aplankyti įspūdingus marmuro karjerus. Ši teritorija gerai žinoma dėl vertinamo Kararos baltojo marmuro.  Ekskursijas į Kararos marmuro karjerus galima užsisakyti mieste, tokiu atveju pamatysite marmuro kasyklas ir šachtas iš arčiau, o jei norite labiau panoraminių vaizdų, karjerus galite apžiūrėti nuvykę ten savo automobiliu.
  • Grotta del Vento ir Antro del Corchia – urvai uoluose, į kuriuos mes nėjom, nes labai panašius matėm Anglijoje, Čederyje. Bet jei tokiuose urvuose lankytis neteko, tai siūlome apžiūrėti šiuos urvus Apuano alpėse. Daugiau informacijos apie vieną didžiausių tokio tipo urvų Europoje – Grotta del Ventočia>>, apie Antro del Corchiačia>>.
  • Apuano alpės gal ir nėra pačios populiariausios tarp slidinėjimo mėgėjų bet čia galima rasti trasų. Jei Toskanoje lankotės žiemą ir norite paslidinėti, aplankykite kurį nors iš trijų Apuano alpių ir Apeninų slidinėjimo kurortų: Abetone, Cimone ar Corno Alle Scale. O jei ieškote, kur paslidinėti Italijos Šiaurėje, siūlome mus pernai sužavėjusį Livinjo kurortą.
  • Naudingos informacijos, prieš keliaujant į Apuano alpes, galite rasti čia>>

Šios kelionės maršrutas žemėlapyje atrodė taip: www.rome2rio.com/trip/zAYEEI

[wpsgallery]

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *