Škotijos Mull sala yra ideali norintiems pabėgti nuo kasdienio gyvenimo šurmulio. Ketvirtoje pagal dydį Škotijos saloje gyvena mažiau nei 3000 gyventojų, tad vietų pasimėgauti ramybe ir nuostabiais vaizdais tikrai netrūksta.
Keltas is Oban uosto į Mull salą atplaukė vėlai vakare. Į savaitgalio kelionę išvykome po darbų penktadienį, bet kadangi buvo vidurvasaris, tai netgi 10 val. vakaro, buvo pakankamai šviesu susirasti vietą nakvynei su palapine. Škotijoje leidžiamos laukinės stovyklavietės, tad nebūtina rezervuoti vietos kempinguose ir skubėti prisiregistruoti.
Stovyklą įsirengėme ant ežero kranto, rinkomės vietą, kur bent šiek tiek pūstų vėjas, kitaip būtume tapę puikia vakariene Škotijos mašaliukams – midžėms. Šios miniatiūrinės kraujasurbės atakuoja būriais ir gali sugadinti net patį geriausią vakarą. Tad tose vietose, kur midžių daugiau, sezono metu geriausia įsikurti atviroje vėjuotoje vietoje, toliau nuo medžių ir krūmų. Keliaudami gegužės – rugsėjo mėnesiais, stengiamės pasitikrinti midžių aktyvumo žemėlapį, gal ir jums pravers: https://www.smidgeup.com/midge-forecast/
Net nežinau, kas stovyklaujant patinka labiau, vakaras ar rytas. Koks geras jausmas aplanko vasaros naktimis, sėdint prie laužo, įsikūrus viduryje niekur. Tokia tobula gamtos ir jaukumo sintezė. O ryte atsibudus norisi kuo greičiau kišti nosį iš palapinės ir pamatyti supančius vaizdus, kurie prieš tai vakarą slėpėsi prieblandoje.
Šaltas ežero vanduo atgaivina, pusryčiai ir kava gamtoje visad skanūs, ir mes pasiruošę aktyviai dienai saloje.
Žvalgytis saloje pradedame nuo pietinės salos pusės. Keli pagrindiniai salos keliai geri, o kiti – siauri, vienos juostos. Keliose vietose tenka prasilenkti ir su avių banda, ir su fermerių keturračiais. Kitų automobilių saloje nedaug, ir netgi tas vienas kitas, su kuriuo prasilenkiam – turistų.
Salos pietuose žymiausios ir įdomiausios vietos yra Lochbuie stovintys akmenys, netoli Moy pilies, taip pat pakrantėje esančios įspūdingos Carsaig arkos. Tiesa, arti iki jų privažiuoti nepavyks, reikės leistis į 5-6 valandų žygį. Mūsų planuose buvo kitas iššūkis, tad šį žygį palikome kitam kartui.
Šioje salos dalyje nuostabūs paplūdimiai, pavyzdžiui, Uisken Bay ir Fionnport Beach. Pavaikštinėti, papiknikauti, o gal ir išsimaudyti ar pasideginti šiltesnę dieną. Iš Fionnport galima persiketi į Iona salą, arba su turu nuplaukti į mažytę Staffa salą, kuri garsi savo pakrantės urvais ir labai žaviais paukščiais mormonais.
Važiuojant atgal nuo Fionnport, vaizdas po priekinį automobilio langą stulbinantis, priešais mus – Mull salos kalnai. Čia mūsų laukia iššūkis – Mull salos aukščiausias kalnas Ben More.
Ben More viršūnė yra 966 metrų aukštyje ir tai yra vienintelis munro kalnas saloje (Škotijoje tokių viršūnių yra 282).
Kadangi pradedam lipti nuo jūros lygio, ėjimas gana status. Pirmoji atkarpa, palei upę ir kriokliukus per žolynus, nelabai patogus ėjimas. Vėliau pagrindas po kojom tvirtesnis, atsiranda laiptai iš akmenų, tai eiti daug lengviau. Paskutinė atkarpa buvo galynėjimasis su vėju, tokiu stipriu, jautėmės lyg patekę į vėjo tunelį.
Arti viršūnės vėjas dingo taip staiga, kaip ir prasidėjo. Visiškame štilyje buvo gera pasigrožėti kalnų vaizdais. Nuo viršūnės atsiveria išties stulbinančios salos panoramos, vien dėl tokių vaizdų verta leistis į šį žygį.
Iki viršūnės ir atgal yra apie 10km. Visas žygis trunka apie 5 valandas – jei turite pusdienį lankydamiesi saloje, labai rekomenduojame. Žygio tako pradžia – Ben More car park, B8035, Isle of Mull https://maps.app.goo.gl/hrUQPkke5JiUzHfaA
Jei žygiai kalnuose ne jums, tuomet pusdienį galima praleisti ture laiveliu plaukiant į Iona ir Staffa salas. Daugiau informacijos čia https://www.staffatrips.co.uk/
Nusileidę nuo kalno, vieta nakvynei susiradome ant ežero kranto, salos vakaruose, tad galėjome matyti kvapą gniaužiantį saulėlydį. Dar viena gera naktis gamtos apsuptyje, kur telefono ryšys ir internetas neegzistuoja.
Tik ryte supratome, kad buvome įsikūrę visai netoli vieno gražiausių salos paplūdimių – Calgary įlankos (Calgary Bay). Šiaurinės salos dalies įlanka yra turbūt lengviausiai pasiekiamas paplūdimys saloje, eiti iki paplūdimio beveik nereikia, automobilių aikštelė visai šalia. Įlankoje yra nemažai vietų stovyklavietėms, tad atvykę ryte, sutikome kelis būrelius kempingautojų. Šalia stovėjimo aikštelės yra patogūs pikniko stalai, puiki vieta pusryčiams ar pietums saloje.
Giedrą dieną įlankos vanduo ryškios turkio spalvos, o baltas smėlis kontrastuoja su tamsiais pakrantės uolų akmenimis.
Būtų negražu išvykti iš salos neaplankius pagrindinio salos miestelio – Tobermory. Miestelio spalvotų namukų eilė palei pakrantę yra visos salos vizitinė kortelė. Šiaurinėje salos dalyje esantis Tobermory, prieš kelis šimtmečius įkurtas kaip žvejų uostas, dabar salos lankytojus vilioja restoranais, viešbučiais, parduotuvėmis ir meno galerijomis. Čia įsikūrusi Tobermory viskio gamykla, yra akvariumas ir netgi golfo laukas.
Į miestelį tikrai verta užsukti, ne tik spalvingais namukais pasigrožėti, bet ir po vietinių parduotuves pasidairyti ir maisto paragauti. Gal tradicinės keptos žuvies su bulvytėmis (fish & chips) arba šviežiai pagauto omaro? Mes galim rekomenduoti fish & chips išsinešimui iš Fisherman’s Pier vagonėlio pakrantėje, buvo puikūs pietūs.
Laikas judėti atgal į Craignure, iš kur keltai plaukia į Oban uostą. Laiko dar šiek tiek turime, tai užsukam apsižvalgyti prie Duart pilies. Daugiau 700 metų ši pilis yra vienas pirmųjų vaizdų, kurį pamato laivai, atplaukiantys iš Oban. Maclean klanui priklausančioje pilyje rengiamos vestuvės, taip pat galima apsižvalgyti viduje (£8) arba nemokamai pasivaikčioti po pilies kiemą ir pakrantes, užsukti į pilies kavinę ar suvenyrų parduotuvę.
Sėdėdami kelto denyje, žiūrim į tolstančią Mull salą, ir toks keistas jausmas aplanko – pabuvome saloje vos porą dienų, bet pailsėję, kaip po ilgesnių atostogų. Dar kartą patvirtinta išmintis, kad kartais mažiau yra daugiau…
Keltai: Calmac Ferries
Viešbučiai: Booking.com
Trumpą video iš Mull salos galite pažiūrėti čia: www.facebook.com/Buvautenlt/videos/509874886487740