Ant Londono Blackheath kalno lipome su būriu kitų londoniečių, traukiančių pažiopsopti į fejerverkų šou. Šiek tiek susivėlinome, tad eiti teko sparčiu žingsniu – fejerverkai vėluojančiųjų nelaukia. Kiti parkuose pradeda būriuotis jau daug anksčiau – ten galima nusipirkti maisto, gėrimų, vyksta žaidimai vaikams ir mugės.
O kiti, tokie kaip mes, susivėlinę, apie 20 valandą šeštadienį keliavo viena kryptimi – į kalną. Tiesa, tik du vyriškiai (išgirdome, kad mūsų tautiečiai) ėjo į priešingą pusę, šventę, ko gero, jie pradėjo švęsti per anksti. Iš svirduliuojančios eisenos ir nerišlių šūkaliojimų buvo akivaizdu, kad ne fejerverkai jiems galvoje.
Kalną pasiekėme, kai fejerverkai prasidėjo. Lygiai 20 val., be jokių vėlavimų. Kadangi Blackheath parke dideli plotai atviros erdvės, grūstis per minią nereikėjo. Fejerverkai danguje švietė apie 20 minučių – stebėjome beveik tylomis, tik kartais išsprūsdavo koks “ak”, “oi” ar “kaip gražu, tas buvo geras”. Mes, nors ne pirmą kartą stebėjome šią fejerverkų šventę, tačiau jautėmės šiek tiek kaip pirmosiomis Naujųjų metų akimirkomis.
Vėliau dar buvo girdėti pokšėjimai kituose Londono parkuose, garsai netilo ir sekmadienį, o šiandien, tikrąjį Bonfire Night vakarą, kasmetinis renginys jau pasieks kulminaciją – laukia šou dar keliuose parkuose.
Anglai, švęsdami šią dieną, išreiškia savo džiaugsmą, kad buvo sutrukdyta sąmokslui susprogdinti Parlamentą ir nuversti karalių Džeimsą I. 1605 metais sąmokslo lyderis Guy Fawkes su sąjungininkais rūsyje po Parlamentu patalpino 36 parako statines, tačiau kažkas pasiuntė anoniminį laišką, išdavusį kruopštų planą. Guy Fawkes buvo pagautas ir nuteistas mirties bausme.
Dabar kasmet Guy Fawkes imituojanti lėlė yra sudeginama ant laužo, o visa Anglija kelias dienas nuo fejerverkų dvelkia parako dūmais. Mums, neilgą laiką Anglijoje gyvenantiems, ši šventė tokios reikšmės, kaip čia užaugusiems, neturi. Tai buvo tiesiog gera proga susitikti, ir pakėlus akis į dangų, prisiminti lietuvišką Naujųjų metų naktį.
[wpsgallery]