Svečiuose pas Popiežių: didingasis Vatikanas

Atvykus į Romą, būtina pamatyti Vatikaną – mažiausios valstybės didybė neabejotinai nustebins tiek tikinčiuosius, tiek nelabai. Apie Vatikano įdomybes, architektūrą, muziejus ir kitas lankytinas vietas – mūsų ir draugų įspūdžiai.

Vatikanas turi daug apibūdinimų:  Šventasis Sostas, Popiežiaus rezidencija, mažiausia valstybė, miestas-valstybė, valstybė mieste ir taip toliau. Vatikanas yra mažiausia pagal plotą nepriklausoma valstybė pasaulyje. Vatikano plotas neužima nei pusės kvadratinio kilometro, tiksliau – 44 hektarai.

Vatikano miestas-valstybė buvo įkurtas 1929 m., Italijai ir Šventajam Sostui pasirašius Laterano paktą. Ši valstybė yra Italijos sostinėje Romoje, ant Vatikano kalvos. Vatikano sienos su Italija ilgis – tik 3,2 km. Vatikano ribą su italija pastebėti nesunku – valstybes skiria didžiulė mūrinė siena, tik keliose vietose įėjimo į Vatikano teritoriją nesaugo jokios sienos ar vartai.

Vatikanas turi visus atributus, kaip ir kitos valstybės – herbą, vėliavą, valiutą. Vatikane veikia nuosavas paštas bei bankas, o bankomatuose naudojama lotynų kalba. Vatikanas turi savo radiją, televiziją ir spaudos biurą. Valstybė išsilaiko iš katalikų aukų bei turizmo – suvenyrai, bilietai į muziejus ir kitas lankytinas vietas įneša nemažą dalį į Vatikano biudžetą.

Vatikano paštas
Vatikano paštas

Mums patiems Vatikaną pavyko apžiūrėti tik iš išorės. Nors Romoje praleidome dvi dienas, bet į Vatikaną pavyko atkeliauti tik gerokai po pietų, o nuo 16 val. į muziejus jau nebeįleido. Bet ir iš išorės Vatikanas išties įspūdingas. Vos įžengus į idealiai simetrišką šv. Petro aikštę, akys išsiplėtė nuo didingų kolonų ir skulptūrų. Tą aikštę ne kartą yra tekę matyti per televizorių, tik tuomet ji būna pilna žmonių, o Popiežius laimina susirinkusiuosius. O tuomet Vatikane buvo tik pavieniai turistai, tik toliau matėme minią, traukiančią pro išėjimus iš Bazilikos ir muziejų.

Minia, išeinanti iš Bazilikos ir muziejų
Minia, išeinanti iš Bazilikos ir muziejų
Vatikano gyventoja
Vatikano gyventoja

Mums iš vidaus apžiūrėti Vatikano nepavyko, bet užtat mūsų draugai Dovilė ir Darius, neseniai apsilankę Romoje, Vatikanui skyrė pačią pirmąją dieną – nuodėmių atpirkimui, kaip juokavo Dovilė.

Iš anksto pasirūpinę bilietais internetu iš čia>>, jie išvengė ilgų eilių prie bilietų kasų. Bilietas į Vatikano muziejus ir Siksto koplyčią vienam kainavo 24 eurai.

Vatikano muziejus įdomus ir jį apžiūrėti užima nemažai laiko, pasakojo Dovilė.  „Mes užtrukom apie 4 ar 5 valandas, per daug nesigilindami, o jei nori viską ten perskaityti, tai gali ir visą dieną užtrukti“, – apie savo apsilankymą Vatikane sakė draugė.

Vatikano muziejus. Dovilės ir Dariaus nuotr.
Vatikano muziejus. Dovilės ir Dariaus nuotr.

Dovilė pasakojo, kad Vatikano muziejaus salės turi skirtingas temas, o jiems labiausiai patiko Egipto meno ekspozicija, keturi Rafaelio kambariai ir Konstantino kambarys, kuriame draudžiama fotografuoti. Dovilė prisiminė, kad žmonių muziejuje buvo labai daug, vietomis net susigrūdę, nors jie ten buvo ne sezono metu.

Vatikano muziejuje yra vieni žymiausių pasaulyje laiptų – šie spiraliniai laiptai, suprojektuoti Džiuzepės Momo 1932 metais, kartais pavadinami Bramantės laiptai. Taip yra dėl to, kad architektui Momo sukurti šiuos laiptus įkvėpė Donato Bramantės spiraliniai laptai, pastatyti 1512 metais, kurie taip pat yra Vatikane, bet turistams nėra atvirai prieinami.

Laiptai Vatikano muziejuje, suprojektuoti Džiuzepės Momo. Dovilės ir Dariaus nuotr.
Laiptai Vatikano muziejuje, suprojektuoti Džiuzepės Momo. Dovilės ir Dariaus nuotr.

Turizmas šioje mažoje valstybėje, kuri neturi nei 1000 gyventojų, yra pagrindinis ne tik  pajamų, bet ir nusikaltimų šaltinis. Pernai žiniasklaidoje buvo pranešama apie raginimus Vatikanui susirūpinti  saugumu, mat padaugėjo turistų, kuriuos kišenvagiai nesibaimino apšvarinti net šventoje vietoje. Anot pranešimų, vagys, pasinaudoję miniomis Siksto koplyčioje, neretai pasisavina užsižiopsojusių turistų daiktus. Skaičiuojama, kad per dieną šią koplyčią aplanko apie 25 tūkst. žmonių.

Šv. Petro bazilika Vatikane
Šv. Petro bazilika Vatikane

Dar vienas lankytinas objektas Vatikane, šios mažos valstybės skiriamasis ženklas – Šv. Petro bazilika. Tai viena puošniausių bažnyčių pasaulyje, kurios kupolas matomas Romoje iš toli. Įėjimas į šią bažnyčią nemokamas, tik reikia pastovėti netrumpoje eilėje šalia kolonų.

Dovilė patarė pasikelti į bazilikos kupolą, aplink kurį yra atvira apžvalgos aikštelė ir galima apžiūrėti Vatikaną iš viršaus.  „Jeigu savo kojytėm lipsi – 5 eurai, liftu – 7 eurai. Bet iki galo liftu neužkelia, reikia vis tiek laiptais lipti“, – pasakojo Dovilė.

Vatikano aikštė nuo bazilikos kupolo
Vatikano aikštė nuo bazilikos kupolo. Dovilės ir Dariaus nuotr.

Daugiau informacijos apie Vatikaną:

Oficialusis Šventojo sosto puslapis, kuriame galima rasti religinių renginių kalendorių: http://w2.vatican.va

Vatikano valstybės puslapis su informacija apie valstybės istoriją ir svarbiausius pastatus: www.vaticanstate.va.

[wpsgallery]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *