Vaza laivo muziejus yra populiariausias ir žymiausias ne tik Švedijoje, bet ir visoje Skandinavijoje. Turistai plūsta pamatyti laivą, kuris nuplaukęs vos kilometrą, nuskendo, ir buvo iškeltas tik po kelių šimtmečių.
Atvykę savaitgaliui į Stokholmą, negalėjome išvykti neaplankę žymiausio muziejaus mieste. Tai Vaza muziejus (Vasamuseet), kuris yra Stokholmo centre esančioje saloje Djurgården. Mes į muziejų atkeliavome sekmadienį, ir, pastovėję kokias 10-15 minučių prie bilietų kasų, patekome į didžiulę kelių aukštų salę, kur stovi autentiškas XVII amžiaus laivas.
Karinis Vaza laivas, pastatytas 1626-1628 metais, buvo tuo metu valdžiusios Vazų dinastijos pasididžiavimas. Laivas į pirmąją kelionę buvo išlydėtas iškilmingai, su patrankų saliutais, tačiau beplaukiant link uosto vartų, vėjo gūsiai apvertė laivą ant šono. Taip dvejus metus statytas laivas, kartu su visa įgula, atsidūrė jūros dugne. Laivas buvo nuplaukęs tik šiek tiek daugiau kaip kilometrą.
Tik įėjus į muziejų, ramybės nedavė klausimas – kodėl švedai taip didžiuojasi laivu, kuris nuskendo, taip nieko ir nenuveikęs. Jei nuplaukė tik kilometrą, vadinasi, kažkas su juo buvo negerai, ar ne taip?
Tačiau didžiuotis yra kuo. Vaza buvo bene galingiausias tų laikų laivas, ir nuskendo, nes jo viršutinė dalis buvo per sunki – tad užteko stipresnio vėjo gūsio, kad apverstų laivą. Laivo užsakovas, Švedijos karalius Gustavas II Adolfas, norėjo, kad Vaza būtų geriausia Švedijos laivyne, su daugiau, nei įprasta, patrankų. Laive buvo 64 patrankos, kurių dauguma šaudė sunkiais 11 kg sviediniais. Nors laivo projektuotojai suprato, kad jo svorio centras per aukštai ir siūlė laivą praplatinti, kad jis būtų stabilus, tačiau karalius nesutiko. O paskui turbūt plaukus rovėsi, matydamas skęstančią Vazą.
Ne tik laivo statybos, bet ir jo iškėlimo iš jūros procesas vertas daugybės pakeltų į viršų nykščių. Tokį laivą iškelti iš jūros dugno reikėjo daug darbo ir pastangų. Šimtmečius po vandeniu išbuvęs laivas nebuvo visiškai suiręs – vien dėl to, kad toje vietoje, kur nuskendo Vasa, nebuvo tokio kirmino, kuris jį sunaikintų. Laivo kirminais vadinami moliuskai tos vietos nemėgsta – vandens ekosistema jiems netinka, jei gerai pamenu, dėl užterštumo (muziejuje apie tai yra daugiau informacijos). 1961 metais Vaza buvo iškelta iš jūros dugno, ten prabuvusi 333 metus.
Dar vienas dalykas, kuo gali didžiuotis švedai, turėdami Vazą, yra jos išlaikymas. Muziejuje eksponuojamas laivas turi apie 95 proc. originalių detalių, kurioms išlaikyti buvo rastas specialus konservavimo būdas. Šis laivas yra ne tik jūrinis ir istorinis, bet ir meno objektas. Laivą puošia daugybė iš medžio išdrožtų skulptūrų ir kitokių detalių.
Kai laivas buvo iškeltas iš vandens, jį reikėjo restauruoti ir konservuoti – kitaip, vandeniui išdžiūvus, medinis laivas būtų subyrėjęs. Kol buvo ieškoma, kaip išlaikyti laivą, Vasa buvo vis apipurškiama vandeniu. Vėliau buvo nuspręsta laivą purkšti polietilenglikoliu (PEG), į vašką panašia medžiaga. Įsisverbusi į medieną, ši medžiaga pakeitė vandenį. Laivo konservavimo darbai truko nemažai metų (ir tęsiasi iki šiol) – iki tol pasaulyje dar niekas nebuvo bandęs užkonservuoti tokios apimties medinio statinio.
Nuo tada, kai buvo iškeltas, iki 1988 m., laivas buvo laikomas laikinoje struktūroje, vadintoje Wasavarvet. Po to laivas buvo perkeltas į specialų pastatą – muziejų, kuris lankytojams duris atvėrė 1990 metais. Muziejaus pastatą atskirsite iš tolo dėl raudonų stiebų, kyšančių pro juodą stogą.
Vaza muziejuje rasite ne tik laivą, čia saugoma didelė dalis Švedijos kultūros istorijos. Kaip švedai gyveno tai laikais, galima pamatyti apžiūrėjus eksponuojamus įgulos narių daiktus, rastus kartu su laivo nuolaužomis.
Viena muziejaus dalis yra skirta kartu su laivu nuskendusiems įgulos nariams. Nors nėra išsiaiškinta nei kiek tiksliai žmonių nuskendo, nei kas jie buvo, tačiau iš rastų griaučių (kurie eksponuojami muziejuje) yra pabandyta atkurti, kaip tie žmonės galėjo atrodyti, ką veikė, kokie buvo jų vardai.
Įėjimas į muziejų suaugusiesiems kainuoja 130 Švedijos kronų, studentams – 100 kronų, vaikai iki 18 metų eina nemokamai. Daugiau informacijos apie muziejų: www.vasamuseet.se/en
[wpsgallery]
Buvome. Labai padarė įspūdį.