Slidinėti – be galo smagu, bet kartu rizikinga – iš tokios kelionės gali parsivežti ne tik gerų įspūdžių, vieną kitą traumą, bet ir tūkstantinę sąskaitą už medicininę pagalbą, jei susižeisi ir neturėsi draudimo. Ketvirtąjį kartą besiruošdami slidinėti, nusprendėm, kad reikia apsidrausti.
Besiruošdami į artėjančią slidinėjimo kelionę, ėmėm domėtis draudimais. Nors trejus metus ant slidžių lipom ir slidinėjom nedrausti ir nieko nenutiko, bet šį kartą jau susimąstėm, ką gali žinoti , kas nutiks – kalnai gali būti pavojingi. Prisiskaitėm apie britus, iš slidinėjimo kelionių grįžtančius su 16 tūkst. svarų sąskaitomis už skubią pagalbą, o dar Schumacherio nelaimė kalnuose privertė pasirūpinti ne tik draudimu, bet ir šalmais.
Paprastą kelionės draudimą turime su banko kortele, tačiau tas draudimas nedraudžia slidinėjimo kelionių. Dėl to ieškojome tik tų draudimų polisų, kurie tinka vykstant į kalnus ir slidinėjant. Nors mes pirkome draudimą iš angliškos draudimo bendrovės, tačiau atkreipėme dėmesį į tuos pačius punktus, kuriais reikėtų domėtis perkant slidinėjimo draudimą Lietuvoje ar bet kurioje kitoje šalyje.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis kelionės draudimą slidinėjimui:
1) Medicininės išlaidos
Jei susižeistum kalnuose, ir iš ten gelbėtojai turėtų nutempti žemyn į kalno apačią rogutėmis, greitoji pagalba vežtų į ligoninę ir ten gydytų sužalojimus. Neturint draudimo, visas išlaidas tektų sumokėti pačiam. O jei pargabenti iš kalnų būtų pasiųstas malūnsparnis – sąskaita būtų labai didelė…
Renkantis slidinėjimo draudimą, reikėtų pasidomėti, ar į draudimo polisą įtraukta evakuacija iš kalnų malūnsparniu, nes būtent tai sudarytų didžiausią sumą.
Beje, tuos tris kartus, kai neturėjome slidinėjimo draudimo, įsigydami slidinėjimo bilietą pirkome draudimą paieškoms kalnuose. Slidinėdami Italijoje ir Andoroje už šitą draudimą mokėjome po 4 eurus dienai. Tačiau toks draudimas nepadengia jokių gydymo išlaidų.
Keliaujant Europoje svarbu turėti nemokamą Europos sveikatos draudimo kortelę – tuomet būtinosios medicininės pagalbos išlaidas padengs tavo valstybinis sveikatos draudimas. Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) gali išssimti toje ES šalyje, kurioje gyveni ir moki mokesčius. Pavyzdžiui, Lietuvoje pateikti prašymą gali čia>>, Jungtinėje Karalystėje – čia>>. Tačiau ši kortelė neatstoja kelionės draudimo.
2) Teisinės išlaidos ir civilinės atsakomybės draudimas
Slidinėjant kalnuose įmanoma ne tik pačiam susižeisti, bet sužeisti kitus slidinėtojus ar sugadinti jų turtą. Jei sužeistasis sugalvotų paduoti į teismą, gali tekti sumokėti teisines išlaidas ir priteistą kompensaciją. Turint draudimą, kuriame šis punktas įtrauktas, išlaidos bus sumokėtos ne iš tavo kišenės.
3) Slidinėjimo inventoriaus draudimas
Slidinėjimo įranga, tiek nuosava, tiek nuomota, apdrausta būna tik pasirinkus atitinkamą draudimo polisą, dengiantį žiemos sporto šakas.
4) Slidinėjimas betrasėse zonose
Jei esi ekstremalas ir mėgsti slidinėti ne paruoštose ir pažymėtose trasose, turėtum rinktis draudimą, kuris dengia tokį slidinėjimo būdą. Gali būti, kad pigesni draudimų polisai slidinėjimo ne trasose nedengia, nes rizika susižeisti tokioje vietoje gali būti didesnė.
5) Uždarytos trasos
Jei atvykęs į slidinėjimo kurortą rasi tik uždarytas trasas, ir tektų vykti į kitą kurortą, kas pareikalautų papildomų išlaidų, gali būti, kad kažkokią sumą padengs draudimas.
Mes pirkome kelionės draudimą iš angliško draudėjo ir dviems žmonėms už tris slidinėjimo dienas sumokėjome £13. Medicininės ir kitos skubios pagalbos išlaidos dengiamos iki £10 mln., civilinė atsakomybė ir teisinės išlaidos – iki £2 mln., nelaimingi atsitikimai – iki £10 tūkst., prarastas bagažas – iki £1250, nuosavas slidinėjimo inventorius – iki £300, slidinėjimo inventoriaus nuoma – iki £150. Tai nebuvo pats pigiausias iš pasiūlytų draudimų, pigiausias variantas buvo apie £10, bet rinkomės pagal tai, kiek ir ką draudžia.
Patikrinom, kiek slidinėjimą dengiantis kelionės draudimas kainuotų Lietuvoje, toms pačioms dienoms, dviems asmenims ir rezultatus gavome tokius: tik medicininių išlaidų iki 100 tūkst. eurų draudimas – nuo 56 litų, o norint draudimo ir civilinei atsakomybei (iki 175 tūkst. litų), nuo nelaimingų atsitikimų (iki 20 tūkst. litų), bagažui (iki 4500 litų), sporto inventoriui (iki 1000 litų) – draudimo įmoka būtų virš 300 litų. Tikrinome tik vieno draudėjo kainas, gal kiti turi ir pigesnių pasiūlymų.
Labai įdomu, kaip darote jūs – ar draudžiatės vykdami į kalnus ar nebijote ir rizikuojate? Ar yra tekę pasinaudoti tokiu draudimu, o gal reikėjo visas išlaidas sumokėti patiems?